Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitriansku autobusovú stanicu vynovia, projekt lanovky zamrzol

Dopravca musí najneskôr do novembra 2014 odstrániť zo stanice bariéry. Dostal výnimku z ministerstva.

Prístrešky pre cestujúcich majú 35 rokov.(Zdroj: (jk))

NITRA. Nitrianska autobusová stanica sa konečne dočká obnovy. Veolia Transport Nitra avizovala, že tento rok pripraví projektovú dokumentáciu a s prácami začne na budúci rok.

„Ukončiť ich plánujeme do novembra 2014,“ povedal obchodný riaditeľ spoločnosti Milan Jankulár.

Odstránia bariéry

Rekonštrukciu stanice spojí dopravca s odstránením bariér. Podľa nariadenia Európskej únie musí poskytovať pomoc zdravotne postihnutým osobám a osobám so zníženou pohyblivosťou.

Pôvodne mala byť stanica bez bariér už od tohto marca, dopravca však získal výnimku do novembra 2014. Časový odklad schválilo ministerstvo dopravy pre viac autobusových staníc na Slovensku.

V súčasnosti sú nástupné plochy na nitrianskej stanici ohraničené obrubníkmi. „V rámci úprav ich odstránime, chceme tiež vytvoriť miesto pre diaľkové linky, kde bude možné manipulovať s invalidným vozíkom,“ povedal Milan Jankulár.

Suma ešte nie je známa

Rekonštruovať sa budú spevnené plochy, osvetlenie a prístrešky pre cestujúcich. Tie zrejme vymenia, pretože majú už 35 rokov.

„Rozsah rekonštrukcie autobusovej stanice bude presne definovať projekt,“ povedal Milan Jankulár. Výšku investície zatiaľ nevyčíslil.

„Potrebné finančné zdroje sa snažíme zabezpečiť vo vlastnej réžii," dodal. Práce sa budú robiť na etapy, počas prevádzky. Vyžiadajú si úpravu organizácie dopravy na stanici.

Asfaltová plocha na stanici je v zlom stave, celé roky sa len zalievajú najväčšie výtlky. Foto: (jk)

Čakáreň si prenajali

Nitrianska autobusová stanica je vo veľmi zlom stave, o potrebe rekonštrukcie sa hovorí dlhé roky. Ešte donedávna slúžila cestujúcim ako čakáreň unimobunka, ktorá bola počas výstavby stanice určená robotníkom. Nachádzali sa v nej aj administratívne priestory.

Keď museli unimobunku z bezpečnostných dôvodov zavrieť, prenajala si Veolia Transport novostavbu oproti železničnej stanici. Je v nej čakáreň aj administratíva. Viacerí cestujúci kritizujú, že sa nachádza mimo areálu autobusovej stanice.

Megaprojekt nevyšiel

Ešte pred hospodárskou krízou rokoval dopravca s bratislavským developerom o vybudovaní novej prekrytej autobusovej stanice. Súčasných 38 klasických nástupíšť malo nahradiť päť interaktívnych, ku ktorým by ľudia vychádzali priamo z haly.

Súčasťou objektu mali byť reštaurácie a obchody. Uvažovalo sa tiež o nadjazde, respektíve nadchode, ktorý prepojí autobusovú a železničnú stanicu. Projekt mal stáť 33 miliónov eur. Firma z neho v roku 2009 odstúpila.

Pozemok ešte nepredali

Vlani v januári nám generálny riaditeľ Veolie Transport povedal, že v roku 2012 investujú aspoň do nevyhnutných úprav stanice. Podmienil to však predajom prebytočného majetku v Ivanke pri Nitre. Ide o 9,5-hektárový pozemok, ktorý bol v šesťdesiatych rokoch minulého storočia určený pre trolejbusové depo.

Majetok sa dodnes predať nepodarilo, potvrdil nám to obchodný riaditeľ Milan Jankulár. Bez ohľadu na to musí dopravca do novembra 2014 urobiť minimálne úpravy, ktoré zabezpečia bezbariérovosť stanice v súlade s nariadením EÚ.

Fotky: (JK)

Projekt lanovky stojí, dôvodom sú pozemky

Veolia Transport Nitra pred časom potvrdila, že má záujem financovať novú lanovku na Zobore. Investícia mala podľa odhadov dosiahnuť minimálne dva milióny eur. V akom štádiu je v súčasnosti tento zámer?

„Projekt lanovky postál na nesúhlase majiteľov pozemkov, ponad ktoré mala lanovka viesť a na ktorých mali byť vybudované jej nosné konštrukcie,“ povedal Milan Jankulár z Veolia Transport.

Obnovenie lanovky na Zobore avizoval primátor Jozef Dvonč ešte v roku 2011. Generálny riaditeľ Veolie povedal, že s výstavbou by mohli začať v roku 2012. Už vtedy ale konštatoval, že „alfou a omegou bude súhlas majiteľov pozemkov, bez nich nie je možné získať stavebné povolenie“.

Vysporiadanie pozemkov pod dráhou lanovky bolo úlohou mesta, s ktorým mala Veolia Transport vstúpiť do verejnosúkromného partnerstva.

Sedačková lanovka, ktorá na Zobore jazdila od roku 1970, skončila svoju prevádzku v roku 1994. Nezodpovedala už bezpečnostným predpisom a ohrozovala okolie.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť