Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Atraktivitu škôlky môže dnes zvýšiť aj integrácia hendikepovaných detí

Záujem o materské školy v Nitre je obrovský.

NITRA. Potvrdil to aj dnes končiaci sa týždeň otvorených dverí v MŠ. Svoje deti tu chcú umiestniť rodiny z mesta i okolitých obcí. Magistrát už preto otvoril dve nové triedy, avšak i tak bude problém umiestniť v škôlkach všetkých predškolákov, ktorých budú od 25. februára do 4. marca privádzať rodičia na zápis. Vedúci odboru školstva na Mestskom úrade v Nitre Vladimír Ďuga zdôraznil, že každé dieťa z tohto mesta bude umiestnené do niektorej z 25 MŠ na jeho území.

"Je predpoklad, že budeme vedieť naplniť požiadavky ľudí z Nitry. Keďže máme veľký záujem aj od rodičov z okolitých obcí, budeme sa, samozrejme, držať zásady, že najprv budeme umiestňovať deti s trvalým pobytom na území mesta. Záujem je mimoriadne veľký, ale tým, že sme vytvorili dve nové triedy na Čajkovského ulici, tak by sa to snáď malo podariť zabezpečiť," povedal Ďuga.

Zároveň pripomenul, že záujem o MŠ v Nitre je rozdielny. "Je tam aj vnútorná diferenciácia. Niektoré lokality v meste sú veľmi vychytené, takže MŠ sú tam pre rodičov atraktívne," skonštatoval. Viaceré škôlky zaznamenávajú už teraz záujem, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje ich kapacity. Ide hlavne o tie, ktoré sú na sídliskách s veľkým počtom mladých rodín, či tie, ktoré sú známe kvalitným personálom a vybavením. K takýmto patrí aj MŠ Štiavnická na sídlisku Chrenová. Jej riaditeľka Ľubica Valentínyová hovorí, že počet detí, ktorý by podľa záujmu rodičov mohli prijať, je oveľa vyšší ako kapacita zariadenia. "Môžem prijať toľko detí, koľko mi odchádza do školy predškolákov. Tento školský rok je to 26 predškolákov, pričom mávame 10 odkladov školskej dochádzky. Na základe záujmu z týždňa otvorených dverí, našich referencií a skúseností z minulých rokov predpokladám, že o umiestnenie u nás bude záujem trojnásobne väčší, než sú naše možnosti. Záujem je obrovský, kapacita materskej školy jednoducho nestačí. Sme šesťtriedna materská škola a dovolím si povedať, že by sme otvorili siedmu a v pohode aj ôsmu triedu," uviedla Valentínyová.

V rámci svojich MŠ vytvára mesto aj podmienky pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. V MŠ Piaristická je trieda pre deti s poruchami zraku, MŠ Nábrežie mládeže má triedu pre deti s mentálnym postihnutím a MŠ Štiavnická sa venuje deťom s poruchami sluchu a reči. Podľa Valentínyovej aj integrácia hendikepovaných detí v poslednom čase zvyšuje atraktivitu škôlky. "Dieťa berie rovesníka, ktorý má nejaký hendikep úplne prirodzene. Nemajú s tým problém. Mali s tým problém zo začiatku rodičia, ale tým, že meno škôlky sa postupne budovalo, tým, že špeciálne pedagogičky boli fundované, tak dnes rodičia často žiadajú práve takúto triedu, lebo to hendikepované dieťa dokáže zdravé dieťa sociálne obohatiť. Spätná väzba je taká, že tá radosť je neskutočná. Pretože tomu dieťaťu dokážeme pomôcť tak, ako mu nepomôže nikto na svete. Ani vlastná matka, pretože ak je to takisto rodič, ktorý nepočuje, tak tomu dieťaťu nevie pomôcť. A máme tu aj také prípady," dodáva Valentínyová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť