Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Atraktivitu škôlky môže dnes zvýšiť aj integrácia hendikepovaných detí

Záujem o materské školy v Nitre je obrovský.

NITRA. Potvrdil to aj dnes končiaci sa týždeň otvorených dverí v MŠ. Svoje deti tu chcú umiestniť rodiny z mesta i okolitých obcí. Magistrát už preto otvoril dve nové triedy, avšak i tak bude problém umiestniť v škôlkach všetkých predškolákov, ktorých budú od 25. februára do 4. marca privádzať rodičia na zápis. Vedúci odboru školstva na Mestskom úrade v Nitre Vladimír Ďuga zdôraznil, že každé dieťa z tohto mesta bude umiestnené do niektorej z 25 MŠ na jeho území.

"Je predpoklad, že budeme vedieť naplniť požiadavky ľudí z Nitry. Keďže máme veľký záujem aj od rodičov z okolitých obcí, budeme sa, samozrejme, držať zásady, že najprv budeme umiestňovať deti s trvalým pobytom na území mesta. Záujem je mimoriadne veľký, ale tým, že sme vytvorili dve nové triedy na Čajkovského ulici, tak by sa to snáď malo podariť zabezpečiť," povedal Ďuga.

Zároveň pripomenul, že záujem o MŠ v Nitre je rozdielny. "Je tam aj vnútorná diferenciácia. Niektoré lokality v meste sú veľmi vychytené, takže MŠ sú tam pre rodičov atraktívne," skonštatoval. Viaceré škôlky zaznamenávajú už teraz záujem, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje ich kapacity. Ide hlavne o tie, ktoré sú na sídliskách s veľkým počtom mladých rodín, či tie, ktoré sú známe kvalitným personálom a vybavením. K takýmto patrí aj MŠ Štiavnická na sídlisku Chrenová. Jej riaditeľka Ľubica Valentínyová hovorí, že počet detí, ktorý by podľa záujmu rodičov mohli prijať, je oveľa vyšší ako kapacita zariadenia. "Môžem prijať toľko detí, koľko mi odchádza do školy predškolákov. Tento školský rok je to 26 predškolákov, pričom mávame 10 odkladov školskej dochádzky. Na základe záujmu z týždňa otvorených dverí, našich referencií a skúseností z minulých rokov predpokladám, že o umiestnenie u nás bude záujem trojnásobne väčší, než sú naše možnosti. Záujem je obrovský, kapacita materskej školy jednoducho nestačí. Sme šesťtriedna materská škola a dovolím si povedať, že by sme otvorili siedmu a v pohode aj ôsmu triedu," uviedla Valentínyová.

V rámci svojich MŠ vytvára mesto aj podmienky pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. V MŠ Piaristická je trieda pre deti s poruchami zraku, MŠ Nábrežie mládeže má triedu pre deti s mentálnym postihnutím a MŠ Štiavnická sa venuje deťom s poruchami sluchu a reči. Podľa Valentínyovej aj integrácia hendikepovaných detí v poslednom čase zvyšuje atraktivitu škôlky. "Dieťa berie rovesníka, ktorý má nejaký hendikep úplne prirodzene. Nemajú s tým problém. Mali s tým problém zo začiatku rodičia, ale tým, že meno škôlky sa postupne budovalo, tým, že špeciálne pedagogičky boli fundované, tak dnes rodičia často žiadajú práve takúto triedu, lebo to hendikepované dieťa dokáže zdravé dieťa sociálne obohatiť. Spätná väzba je taká, že tá radosť je neskutočná. Pretože tomu dieťaťu dokážeme pomôcť tak, ako mu nepomôže nikto na svete. Ani vlastná matka, pretože ak je to takisto rodič, ktorý nepočuje, tak tomu dieťaťu nevie pomôcť. A máme tu aj také prípady," dodáva Valentínyová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť