Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci chceli pôvodnú kremačnú pec, v uznesení to nie je

Mestské služby napadli zmluvu, ktorú samy podpísali.

Mestské služby napadli zmluvu, ktorú samy podpísali.

NITRA. Na okresnom súde pokračuje spor o nitrianske krematórium. Mestské služby spolu s mestom spochybňujú nájomnú zmluvu, ktorú uzavreli v roku 2009 s levickou firmou Funeko-Enviro.

Sudkyňa vypočula bývalého riaditeľa Mestských služieb aj konateľa firmy, ktorí zmluvu podpísali. Keďže sa ich tvrdenia rozchádzali, predvolá ešte právnika, ktorý v roku 2009 poskytoval právne služby Mestským službám. Aj on mal byť prítomný pri rokovaniach o nájomnej zmluve.

Pojednávanie má pokračovať v marci, kedy plánuje sudkyňa vo veci rozhodnúť.

Patová situácia

Súd má k dispozícii zápisnice, uznesenia aj zvukové nahrávky z mestských zastupiteľstiev, na ktorých sa rokovalo o prenájme krematória. Vyplýva z nich, že poslanci trvali na tom, aby sa firma Funeko-Enviro pred podpisom nájomnej zmluvy preukázala vlastníctvom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. V tom čase patrila banke, ktorá na ňu mala záložné právo.

Poslanci chceli, aby sa po zmene prevádzkovateľa (predchádzajúci dostal výpoveď) plynulo pokračovalo v kremáciách, preto trvali na pôvodnej peci. V uznesení, ktoré schválili, však nešpecifikovali, že má ísť o túto konkrétnu pec.

Táto podmienka nie je uvedená ani v zmluve o budúcej nájomnej zmluve. Na súde to potvrdil Ľudovít Janček, bývalý riaditeľ Mestských služieb, ktorý je v súčasnosti námestníkom. Povedal, že keď mu konateľ Funeka predložil doklad o vlastníctve novej kremačnej pece z Olomouca, splnil tak podmienky zmluvy.

Janček síce vedel, že poslanci ústne trvali na inej peci, no hovorí, že nemal na výber a nájomnú zmluvu podpísal. Urobil tak po konzultácii s právnou kanceláriou, „aby sme sa vyhli súdnym sporom, že nenapĺňame zmluvu o budúcej nájomnej zmluve“.

Predbežné opatrenie

Funeko-Enviro sa chcelo na základe podpísanej zmluvy ujať prevádzkovania krematória. Janček povedal, že chceli vymeniť aj technológiu: „Dokonca sme rokovali, za akých podmienok.“

Spoločnosť PSKS, ktorá dostala výpoveď z nájmu, sa však obrátila na súd - ten vydal predbežné opatrenie, na základe ktorého mohla krematórium naďalej prevádzkovať.

„Informovali sme FunekoEnviro, že musíme rešpektovať predbežné opatrenie súdu a nemôžeme naplniť nájomnú zmluvu,“ povedal Janček.

V tom čase už nájomný vzťah s Funekom spochybnili poslanci. Keď zistili, že firma nezískala pec, inštalovanú v krematóriu, odmietli zmluvu akceptovať.

Krematórium naďalej prevádzkuje firma PSKS, ktorá má vlastnícky vzťah k inštalovanej peci aj novú nájomnú zmluvu.

Zvažovali dve možnosti

„Postupovali sme na základe uznesenia zastupiteľstva a platných zmlúv. Otázku, akú pec tam nainštalujeme, považujem za irelevantnú a zavádzajúcu. Výmena technológie je počas prevádzky bežný proces. Vyjadrenie, že by pri tom prišlo k poškodeniu technológie alebo nehnuteľnosti, odmietam,“ povedal na súde konateľ firmy Funeko-Enviro Martin Varga.

Dodal, že nikto nemá právo zasahovať do toho, akú technológiu si vyberú, ak spĺňa normy. Od začiatku vraj zvažovali aj možnosť, že kúpia novú pec: „Za pôvodnú technológiu požadovala banka sumu, ktorá bola privysoká vzhľadom na jej stav. Po istom čase by muselo dôjsť k investíciám do pece a časom k celkovej výmene.“

Každý tvrdí niečo iné

Varga na súde tvrdil, že počas rokovaní nebol nikdy upovedomený o skutočnosti, že mesto preferuje kúpu inštalovanej pece. Mesto aj Mestské služby trvajú na tom, že pri rokovaniach sa vždy hovorilo o pôvodnej peci.

„Boli sme presvedčení, že mesto privíta nainštalovanie novej technológie. Skutočnosť, že niekto požaduje, aby sme nechali v prevádzke pôvodnú - starú technológiu, postráda akékoľvek argumenty,“ povedal Varga. Počas výmeny pece sa vraj mohli robiť kremácie v Leviciach, keďže tamojšie krematórium prevádzkuje Funeko-Enviro.

V spore je nezvyčajné, že zmluvu na súde napadla organizácia, ktorá ju podpísala. Ak žalobca spor prehrá, bude zrejme musieť firme zaplatiť ušlý zisk za obdobie, keď nemohla po podpise zmluvy prevádzkovať krematórium.

Zastupiteľstvo ako kolektívny orgán za svoje uznesenie, do ktorého zabudlo uviesť podmienku o peci, zodpovednosť nenesie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť