Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstava miniatúr predstaví prácu hasičov v súčasnosti i v minulosti

Desiatky miniatúr hasičských áut, helikoptér a záchrannej techniky si môžu návštevníci Ponitrianskeho múzea v Nitre pozrieť na výstave Hasičské miniatúry zo zbierok Jozefa Urbánka.

NITRA. Medzi vystavenými exponátmi sú ukážky moderného hasičského a záchranárskeho vybavenia, ale i staré striekačky ťahané koňmi. Nechýbajú ani súčasti historického výstroja členov nitrianskeho hasičského zboru v reálnej veľkosti. Návštevníci tak môžu vidieť staré hasičské prilby, nástroje i historickú vlajku Okresnej hasičskej jednoty v Nitre. Súčasťou expozície sú aj dobové fotografie, na ktorých je napríklad zachytený Výbežný voz nitrianskych hasičov z roku 1936 či fotky prvých členov nitrianskeho hasičského zboru.

Ako uvádzajú dobové dokumenty, dobre organizovaný a vycvičený hasičský zbor bol pre každé mesto mimoriadne dôležitý. V minulosti bolo v mestách množstvo drevených stavieb a hospodárskych budov so slamenými strechami. Prípadný požiar bolo preto potrebné zlikvidovať čo najskôr, inak hrozila katastrofa. Výstava prináša aj zoznamy členov hasičských zborov, medzi ktorými nechýbajú ani významní mešťanostovia. Sú medzi nimi napríklad Karol Cobori, po ktorom je dnes pomenovaná ulica pri mestskom úrade, či Fraňo Mojto, ktorého meno nesie ulica v centre Nitry. Návštevníci výstavy sa tiež dozvedia, že zakladajúcim členom a veliteľom prvého dobrovoľného hasičského zboru v Nitre bol v roku 1869 Ján Ronchetti. Po ňom sa vo vedení zboru striedali Oskár Ronchetti a Ján Jeney. V roku 1938 prebral velenie nitrianskych dobrovoľných hasičov ich posledný veliteľ Rudolf Russ.

Práve vďaka nitrianskym hasičom sa napríklad v máji 1930 podarilo od úplného vyhorenia zachrániť obec Tormoš, ktorá je dnes nitrianskym sídliskom Chrenová. Je zaujímavé, že nitrianske hasičstvo pod velením veliteľa Oskára Ronchettiho prišlo na miesto požiaru zázračnou rýchlosťou preto, lebo v neďalekej obci Drážovce tiež horeli tri domy a práve tam boli títo hasiči prichystaní, keď cestou spozorovali, že na druhej strane v Tormoši je omnoho silnejší požiar, a preto sa obrátili hasiť miesto do Dražoviec do Tormošu. Motorovou striekačkou a ručnými striekačkami sa započala práca a mnohé domy boli ešte zachránené, píše sa v dobovej tlači o rozsiahlom požiari, pri ktorom celkom zhorelo 18 domov a veľké množstvo hospodárskych stavieb. Ani fotografie s tvárami hrdinských nitrianskych hasičov a ich veliteľov nechýbajú na výstave, ktorá v Ponitrianskom múzeu potrvá do 3. marca.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť