Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Album výtvarníci krstili odtlačkom prsta a podpisom

Kvet vytvorený z krompáčov dotvára grafická doska. Nevábivý a hrdzavý ready made ukrýva jemné čaro grafického umenia. Tieto a ďalšie umelecké kompozície môžete vidieť na výstave Im_Pulz.

Prítomným sa prihovoril aj nitriansky umelec Karol Zbyšo Felix.(Zdroj: MAREK ŠTĚPÁNEK)

Kvet vytvorený z krompáčov dotvára grafická doska. Nevábivý a hrdzavý ready made ukrýva jemné čaro grafického umenia. Tieto a ďalšie umelecké kompozície môžete vidieť na výstave Im_Pulz.

NITRA/VEĽKÉ ZÁLUŽIE. Ojedinelý umelecký projekt, ktorý v sebe spojil výtvarné umenie, poéziu a prózu, sa podaril známym slovenským umelcom. Jeho myšlienka sa zrodila v hlave galeristu a umeleckého tlačiara Martina Štepánka z Nitry, ktorý oslovil svojich priateľov - výtvarníkov.

Spojili dve médiá

Tí sa zišli a spolu vo dvojiciach tvorili na prvom ročníku tvorivého sympózia v médiách socha - grafika. Výsledkom je pozoruhodná výstava Im_Pulz 2012 v M Art Print Gallery vo Veľkom Záluží, kde potrvá do konca februára, a tiež grafický album Im_Pulz s podtitulom Čakanie hmoty. Vyšiel v náklade sto kusov. Tvoria ho grafické listy autorov a fotografie zo sympózia.

„Na výstave môžeme obdivovať diela slovenských maliarov - grafikov a sochárov, ktorí patria k špičke nielen na domácej výtvarnej scéne, ale ich tvorba a mená rezonujú i v zahraničí. Sympózium Im_Pulz 2012, počas ktorého diela vznikali, skĺbilo v rámci umeleckej realizácie dve médiá, čím vznikli umelecky hodnotné graficko-sochárske objekty,“ povedala kurátorka Marta Hučková na vernisáži, ktorú navštívilo asi 200 ľudí.

Symbióza v tvorbe i priateľstve

Na sympóziu tvorili Igor Benca, Vít Bojňanský, Karol Felix, Milan Lukáč, Ján Ťapák a Marián Komáček.

„Karol Zbyšo Felix a Milan Lukáč vytvorili spoločné dielo Malý a veľký kvet pre workholika. Lukáčovu plastiku Kvet vytvorenú z krompáčov dotvára Zbyšova grafická doska. Vít Bojňanský a Igor Benca svoje tvorivé úsilie spojili v objekte Minigaléria. Tu chceli autori vyzdvihnúť kontrast materiálu, kde ready made – nevábivý a hrdzavý - ukrýva jemné čaro grafického umenia,“ hodnotí Hučková jednotlivé umelecké diela.

„Marián Komáček a Ján Ťapák vo svojom koncepte vzdali poctu grafickým technikám - vytvorili plastiku grafický lis. Tvorí ju matrica Samuraja, ktorá je vlastne plochou sochou grafického štrukturovaného záznamu.“

Pre autorov bol I. ročník tvorivého sympózia v Galérii M Art Print IM_PULZ-om k vytvoreniu artefaktov, ktoré avizujú symbiózu nielen v ich tvorbe, ale i v priateľstve.

Na krste albumu spieval Greksa

„Sympózium bolo impulzom aj pre majstra pera Dušana Dušeka, ktorý napísal úvodné slovo grafického albumu autorov, a tiež pre básnika Erika Ondreičku, ktorý každý grafický list oživil svojou poéziu,“ doplnila kurátorka.

Súčasťou otvorenia výstavy bol aj krst tohto grafického albumu. Prezentuje litografické práce autorov a umelecké fotografie sochársko-maliarskych artefaktov vytvorené počas sympózia, ktorých autorom je umelecký fotograf Martin Králik. Album krstili výtvarníci čiernou tlačiarenskou farbou - odtlačkom prsta, ktorý vzápätí signovali. Priaznivcom umenia túto nevšednú udalosť spestril hudobný program Mariána Greksu.

Krst albumu: zľava Martin Štěpánek, maliar a grafik Karol Felix, za ním sochár Ján Ťapák, vedľa maliar a grafik Vít Bojňanský, v popredí maliar a grafik Igor Benca, za ním básnik Erik Ondreička.

Kurátorka Marta Hučková, v pozadí vystavujúci výtvarníci.

Kurátorka s umelcami a albumom s litografickými prácami autorov a umeleckými fotografiami vytvorenými počas sympózia.

O hudobný sprievod sa postaral Marián Greksa so skupinou. FOTKY: MAREK ŠTĚPÁNEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť