Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Športovisko na sídlisku poslanci neschválili. Hľadajú novú lokalitu

Oprava bývalej školy by bola podľa viceprimátora finančne náročná a úplná rekonštrukcia nerentabilná.

(Zdroj: SJ)

SEREĎ. Zámer investora postaviť moderné športovisko v Seredi poslanci odobrili, s lokalitou však nesúhlasili. Zásadne proti boli aj niektorí obyvatelia, ktorí prišli na mimoriadne zastupiteľstvo. Zahustilo by to podľa nich priestor, ktorý už teraz trpí nedostatkom zelene.

Žiadali o symbolický prenájom

Nová multifunkčná športová hala mala vzniknúť na mieste bývalej základnej školy na Garbiarskej ulici. Záujem vybudovať ju mala spoločnosť KMHT, s.r.o., ktorá by pôvodnú stavbu odstránila na vlastné náklady. Odpadový materiál by využila pri výstavbe nového športového areálu. Predbežné investičné náklady na halu s ľadovou plochou a plochou pre loptové hry boli vyčíslené na zhruba 3 milióny eur. Spoločnosť ju plánovala sprevádzkovať do 3 rokov od podpisu nájomnej zmluvy.

O dlhodobý prenájom na Garbiarskej ulici za symbolické euro na rok požiadala firma KMHT mesto pred dvomi týždňami. Zámer musel prejsť zastupiteľstvom, ktoré ho muselo schváliť trojpätinovou väčšinou. Poslanci zámer odsúhlasili jednohlasne, lokalitu však podporilo iba šesť z osemnástich členov poslaneckého zboru. Svoje výhrady zdôvodňovali absenciou zelene.

„Zámer je to určite vynikajúci, ale aj občania, s ktorými som komunikovala a aj tí, ktorí boli prítomní, sú zasadne proti výstavbe takej veľkej budovy, pretože je to tam už teraz strašne prehustené,“ hovorí poslankyňa Božena Vydarená.

Ideálne pre investora je centrum

Zamietavé stanovisko voči lokalite predložila aj komisia pre rozvoj mesta a životné prostredie. Jej predseda Róbert Kráľ navrhol alternatívy, ktoré sú podľa viceprimátora Ľubomíra Veselického nepriechodné. Išlo o plochu pri Bille – sídlisko Meander, plochu na Šulekovskej ulici za firmou Zipp a pri Tecome na Ulici Vonkajší rad.

„Budova respektíve pozemky, na ktorých by mala stáť hala, nie sú mestské, nepatria nám,“ vysvetlil viceprimátor.
Náhradné lokality, ktoré sú mimo centra mesta nevyhovujú ani investorom. Jedným z nich je aj Vladimír Daniška, ktorý sa angažoval v nitrianskom hokeji. Hala by mala byť podľa neho dostupná aj pre tie deti, ktoré rodičia nemôžu priviezť autom. V priebehu tohto týždňa by si mal ísť pozrieť priestor za Fándlyho školou, ktorý navrhol poslanec Ľuboš Kyselý. Bol by však v tvare L.

FOTO: ARCHÍV MsÚ

„Roky vykrikujú, že tu chýba klzisko a keď je príležitosť to zmeniť, nechopia sa jej. Chápem, že by to zahustilo priestor, ale nie je lepšie tam mať dizajnovo peknú halu ako ošarpanú budovu, do ktorej chodia bezdomovci a narkomani a na ktorú sa budú pozerať ďalších 20 rokov?“ pýta sa poslanec. Rozhodnutie o výstavbe budovy nemôže podľa neho stáť na názore len niekoľkých obyvateľov, preto chce rozbehnúť petíciu.

„Alebo ju posuniem poslancom, ktorí sú v obvode. Rád by som totiž poznal názor minimálne 100-200 ľudí, ktorí tam bývajú, či im vyhovuje ten stav, ktorý tam je, alebo ten, ktorý by tam mohol byť.“
Ľuboš Kyselý je členom komisie, ktorá má za úlohu hladať nové, alternatívne pozemky pre investora. Toho však tlačí termín podania projektu, ktorý je stanovený na apríl. Stavbu chce totiž financovať z vlastných zdrojov, ale aj eurofondov.

O priestory nemá nikto záujem


V súčasnosti je budova bývalej školy na Garbiarskej ulici aj s pozemkom prenajatá Správe majetku Sereď, s.r.o., na dobu neurčitú. Tá ju ďalej prenajíma Trnavskej arcidiecéze, ktorá v nej prevádzkuje denné centrum a nocľaháreň pre bezdomovcov. V budove je tiež sklenár a občianske združenie, ktoré poskytuje poradenstvo a sociálne služby pre drogovo závislých. Všetkým končí nájom v tomto roku.

Priestory v budove prenajíma radnica na podnikateľské účely už vyše sedmich rokov. Stavebno-technický stav objektu je podľa Ľubomíra Veselického zlý, dlhodobo s vážnymi statickými poruchami. Oprava bývalej základnej školy by bola finančne náročná a úplná rekonštrukcia nerentabilná.
„Budeme ju ponúkať ďalej na prenájom, ale nikto tam nechce ísť, lebo niečo, čo je postavené ako škola, je ťažké použiť na niečo iné.“

Od návrhu odstúpil

Medzi objektmi ponúkanými na predaj je opäť Denné centrum na Námestí slobody. Záujemca, ktorý ho vlani v decembri odkúpil za 70-tisíc eur, odstúpil od svojho návrhu z vážnych rodinných dôvodov.
JANA ARPÁŠOV

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť