Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vybavenie žiadostí na úradoch potvrdí esemeska

Kontaktné miesta by mali byť do päťdesiat kilometrov, alebo do hodiny cesty verejnou dopravou.

Prednosta Obvodného úradu v Nitre Martin Nemky hovorí, že kontakt so štátnou správou by sa mal pre občana postupne zjednodušiť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Štátna správa by podľa reformy ESO mala byť prístupnejšia ľuďom. Viaceré štátne úrady by postupne mali sídliť pod jednou strechou, aby občan nestrávil behaním za papierovačkami celé dni.

Počíta sa aj so vznikom kontaktných miest, v ktorých vybavíme viac záležitostí z rôznych úradov v jednej budove. V Nitre by takéto miesto malo vzniknúť v budove obvodného úradu.

Strediská budú do hodiny autobusom

Reforma ráta s tým, že kontaktné miesta budú relatívne blízko každému občanovi. Štát chce klientské strediská naplánovať tak, aby boli dostupné do 50 kilometrov od bydliska ľudí, respektíve najviac hodinu cesty verejnou dopravou.

„Na týchto klientských strediskách občan vybaví to, čo teraz musí získavať na viacerých úradoch a na rôznych miestach. Zároveň každé kontaktné miesto má byť schopné nahradiť iné, ktoré sa nachádza v mieste trvalého bydliska občana,“ povedal Martin Nemky, prednosta Obvodného úradu v Nitre.

Podstatou KAMO – kontaktného administratívneho miesta občana – bude, že občan vybaví jednoduchú záležitosť na počkanie. Zložitejšiu požiadavku podá na KAMO a agendu vybaví príslušný obvodný úrad.

Esemeska poinformuje o vybavení žiadosti

Ďalšou novinkou v úradoch štátnej správy bude možnosť overiť si stav vybavovania žiadosti prostredníctvom kontaktného telefonického centra.

Rovnako, ako je to dnes napríklad v prípade žiadostí o pas, budú aj oznámenia o vybavení podaní na úradoch zasielané ľuďom esemeskou.

V priestoroch nitrianskeho obvodného úradu na Štefánikovej ulici sú od prvého januára odbor školstva, odbor výstavby a bytovej politiky a oddelenie obrany štátu. Predtým tieto odbory ľudia poznali ako krajský školský úrad, krajský stavebný úrad a územnú vojenskú správu.

Sídlia tu aj ďalšie odbory, napríklad odbor živnostenského podnikania a všeobecnej vnútornej správy.

V budove sú aj ďalšie štátne inštitúcie – od obvodného úradu pre cestnú dopravu alebo obvodný pozemkový úrad cez obvodný lesný úrad až po správu katastra či slovenskú stavebnú inšpekciu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť