Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zápach z čističky strpčuje ľuďom život

Videá ukazujú mútnu vodu, ktorá vyteká z čističky. Prípad vo februári preverí inšpekcia. Ak zistí porušenia zákona, obci hrozí pokuta.

Čistička v Branči.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Videá ukazujú mútnu vodu, ktorá vyteká z čističky. Prípad vo februári preverí inšpekcia. Ak zistí porušenia zákona, obci hrozí pokuta.

BRANČ. Protivný zápach znepríjemňuje život obyvateľom centra dediny. Len niekoľko metrov za domami majú čističku odpadových vôd a mnoho ľudí pripisuje smrad práve jej. Tvrdia, že odkedy sa na čističku pripojila aj susedná Ivanka pri Nitre, v strede obce sa nedá dýchať.

Na internete je video, ktoré ukazuje vyčistenú vodu vytekajúcu z čističky. Je tmavá, mútna a ako čistá nepôsobí. Jeden z obyvateľov preto podal podnet na inšpekciu životného prostredia, ktorá sa na prípad pozrie vo februári.

Gabrhelová: Podľa smradu vieme, že už sme doma

Na zápach upozorňujú hlavne rodiny, čo žijú v tesnej blízkosti čističky. Tá síce dodržiava predpísanú stometrovú ochrannú hranicu od obydlí, ľudia ale smrad cítia aj vo svojich rodinných domoch.

„Je to neznesiteľný zápach, cez leto to tu je katastrofa, všetko musí byť zatvorené, ani bielizeň nemôžeme mať vonku,“ hovorí Petra Buchalová. Jej mama Alžbeta Gabrhelová, ktorá býva pár desiatok metrov od čističky, dcérine slová potvrdzuje: „Je to otrasné, je to smradľavé, smrdí to celý rok a sťažujeme sa zbytočne. Človek vojde do dediny a automaticky vie, kde býva, vie, že už môže vystúpiť z autobusu,“ hovorí rozhorčene obyvateľka.

Miestni sa ale rozchádzajú v tom, kedy čistička páchne a či vôbec páchne čistička alebo kanalizácia.

„V lete to smrdí, ale inak nie. Je to nepríjemné, ale už sme si aj zvykli,“ povedala dôchodkyňa Mária Hrabovská, bývalá poslankyňa. Tá poukázala na paradox, že kým čistička nebola, ľudia písali petíciu za jej vybudovanie a keď ju obec má, sťažujú sa na ňu.

„Napojená je na kanalizáciu, čo z Ivanky ide. To páchne, a nie čistička, tá funguje v poriadku,“ mieni Ladislav Pintér.

Starosta: Páchne len pri prudkých dažďoch

V poriadku je čistička aj podľa starostu Eduarda Gulku. Ten pripúšťa, že z čističky môže byť cítiť zápach, ale len v prípade nepriaznivých podmienok, ktorými sú napríklad prudké prívalové dažde a vietor fúkajúci smerom k rodinným domom.

„Berieme každého, kto sa sťažuje alebo podá podnet, že musí mať nejakú pravdu. Veľakrát ale príčina nie je tá, čo si oni predstavujú. Je dosť naivné očakávať, že tam, kde sa pozbiera všetok smrad, smrdieť nemôže. Môže. Ale nie takým extrémnym spôsobom ako keď vypúšťate priamo žumpu,“ naznačil starosta. Opísal prípad, keď ho rozčúlení ľudia volali k údajne zapáchajúcej čističke. Obec zistila, že pôvodcom zápachu bol občan z neďalekého domu, ktorý práve v tom čase ťahal žumpu a splašky vypúšťal na svoju záhradu.

Argument starostu o veľkých dažďoch je podľa jedného z obyvateľov, ktorý chcel ostať v anonymite, výhovorkou. Podľa Brančana odborníci vyhlásili vlaňajšok za najsuchší rok za posledných 80 rokov. „Čistička nestačí prijímať odpadovú vodu, stačí keď naprší päť milimetrov a už je problém. Riešia ho tak, že čerpadlami ťahajú odpadovú vodu vedľa plota čističky,“ tvrdí čitateľ.

Kapacitne preťažená?

Za súčasným zhoršením stavu vidia niektorí obyvatelia skutočnosť, že od roku 2007 sa na čističku v Branči napojila aj susedná Ivanka pri Nitre. To situáciu podľa viacerých oslovených len zhoršilo. Časť obyvateľov tvrdí, že čistička na to nebola kapacitne stavaná.

„Čističku odpadových vôd postavili pôvodne pre 500 domácností a následne sa mala rozširovať, lebo sa na ňu mala pripojiť Ivanka pri Nitre. Ivanka sa pripojila aj bez rozšírenia čističky, a tak je teraz niekoľkonásobne preťažená. Je to čistička typu – čo do nej vteká, to z nej vyteká,“ napísal do redakcie Brančan, ktorý si neželal zverejniť meno. Vo svojom maile priložil aj video s vytekajúcou špinavou vodou.

Preťaženosť čističky ale odmieta Eduard Gulka. „To, že sa pridala Ivanka, nemá vplyv na kapacitu, ešte nie sme na hranici kapacity čističky,“ hovorí starosta.

Gulka poukázal aj na ekonomickú výhodu napojenia Ivanky pre Branč. Vlani z Ivanky prišlo do brančanskej čističky 40 951 kubíkov, za čo vedľajšia dedina zaplatila Branču 31 295 eur.

Čističku si preklepnú inšpektori

Podnet súvisiaci s vypúšťaním údajne nedostatočne vyčistených odpadových vôd z čističky majú na stole aj inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. „Inšpekcia vo februári vykoná kontrolu prevádzky a účinnosti čističky,“ potvrdil Ján Valach, vedúci Odboru inšpekcie ochrany vôd v Nitre.

Prípadný postih podľa neho hrozí obci, ktorá je prevádzkovateľom čističky. „Záleží na tom, aké porušenia zákona budú preukázané,“ povedal Ján Valach. Od toho závisí výška prípadnej pokuty, ktorá sa môže pohybovať od stoviek do tisícok eur.

Starosta Gulka zdôrazňuje, že čistička je biologická a čistenie v nej je náročným procesom, pri ktorom treba dodržať určité podmienky. „Potrebuje napríklad plynulý prítok a určitý čas na čistenie, aby všetko prešlo cez štyri nádrže. V nich sa to všetko oddeľuje, kal spadá dole a čistá voda sa vytláča do rieky,“ povedal starosta. Situáciu podľa Eduarda Gulku komplikuje aj nejasná kvalita odpadových vôd prichádzajúcich z Ivanky.

Obec sa cez projekty pokúsi získať prostriedky na rozšírenie čističky. Tá doterajšia funguje od roku 2001. Stála 10 miliónov vtedajších korún, 40 % nákladov pokryli fondy. Zvyšných šesť miliónov zaplatil Branč, časť sumy pokryl z úveru.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Kam vyraziť