Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zápach z čističky strpčuje ľuďom život

Videá ukazujú mútnu vodu, ktorá vyteká z čističky. Prípad vo februári preverí inšpekcia. Ak zistí porušenia zákona, obci hrozí pokuta.

Čistička v Branči.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Videá ukazujú mútnu vodu, ktorá vyteká z čističky. Prípad vo februári preverí inšpekcia. Ak zistí porušenia zákona, obci hrozí pokuta.

BRANČ. Protivný zápach znepríjemňuje život obyvateľom centra dediny. Len niekoľko metrov za domami majú čističku odpadových vôd a mnoho ľudí pripisuje smrad práve jej. Tvrdia, že odkedy sa na čističku pripojila aj susedná Ivanka pri Nitre, v strede obce sa nedá dýchať.

Na internete je video, ktoré ukazuje vyčistenú vodu vytekajúcu z čističky. Je tmavá, mútna a ako čistá nepôsobí. Jeden z obyvateľov preto podal podnet na inšpekciu životného prostredia, ktorá sa na prípad pozrie vo februári.

Gabrhelová: Podľa smradu vieme, že už sme doma

Na zápach upozorňujú hlavne rodiny, čo žijú v tesnej blízkosti čističky. Tá síce dodržiava predpísanú stometrovú ochrannú hranicu od obydlí, ľudia ale smrad cítia aj vo svojich rodinných domoch.

„Je to neznesiteľný zápach, cez leto to tu je katastrofa, všetko musí byť zatvorené, ani bielizeň nemôžeme mať vonku,“ hovorí Petra Buchalová. Jej mama Alžbeta Gabrhelová, ktorá býva pár desiatok metrov od čističky, dcérine slová potvrdzuje: „Je to otrasné, je to smradľavé, smrdí to celý rok a sťažujeme sa zbytočne. Človek vojde do dediny a automaticky vie, kde býva, vie, že už môže vystúpiť z autobusu,“ hovorí rozhorčene obyvateľka.

Miestni sa ale rozchádzajú v tom, kedy čistička páchne a či vôbec páchne čistička alebo kanalizácia.

„V lete to smrdí, ale inak nie. Je to nepríjemné, ale už sme si aj zvykli,“ povedala dôchodkyňa Mária Hrabovská, bývalá poslankyňa. Tá poukázala na paradox, že kým čistička nebola, ľudia písali petíciu za jej vybudovanie a keď ju obec má, sťažujú sa na ňu.

„Napojená je na kanalizáciu, čo z Ivanky ide. To páchne, a nie čistička, tá funguje v poriadku,“ mieni Ladislav Pintér.

Starosta: Páchne len pri prudkých dažďoch

V poriadku je čistička aj podľa starostu Eduarda Gulku. Ten pripúšťa, že z čističky môže byť cítiť zápach, ale len v prípade nepriaznivých podmienok, ktorými sú napríklad prudké prívalové dažde a vietor fúkajúci smerom k rodinným domom.

„Berieme každého, kto sa sťažuje alebo podá podnet, že musí mať nejakú pravdu. Veľakrát ale príčina nie je tá, čo si oni predstavujú. Je dosť naivné očakávať, že tam, kde sa pozbiera všetok smrad, smrdieť nemôže. Môže. Ale nie takým extrémnym spôsobom ako keď vypúšťate priamo žumpu,“ naznačil starosta. Opísal prípad, keď ho rozčúlení ľudia volali k údajne zapáchajúcej čističke. Obec zistila, že pôvodcom zápachu bol občan z neďalekého domu, ktorý práve v tom čase ťahal žumpu a splašky vypúšťal na svoju záhradu.

Argument starostu o veľkých dažďoch je podľa jedného z obyvateľov, ktorý chcel ostať v anonymite, výhovorkou. Podľa Brančana odborníci vyhlásili vlaňajšok za najsuchší rok za posledných 80 rokov. „Čistička nestačí prijímať odpadovú vodu, stačí keď naprší päť milimetrov a už je problém. Riešia ho tak, že čerpadlami ťahajú odpadovú vodu vedľa plota čističky,“ tvrdí čitateľ.

Kapacitne preťažená?

Za súčasným zhoršením stavu vidia niektorí obyvatelia skutočnosť, že od roku 2007 sa na čističku v Branči napojila aj susedná Ivanka pri Nitre. To situáciu podľa viacerých oslovených len zhoršilo. Časť obyvateľov tvrdí, že čistička na to nebola kapacitne stavaná.

„Čističku odpadových vôd postavili pôvodne pre 500 domácností a následne sa mala rozširovať, lebo sa na ňu mala pripojiť Ivanka pri Nitre. Ivanka sa pripojila aj bez rozšírenia čističky, a tak je teraz niekoľkonásobne preťažená. Je to čistička typu – čo do nej vteká, to z nej vyteká,“ napísal do redakcie Brančan, ktorý si neželal zverejniť meno. Vo svojom maile priložil aj video s vytekajúcou špinavou vodou.

Preťaženosť čističky ale odmieta Eduard Gulka. „To, že sa pridala Ivanka, nemá vplyv na kapacitu, ešte nie sme na hranici kapacity čističky,“ hovorí starosta.

Gulka poukázal aj na ekonomickú výhodu napojenia Ivanky pre Branč. Vlani z Ivanky prišlo do brančanskej čističky 40 951 kubíkov, za čo vedľajšia dedina zaplatila Branču 31 295 eur.

Čističku si preklepnú inšpektori

Podnet súvisiaci s vypúšťaním údajne nedostatočne vyčistených odpadových vôd z čističky majú na stole aj inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. „Inšpekcia vo februári vykoná kontrolu prevádzky a účinnosti čističky,“ potvrdil Ján Valach, vedúci Odboru inšpekcie ochrany vôd v Nitre.

Prípadný postih podľa neho hrozí obci, ktorá je prevádzkovateľom čističky. „Záleží na tom, aké porušenia zákona budú preukázané,“ povedal Ján Valach. Od toho závisí výška prípadnej pokuty, ktorá sa môže pohybovať od stoviek do tisícok eur.

Starosta Gulka zdôrazňuje, že čistička je biologická a čistenie v nej je náročným procesom, pri ktorom treba dodržať určité podmienky. „Potrebuje napríklad plynulý prítok a určitý čas na čistenie, aby všetko prešlo cez štyri nádrže. V nich sa to všetko oddeľuje, kal spadá dole a čistá voda sa vytláča do rieky,“ povedal starosta. Situáciu podľa Eduarda Gulku komplikuje aj nejasná kvalita odpadových vôd prichádzajúcich z Ivanky.

Obec sa cez projekty pokúsi získať prostriedky na rozšírenie čističky. Tá doterajšia funguje od roku 2001. Stála 10 miliónov vtedajších korún, 40 % nákladov pokryli fondy. Zvyšných šesť miliónov zaplatil Branč, časť sumy pokryl z úveru.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 049
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 1 084
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 788
  4. Vargová z Veselí do Šale 608
  5. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 389
  6. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 372
  7. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 340
  8. Neded s cenným víťazstvom 300
  9. Ivan Veľký 200
  10. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 190

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia ma meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť