Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Príbeh Predajnej lásky spisovateľka pred písaním najprv ukončila

Najnovší román sympatickej spisovateľky je o starnúcom mužovi, ktorý sa zaľúbi do prostitútky.

(Zdroj: ARCHÍV RS)

Najnovší román sympatickej spisovateľky je o starnúcom mužovi, ktorý sa zaľúbi do prostitútky.

SEREĎ. Ženy v knihách spisovateľky Ruženy Scherhauferovej si v živote už kadečo „preskákali“, práve tak ako samotná autorka. Napriek rôznym životným peripetiám však ostávajú silné, svoj osud sa snažia skôr prijať ako s ním zápasiť. S obrovskou zmenou v živote sa musí vyrovnať tentoraz Klaudia, postava z najnovšieho románu Predajná láska. Vyšiel prvýkrát v paperbackovej podobe ako takzvaná kniha do kabelky.

Debutovala knihou Odhalené tajomstvo

Ružena Scherhauferová začala písať už ako stredoškoláčka, prispievala do školského časopisu. Po básňach si vyskúšala aj poviedky, ale, ako hovorí, keďže je v znamení Blížencov, mala vždy veľa iných záujmov a umelecké ambície tvoriť odsunula do pozadia.

K písaniu sa dostala až v roku 2008, kedy debutovala knihou Odhalené tajomstvo. Vyšla jej pod pseudonymom Paulína Dudášová-Svodovská. Ostatné knihy - Už viem, že chcem teba, Emine slzy či Predajná láska - sa spisovateľka rozhodla prezentovať už pod vlastným menom.
Jej najnovší román je o starnúcom mužovi, ktorý sa zaľúbi do prostitútky. Úspešný podnikateľ pre lásku k ľahkej žene rozbije dlhoročné a šťastné manželstvo.

„Zaujímavé je, že ako každý, aj tento príbeh som si vymyslela, ale po vydaní knihy mi volali čitatelia, že poznajú takéto prípady,“ vraví s úsmevom Ružena Scherhauferová.
Aby reč prostitútok zachytila v knihe čo najvernejšie, spisovateľka sa s dvomi aj osobne stretla.

„Bolo to na benzínovej pumpe a bolo otrasné, čo som tam videla a čo mi rozprávali. Snažila som sa zjemniť slovník „mojich prostitútok v knihe“, pretože nie som vyznávačom vulgarizmov, ale nejaké nadávky som tam musela ponechať,“ vraví pani Ruženka. Keď písala o ľahkých dievčatách, neodsudzovala ich, skôr k nim vraj cítila súcit.

„Aj čitateľky, ktoré poznám, mi hovorili, že to cítili podobne ako ja, bolo im ľúto tých mladých dievčat, ktoré skončili na ulici z rôznych dôvodov, ľutovali aj podnikateľa. Najmenej ľutovali ženu, ktorú on opustil. Tá, hoci bola neverou zlomená, časom sa dokázala pozbierať a začať odznova. V knihách, ktoré píšem, ukazujem vždy ženy ako silné, lebo ony naozaj sú, vo väčšine prípadov, silnejšie ako muži, pretože sa neboja čeliť akejkoľvek životnej prekážke.“

Klaudia, ohrdnutá žena, svoj smútok a bôľ dostávala podľa pani Ruženky zo seba von tak, že si zapisovala a opakovala citáty z knihy Zasvätenie od spisovateľky Elisabeth Haich.
„Aby bola schopná odpustiť, pretože ak neodpúšťame, nosíme všetko v sebe a potom nás to drhne. Myslím, že práve pre tieto odkazy má kniha hlbší význam a nesie v sebe určité posolstvo.“

Nenaplnená láska k mužovi z mladosti


Predajnú lásku písala pani Ruženka zhruba štyri mesiace. Zaujímavosťou je, že aj pri tomto príbehu začala koncom, ktorý jej napadol skôr ako dejová línia. Knihu podľa nej zakončila, jej čitateľky si však myslia opak a pýtali sa na jej pokračovanie. „Precvičujem pilates, strečing a kalanetiku a na jednej z hodín boli ženy nepozorné. Celé cvičenie rozmýšľali nad tým, ako tá kniha skončila a prečo. Potešilo ma to, pretože podľa mňa je kniha dobrá vtedy, keď sa nad ňou premýšľa ešte nejaký čas po prečítaní,“ vraví spisovateľka, ktorá má v zásobe pripravený už ďalší príbeh. Bude o nenaplnenej dlhoročnej láske ženy k mužovi z mladosti.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť