Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Problém zatekania do katedrály sa podarilo odstrániť

Biskupstvo do toho investovalo 38-tisíc eur.

Biskupstvo do toho investovalo 38-tisíc eur.

NITRA. Problém vlhkosti v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade sa podarilo odstrániť. Na vlhké miesta sa zaviedli vysušovacie elektrické diódy, ktoré tam zostanú rok. Potom sa budú môcť vrátiť na svoje miesta dva obrazy, ktoré bolo nutné sňať už po dokončenej rekonštrukcii stien. Katedrála sa rekonštruuje už siedmy rok, problémy s vlhkosťou sa objavili na severnej stene. „Už tam boli prevedené vnútorné interiérové práce, ale začala sa objavovať znova pleseň a vlhkosť, tak sme museli postaviť na veľmi nebezpečnom mieste lešenie a zvonka hľadať problém,“ povedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Ako ďalej dodal, nebolo možné zistiť, kadiaľ voda presakuje. Pravdepodobne bolo murivo narušené ešte v predchádzajúcich storočiach pri niektorom dobývaní hradu. Pred časom navyše niekto ukradol medené dažďové odkvapové rúry. „Bolo to dosť komplikované, ale myslím, že táto záležitosť je už zažehnaná,“ skonštatoval biskup.

Rekonštrukcia katedrály sa začala v roku 2007. Za prvé štyri roky pohltila zhruba 100-tisíc eur. Väčšinu prostriedkov vynaložilo z vlastných zdrojov biskupstvo. „V roku 2011 sme investovali 218-tisíc eur, v roku 2012 spolu 160-tisíc eur. Posledné tri roky všetko hradíme z vlastných prostriedkov, na začiatku nám asi dva roky prispelo ministerstvo kultúry,“ informoval Judák. Rekonštrukcia by sa mala skončiť do osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda, ktoré budú 5. júla 2013. Katedrála bola v havarijnom stave, naposledy sa opravovala v rokoch 1931 – 1933. Najhoršie na tom boli fresky na strope kostola. Keby sa dlho váhalo s ich obnovou, časom by úplne zanikli.

Počas reštaurátorských prác sa podarilo objaviť niekoľko unikátov. V ľavej strane presbytéria sa našlo najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Pod oltárom Snímanie z kríža v dolnej lodi chrámu reštaurátori objavili stredovekú fresku, ktorá nemá obdobu v celej strednej Európe. Zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Dva výjavy sú tu spojené do jedného celku, čo je v našom prostredí dosť neobvyklé. Pre význam fresky sa presunie ranobarokový oltár z roku 1662 na inú stenu katedrály, rozhodla o tom medzinárodná odborná komisia. Pri freske sa našla aj ďalšia, zhruba o 50 rokov staršia freska. Tá sa však odkrývať nebude, pretože by to poškodilo barokovú výzdobu katedrály.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť