Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kino je zdigitalizované, zbierka pokračuje

Financovanie digitalizácie je rozdelené na dve časti.

Ilustračné foto.(Zdroj: JANA LAZÁNIOVÁ)

Financovanie digitalizácie je rozdelené na dve časti.

ŠAĽA. Premietanie z klasických 35-mm kotúčov na bežných premietačkách je v šalianskom kine už minulosťou. Prešlo totiž digitalizáciou. Od nového roka ponúka filmové novinky v technológii 2D.

Návštevnosť závisí od reklamy

Nad digitalizáciou kina visel vlani veľký otáznik. Obyvatelia Šale spísali aj petíciu, v ktorej žiadali poslancov, aby v rozpočtoch na roky 2012-13 na ňu vyčlenili dostatok financií. Ak by totiž neprešlo digitalizáciou, zaniklo by. Už v druhej polovici minulého roka premietanie takzvaných kotúčových filmov skončilo, distribútorské spoločnosti ich prestali vyrábať a nahradili ich digitálnymi.

Táto forma umožňuje uviesť filmy hneď v deň premiéry. Medzi novinky, ktoré šalianske kino v januári zaradilo do svojho programu, patrí aj dráma Anna Karenina či dobrodružno-fantastický film Hobit.
„Výhoda je v tom, že teraz môžeme premiérové filmy ponúknuť súčasne s ostatnými kinami, predtým ich spoločnosti uvoľňovali menším kinám až potom, čo ich odprezentovali veľké kiná. Pre obmedzený počet kotúčov nemohli byť totiž filmy vo všetkých kinách naraz,“ povedala Denisa Miklášová z mestského kultúrneho strediska.

„Po novom je to tak, že nepríde kotúč, ale disk, z ktorého si stiahneme film. Ten sa dá premietať až potom, čo mailom dostaneme kód, stiahneme si ho na usb kľúč a aktivujeme ho ním,“ dodala.

Staré premietačky v kine podľa jej slov zostali. Budú sa využívať v rámci filmového klubu, ktorý funguje dvakrát do mesiaca. Premietací profil v klasickom kine je od stredy do nedele, nepremieta sa vtedy, ak sa sála využíva napríklad počas plesov. Vstupné sa po novom zvýšilo zhruba o 1,50 eura, túto úpravu robia spoločnosti. Cena lístka sa pohybuje od 3,50 do 4 eur. Systém delenia peňazí sa nezmenil, polovica zo vstupného zostáva mestu, respektíve prevádzkovateľovi kina, druhá polovica z príjmu ide spoločnosti, ktorá distribuuje film.
„Najväčšiu návštevnosť očakávame opäť najmä na kreslené rozprávky. Návštevnosť ako taká však závisí hlavne od mediálnej reklamy, keď je dostatočná propagácia filmu, ľudia naň prídu, keď nie, návštevnosť je nižšia.“

Výmena stoličiek

Montáž novej technológie zabezpečila počas decembra dodávateľská firma dcinex z Českej republiky. Tá vyhrala elektronickú súťaž, v ktorej ponúkla najnižšiu sumu. Ide zhruba o 110-tisíc eur. Financovanie digitalizácie je rozdelené na dve časti, 45-tisíc eur bolo uhradených vlani, 65-tisíc eur má byť tento rok. Na prvú etapu získala radnica 30-tisíc eur z audiovizuálneho fondu, zvyšok je od sponzorov. Na druhú časť chce mesto nájsť financie v rozpočte.

Radnica počas vianočných trhov rozbehla aj verejnú zbierku na podporu digitalizácie kina. Prebieha aj naďalej formou predaja tričiek za 5 eur, je možné si ich zakúpiť v pokladni kina. Motív na tričku vymysleli žiaci základnej umeleckej školy.

Radnica plánuje do digitalizácie zapojiť aj okolité obce. Ak by na ňu finančne prispeli, ich obyvatelia by mali napríklad zľavnené vstupné. Ako sa k návrhu mesta obce postavili, viceprimátor Jozef Mečiar zatiaľ nechcel konkretizovať. Rokovania s ostatnými šéfmi samospráv budú podľa neho pokračovať aj v priebehu januára.

Šalianske kino od nového roka premieta v technológii 2D. Kino v Seredi prejde v priebehu tohto mesiaca dokonca na technológiu 3D, v Galante ju poslanci tiež podporujú. „O rozšírení na 3D môžeme uvažovať v budúcnosti, keď budú urobené iné, dôležitejšie veci v kine, ako napríklad výmena stoličiek. Ale v roku 2013 nie je možné do neho investovať ďalšie prostriedky,“ uzavrel viceprimátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť