Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kraj popiera nesprávne nakladanie s dotáciami

Pre havarijný stav všetkých troch kotolní zhotoviteľ stavby vyčíslil položky, s ktorými sa nepočítalo pred začatím realizácie projektu ani pred podpísaním zmlúv.

Pre havarijný stav všetkých troch kotolní zhotoviteľ stavby vyčíslil položky, s ktorými sa nepočítalo pred začatím realizácie projektu ani pred podpísaním zmlúv.

NITRA. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) dnes dementoval medializované informácie, podľa ktorých mal využívať peniaze z nórskeho finančného mechanizmu v rozpore s pravidlami. Podľa stanoviska kraja nie sú opodstatnené ani tvrdenia, podľa ktorých by mal vrátiť dotácie na energetickú modernizáciu troch zariadení sociálnych služieb (ZSS).

Kraj žiadal o poskytnutie nenávratného finančného príspevku ešte v roku 2008. V roku 2009 Úrad vlády SR a aj jeho nórsky partner žiadosť schválili a následne bola podpísaná zmluva na projekt v celkovej výške 809 737 eur. Z nich 130 000 eur získal NSK z nórskych fondov a neskôr ďalších 60 000 eur z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Zvyšnú sumu zaplatil zo svojho rozpočtu.

Podľa pravidiel čerpania dotácií z nórskeho finančného mechanizmu však nie je možné jeden projekt financovať z viacerých dotácií. Hovorca predsedu NSK Stanislav Katrinec však zdôraznil, že v tomto prípade o duplicitné financovanie nešlo. Počas realizácie projektu zhotoviteľ stavby, spoločnosť Levstav, požiadal vo februári 2010 Úrad NSK o zabezpečenie dofinancovania vzniknutých neočakávaných nákladov. Ich oprávnenosť konštatovali 16. februára 2010 aj účastníci kontrolného dňa a záznam z neho dostal aj Úrad vlády SR spolu s príslušnou žiadosťou o platbu.

Dofinancovanie týchto položiek bolo nevyhnutné pre celkovú realizáciu danej technológie a zároveň k ukončeniu úspešnej výmeny vykurovacích zariadení v spomínaných ZSS, hovorí Katrinec.

Podľa jeho slov ministerstvo následne vyčlenilo na neočakávané náklady projektu ďalšie financie. Ako však zdôraznil, tieto dotácie neboli súčasťou zmluvy o poskytnutí finančného príspevku z nórskeho finančného mechanizmu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predmetné žiadosti schválilo a pridelilo dotáciu 20 000 eur pre každé ZSS. Čiže k žiadnemu duplicitnému financovaniu nedošlo a ani dôjsť nemohlo, pretože z nórskeho finančného mechanizmu išlo 130 000 eur na demontáž starých kotlov a na nákup i montáž nových. Z ministerstva práce išlo 60 000 eur na nákup príslušenstva k týmto kotlom, čo si vyžiadal ich havarijný stav, pričom potreba tohto príslušenstva nebola pred realizáciou projektu zrejmá, skonštatoval Katrinec.

Informácie o údajnom nesprávnom využívaní peňazí z nórskeho finančného mechanizmu priniesol denník Hospodárske noviny v článku Župa platila za kotly dvakrát.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť