Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rok 2012 v župe: korupčný škandál aj zbytočné kiksy

Vlani v župe úradovala aj polícia, riešila viacerých výsoko postavených úradníkov. Kraj poznačili aj ťažko vysvetliteľné lapsusy.

Župný dom síce poznačila rozsiahla rekonštrukcia, ani tá sa ale nevyhla kritike. Najskôr župa zabudla, že existuje aj verejnosť a na svojich rokovaniach s ňou nerátala. V jeseni zase umelcov podráždilo, že krajskí poslanci a úradníci obedujú vo vzácnej ko(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Pozrite si niektoré z udalostí, ktorými v roku 2012 žila nitrianska župa.

JANUÁR

Nitrianskej župe pribudlo desať vozidiel na zametanie ciest a znižovanie prašnosti. Stáli viac ako tri milióny eur a až 85 % prostriedkov hradila Európska únia.

FEBRUÁR

Dlhy krajských nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch dosahujú zhruba milión eur. Významná časť z nich je za teplo. Akciová spoločnosť Energo-SK eviduje pohľadávky za dodávku energií obom nemocniciam vo výške až 719-tisíc eur. Nemocnice sú ovládané neziskovkou, ktorú zriadil kraj. Tomu pritom patrí aj spoločnosť Energo-SK.

Nitriansky samosprávny kraj pri päťmiliónovej oprave historického župného domu pozabudol na verejnosť a médiá. Na rokovaniach krajského parlamentu župa ľuďom vyčlenila úzke priestory za stupňovitým pódiom, ktoré obsadili krajskí poslanci a úradníci. Postup tvrdo kritizovali mimovládky, župa sa za tento svoj krok ale nikdy neospravedlnila.

Krajskí poslanci odklepli dodatky k zmluvám s dvoma dopravcami v prímestskej doprave. Spoločnosti Veolia Transport Nitra a SAD Nové Zámky si vyčíslili predpokladanú výšku úhrad za služby vo verejnom záujme na 14,8 milióna eur.

MAREC

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch očakávajú od apríla vážne problémy. Zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám musia zvýšiť platy tak, ako im to garantovala vláda. Pre obe nemocnice, ktoré spravuje krajom zriadená neziskovka, to znamená nárast nákladov o ťažko predstaviteľných 170-tisíc eur mesačne.

JÚN

Políciou obvinený podžupan Vladislav Borík skončil na všetkých dôležitých postoch. Jeho poslaneckí kolegovia ho odvolali z funkcie podžupana. Skončil aj ako člen Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja a šéf komisie sociálnej pomoci. Odvolávanie podžupana, ktorý bol donedávna v Smere, bolo iba formalitou. Borík totiž odstúpil už niekoľko týždňov skôr. Urobil tak po tom, čo ho polícia obvinila z machinácií pri tendroch súvisiacich s výstavbou novej budovy pre župný úrad.

JÚL

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch sa pripravujú na ďalšie navýšenie platov lekárov tak, ako im to nariaďuje zákon. V oboch nemocniciach predstavuje táto suma zhruba 35-tisíc eur mesačne. Peniaze pre lekárov čakajú nemocnice zo štátnej rezervy, ktorá ale nabehne na účty zdravotníckych zariadení až v septembri. Kritická preto bude hlavne júlová výplata, ktorá bude vyplácaná v auguste. Levická aj topoľčianska nemocnica už raz musela pristúpiť k zvýšeniu platov sestier aj lekárov. Nebolo to ale zadarmo – v rámci úsporných opatrení nemocnice ku koncu júna prepustili 72 zamestnancov. Z každej nemocnice odchádza 36 ľudí. Nemocnice riadi krajom ovládaná neziskovka.

AUGUST

Vybojované peniaze pre zdravotné sestry nakoniec nepôjdu všetky sestrám, ale podelia si ich všetci pracovníci krajských nemocníc. K takémuto rozhodnutiu zrejme pristúpi neziskovka zriadená nitrianskou župou, ktorá spravuje nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch.

Kraj zistil, že oprava všetkých 2 040 kilometrov ciest, ktoré vlastní, by mu trvala 145 rokov. Stav mnohých ciest druhej a tretej triedy patriacich nitrianskej župe ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

SEPTEMBER

Župa vysvetľuje ďalší nepochopiteľný škandál. V zrekonštruovanej koncertnej sále historického župného domu, do ktorej zakúpili vzácny klavír, neváhali obedovať krajskí poslanci aj úradníci. Odbornú verejnosť aj umelcov to šokovalo - výpary z jedál totiž poškodzovali vzácny klavír aj sálu známu svojou jedinečnou akustikou.

Porušenie niekoľkých právnych predpisov zistil Najvyšší kontrolný úrad SR v štyroch zariadeniach sociálnych služieb, ktoré patria nitrianskej župe. Kontrolóri v týchto zariadeniach zistili napríklad porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o verejnom obstarávaní, zákona o sociálnych službách alebo zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite. Došlo i k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami, nedodržaniu postupov pri verejnom obstarávaní a v niektorých zariadeniach kontrola poukázala na slabú úroveň vnútorného kontrolného systému.

OKTÓBER

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch, ktoré spravuje neziskovka zriadená nitrianskou župou, vytvorili v prvých siedmich mesiacoch zisk 480-tisíc eur.

Mosty cez rieku Ipeľ na juhu Slovenska, ktoré mali spájať náš kraj s Maďarskom, sú vo hviezdach. Pôvodný projekt počítal s dvoma mostami, zámer sa však zmenil a na jeseň sa začalo hovoriť iba o jednom moste, ibaže dvakrát drahšom ako bola pôvodná cena oboch mostov.

Najvyššie ocenenie kraja udelili trom významným vedcom – vysokoškolskému pedagógovi a vedeckému pracovníkovi Petrovi Libovi, archeológovi a historikovi Titusovi Kolníkovi a knihovníkovi a publicistovi Emilovi Vontorčíkovi.

NOVEMBER

Až 111 úradníkov nitrianskej župy sa bude sťahovať do budovy po colníkoch na Rázusovej ulici. Rozhodli o tom krajskí poslanci, ktorí vyberali zo siedmich návrhov. Úradníci museli uvoľniť miesto na Štefánikovej ulici, ktoré potrebuje štát na reformu ESO.

Z piatich akcioviek, ktoré sa v kraji starajú o údržbu ciest, bude už len jedna. Rozhodli o tom krajskí poslanci ktorí zlúčili päť regionálnych správ ciest do jedinej.

Peter Nagy nebude od nového roka riaditeľom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nominant Smeru odchádza z postu na vlastnú žiadosť. Úrad oficiálne riadil od roku 2010.

DECEMBER

Krajskí poslanci schválili rozpočet na rok 2013. Celkové príjmy rozpočtu sú naplánované na 138 022 213 eur, výdavky by mali dosiahnuť 133 122 170 eur. Prebytok predstavuje sumu 4 900 043 eur.

Škandál otriasa poliklinikou v Štúrove, ktorej zriaďovateľom je nitrianska župa. Tamojšia ekonómka mala spreneveriť až 50-tisíc eur. Prípadom sa zaoberá polícia.

Politické strany pomaly rozbiehajú rokovania, ktorých výsledkom budú kandidátky do župných volieb. Zatiaľ jediným známym kandidátom na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja súčasný župan Milan Belica, ktorého v posledných voľbách nominovala koalícia Smer-KDH-SDKÚ. Opäť sa k nemu hlási aj HZDS, z ktorého Belica v januári 2009 vystúpil.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 5 952
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 438
  3. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 628
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 1 028
  5. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 537
  6. Ivan Veľký 462
  7. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 313
  8. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 295
  9. Škody po víruse ešte nemocnica nevyčíslila. Prišlo aj k strate údajov 250
  10. Vraky z nitrianskych ulíc odtiahnu do susedného okresu 242

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní

Problémom sú vratky, spoločnosť by mala vyplatiť rekordnú sumu.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Všetky správy

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik, Medzi obeťami sú aj deti.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Kam vyraziť