Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rok 2012 v župe: korupčný škandál aj zbytočné kiksy

Vlani v župe úradovala aj polícia, riešila viacerých výsoko postavených úradníkov. Kraj poznačili aj ťažko vysvetliteľné lapsusy.

Župný dom síce poznačila rozsiahla rekonštrukcia, ani tá sa ale nevyhla kritike. Najskôr župa zabudla, že existuje aj verejnosť a na svojich rokovaniach s ňou nerátala. V jeseni zase umelcov podráždilo, že krajskí poslanci a úradníci obedujú vo vzácnej ko(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Pozrite si niektoré z udalostí, ktorými v roku 2012 žila nitrianska župa.

JANUÁR

Nitrianskej župe pribudlo desať vozidiel na zametanie ciest a znižovanie prašnosti. Stáli viac ako tri milióny eur a až 85 % prostriedkov hradila Európska únia.

FEBRUÁR

Dlhy krajských nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch dosahujú zhruba milión eur. Významná časť z nich je za teplo. Akciová spoločnosť Energo-SK eviduje pohľadávky za dodávku energií obom nemocniciam vo výške až 719-tisíc eur. Nemocnice sú ovládané neziskovkou, ktorú zriadil kraj. Tomu pritom patrí aj spoločnosť Energo-SK.

Nitriansky samosprávny kraj pri päťmiliónovej oprave historického župného domu pozabudol na verejnosť a médiá. Na rokovaniach krajského parlamentu župa ľuďom vyčlenila úzke priestory za stupňovitým pódiom, ktoré obsadili krajskí poslanci a úradníci. Postup tvrdo kritizovali mimovládky, župa sa za tento svoj krok ale nikdy neospravedlnila.

Krajskí poslanci odklepli dodatky k zmluvám s dvoma dopravcami v prímestskej doprave. Spoločnosti Veolia Transport Nitra a SAD Nové Zámky si vyčíslili predpokladanú výšku úhrad za služby vo verejnom záujme na 14,8 milióna eur.

MAREC

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch očakávajú od apríla vážne problémy. Zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám musia zvýšiť platy tak, ako im to garantovala vláda. Pre obe nemocnice, ktoré spravuje krajom zriadená neziskovka, to znamená nárast nákladov o ťažko predstaviteľných 170-tisíc eur mesačne.

JÚN

Políciou obvinený podžupan Vladislav Borík skončil na všetkých dôležitých postoch. Jeho poslaneckí kolegovia ho odvolali z funkcie podžupana. Skončil aj ako člen Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja a šéf komisie sociálnej pomoci. Odvolávanie podžupana, ktorý bol donedávna v Smere, bolo iba formalitou. Borík totiž odstúpil už niekoľko týždňov skôr. Urobil tak po tom, čo ho polícia obvinila z machinácií pri tendroch súvisiacich s výstavbou novej budovy pre župný úrad.

JÚL

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch sa pripravujú na ďalšie navýšenie platov lekárov tak, ako im to nariaďuje zákon. V oboch nemocniciach predstavuje táto suma zhruba 35-tisíc eur mesačne. Peniaze pre lekárov čakajú nemocnice zo štátnej rezervy, ktorá ale nabehne na účty zdravotníckych zariadení až v septembri. Kritická preto bude hlavne júlová výplata, ktorá bude vyplácaná v auguste. Levická aj topoľčianska nemocnica už raz musela pristúpiť k zvýšeniu platov sestier aj lekárov. Nebolo to ale zadarmo – v rámci úsporných opatrení nemocnice ku koncu júna prepustili 72 zamestnancov. Z každej nemocnice odchádza 36 ľudí. Nemocnice riadi krajom ovládaná neziskovka.

AUGUST

Vybojované peniaze pre zdravotné sestry nakoniec nepôjdu všetky sestrám, ale podelia si ich všetci pracovníci krajských nemocníc. K takémuto rozhodnutiu zrejme pristúpi neziskovka zriadená nitrianskou župou, ktorá spravuje nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch.

Kraj zistil, že oprava všetkých 2 040 kilometrov ciest, ktoré vlastní, by mu trvala 145 rokov. Stav mnohých ciest druhej a tretej triedy patriacich nitrianskej župe ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

SEPTEMBER

Župa vysvetľuje ďalší nepochopiteľný škandál. V zrekonštruovanej koncertnej sále historického župného domu, do ktorej zakúpili vzácny klavír, neváhali obedovať krajskí poslanci aj úradníci. Odbornú verejnosť aj umelcov to šokovalo - výpary z jedál totiž poškodzovali vzácny klavír aj sálu známu svojou jedinečnou akustikou.

Porušenie niekoľkých právnych predpisov zistil Najvyšší kontrolný úrad SR v štyroch zariadeniach sociálnych služieb, ktoré patria nitrianskej župe. Kontrolóri v týchto zariadeniach zistili napríklad porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o verejnom obstarávaní, zákona o sociálnych službách alebo zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite. Došlo i k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami, nedodržaniu postupov pri verejnom obstarávaní a v niektorých zariadeniach kontrola poukázala na slabú úroveň vnútorného kontrolného systému.

OKTÓBER

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch, ktoré spravuje neziskovka zriadená nitrianskou župou, vytvorili v prvých siedmich mesiacoch zisk 480-tisíc eur.

Mosty cez rieku Ipeľ na juhu Slovenska, ktoré mali spájať náš kraj s Maďarskom, sú vo hviezdach. Pôvodný projekt počítal s dvoma mostami, zámer sa však zmenil a na jeseň sa začalo hovoriť iba o jednom moste, ibaže dvakrát drahšom ako bola pôvodná cena oboch mostov.

Najvyššie ocenenie kraja udelili trom významným vedcom – vysokoškolskému pedagógovi a vedeckému pracovníkovi Petrovi Libovi, archeológovi a historikovi Titusovi Kolníkovi a knihovníkovi a publicistovi Emilovi Vontorčíkovi.

NOVEMBER

Až 111 úradníkov nitrianskej župy sa bude sťahovať do budovy po colníkoch na Rázusovej ulici. Rozhodli o tom krajskí poslanci, ktorí vyberali zo siedmich návrhov. Úradníci museli uvoľniť miesto na Štefánikovej ulici, ktoré potrebuje štát na reformu ESO.

Z piatich akcioviek, ktoré sa v kraji starajú o údržbu ciest, bude už len jedna. Rozhodli o tom krajskí poslanci ktorí zlúčili päť regionálnych správ ciest do jedinej.

Peter Nagy nebude od nového roka riaditeľom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nominant Smeru odchádza z postu na vlastnú žiadosť. Úrad oficiálne riadil od roku 2010.

DECEMBER

Krajskí poslanci schválili rozpočet na rok 2013. Celkové príjmy rozpočtu sú naplánované na 138 022 213 eur, výdavky by mali dosiahnuť 133 122 170 eur. Prebytok predstavuje sumu 4 900 043 eur.

Škandál otriasa poliklinikou v Štúrove, ktorej zriaďovateľom je nitrianska župa. Tamojšia ekonómka mala spreneveriť až 50-tisíc eur. Prípadom sa zaoberá polícia.

Politické strany pomaly rozbiehajú rokovania, ktorých výsledkom budú kandidátky do župných volieb. Zatiaľ jediným známym kandidátom na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja súčasný župan Milan Belica, ktorého v posledných voľbách nominovala koalícia Smer-KDH-SDKÚ. Opäť sa k nemu hlási aj HZDS, z ktorého Belica v januári 2009 vystúpil.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť