Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Spory o nitrianske krematórium pokračujú

Firma Funeko-Enviro a Mestské služby na seba podali žaloby, ani v jednom prípade ešte nebol vynesený rozsudok.

Nájomnú zmluvu podmienili poslanci vlastníctvom pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. Do uznesenia však zabudli dať, že má ísť o túto konkrétnu pec. Súd preskúma zápisnicu z ich rokovania.

NITRA. Súdne spory pre nitrianske krematórium pokračujú.

Okresný súd sa v decembri zaoberal nájomnou zmluvou, ktorú v roku 2009 uzatvorili Mestské služby s levickou firmou Funeko-Enviro. Mestské služby ju považujú za neplatnú, preto spolu s mestom Nitra podali žalobu.

Prednosta radnice Igor Kršiak povedal, že zmluva je v rozpore so zákonom a rozhodnutím mestského zastupiteľstva.

Nie je pec ako pec

Sudkyňa si vyžiadala zápisnicu z mestského zastupiteľstva, na ktorom sa rokovalo o podmienkach pre Funeko-Enviro. Poslanci vtedy trvali na tom, aby sa firma pred podpisom zmluvy preukázala vlastníctvom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. Tá patrí inej firme, Funeko-Enviro s ňou malo rokovať o odkúpení.

V uznesení, ktoré poslanci odhlasovali, však nie je špecifikované, o ktorú pec má ísť. Keď sa firma Funeko-Enviro preukázala vlastníctvom inej pece, vtedajší riaditeľ Mestských služieb s ňou podpísal nájomnú zmluvu. Povedal, že nemal inú možnosť. Neskôr ho to stálo funkciu.

„Bolo by nelogické, ak by malo ísť o inú pec, pretože to by znamenalo, že tú súčasnú treba z krematória vybúrať,“ povedal právny zástupca mesta Marek Ďuran. Písomná zápisnica aj zvuková nahrávka zo zastupiteľstva majú potvrdiť, ako to v skutočnosti poslanci mysleli. Súd sa chce týmito dôkazmi zaoberať v januári.

Nitrianske krematórium funguje od roku 2003, nachádza na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda na Cabajskej ceste. Foto: (DT)

Firma žiada ušlý zisk

Firma Funeko-Enviro trvá na tom, že nájomná zmluva je platná. Keďže ju nemohla naplniť a ujať sa prevádzky krematória, na súde sa domáha vyplatenia ušlého zisku od Mestských služieb. V tejto veci sa bude najbližšie pojednávať vo februári.

Firma zároveň požiadala, aby súd vydal predbežné opatrenie, na základe ktorého jej Mestské služby umožnia do vyriešenia súdneho sporu prevádzkovať krematórium. „Tento návrh bol zamietnutý,“ povedala hovorkyňa súdu Tatiana Kováčiková.

O vyjadrenie sme požiadali aj konateľa spoločnosti Funeko-Enviro, ktorý nás s otázkami odporučil na svojho právnika. Ten však telefón nezdvíhal a na naše mailové otázky nereagoval.

Pred niekoľkými mesiacmi spoločnosť Funeko Enviro krematórium násilne obsadila, argumentovala, že má na to právo, keďže má nájomnú zmluvu. Prevádzka bola dočasne prerušená, v súčasnosti funguje bez obmedzení.

Dve nájomné zmluvy

Krematórium od jeho otvorenia v roku 2003 prevádzuje spoločnosť PSKS, ktorá investovala milióny korún do jeho výstavby. Situácia sa skomplikovala, keď začala mestu dlhovať za energie. V roku 2009 preto dostala výpoveď z nájmu.

Mestské služby vzápätí uzavreli novú nájomnú zmluvu s Funeko Enviro, tá sa však prevádzky neujala. Poslanci totiž napadli, že nerešpektovala podmienku mestského zastupiteľstva – nepreukázala sa vlastníctvom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. Ako sme však spomenuli, poslanci zabudli túto podmienku uviesť do uznesenia, ktoré schválili, spomína sa v ňom len všeobecne kremačná pec.

Na základe predbežného opatrenia súdu pokračovala v prevádzkovaní krematória firma PSKS - až do marca, kedy dala spoločnosť Funeko Enviro vymeniť na krematóriu zámky. Radnica privolala políciu a priestory dala zapečatiť.

Nasledovali dlhé rokovania, ich výsledkom bola dohoda s pôvodným nájomcom PSKS. Jej konateľ je spoluvlastníkom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v mestskom krematóriu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť