Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto Vráble sa pýta svojich obyvateľov, ako najlepšie využiť kino

Väčšina Vrábľanov, ktorá sa do diskusie o ďalšom osude kina zapojila, chce jeho ďalšie využívanie na kultúrne účely.

Väčšina Vrábľanov, ktorá sa do diskusie o ďalšom osude kina zapojila, chce jeho ďalšie využívanie na kultúrne účely.

VRÁBLE. Mesto Vráble hľadá možnosti, ako čo najlepšie využiť svoje kino. S prosbou o dobré nápady a návrhy sa radnica prostredníctvom svojej webovej stránky obrátila aj na obyvateľov mesta. Magistrát upozorňuje, že kino vo Vrábľoch stále nie je digitalizované. Distribútori filmov pritom prestávajú dodávať kópie na filmových pásoch.

"Problém je v tom, že aj naše kino Tatra vlastní techniku len na premietanie týchto kópií. Je pravdepodobné, že už čoskoro nebudeme mať čo premietať. Túto situáciu prerokovala na svojom zasadnutí komisia kultúry, ktorej členovia sa zhodli, že aj občania Vrábeľ by mali mať možnosť vyjadriť sa k problematike, kým podnikneme ďalšie kroky," uvádza sa na internetovej stránke mesta.

Podľa radnice existuje viacero možností, ako kino využiť. Jednou z nich je finančne náročná digitalizácia a modernizácia zvukovej techniky. "Najväčšou výhodou je, že budeme môcť premietať filmy v deň premiéry na Slovensku a že si budeme mať možnosť zapožičiavať filmy od všetkých slovenských distribútorov. Cena tejto technológie je však pomerne vysoká, hovoríme o čiastke približne 100.000 eur," uvádza sa v stanovisku mestského úradu.

Druhým riešením je využitie technológie E-cinema HD, ktorá spočíva v zakúpení projektora a premietaní filmov na DVD prípadne Blu-ray kópiách. "Prirovnajme to ku klasickému dataprojektoru, ktorý je však omnoho výkonnejší. Výhodou tohto spôsobu digitalizácie je možnosť premiestňovania projektora a jeho využívanie i na rôznych podujatiach. Nevýhodou je, že nie všetky distribučné spoločnosti sú ochotné požičiavať filmy na DVD a Blu-ray nosičoch, ako aj fakt, že filmy by sme mohli premietať jeden až dva mesiace po ich slovenskej premiére. Cena sa pohybuje od 6000 do 15.000 eur," informovala radnica. Ako vo svojom stanovisku pripomína, na obe možnosti digitalizácie je možné dostať finančný príspevok od Audiovizuálneho fondu, je však otázne, či digitalizácia premietania zabezpečí vyššiu návštevnosť kina, ktorá ani dnes nie je veľmi vysoká.

Mestský úrad preto uvažuje aj o možnosti ponúknuť budovu kina niektorej z mestských organizácií. Tá by potom zabezpečila využívanie priestorov na rôzne voľnočasové aktivity. Ďalšou možnosťou je ponúknuť budovu na predaj alebo dlhodobý prenájom podnikateľskému subjektu.

Mnoho diskutujúcich súhlasí so zachovaním kina, iní si vedia predstaviť jeho prebudovanie na kultúrny dom, ktorý by mestu ponúkal multižánrový priestor na rôzne aktivity.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť