Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Eva Máziková prežila Štedrý večer s Labudom na stole

Temperamentná Eva Máziková žije v Bavorsku už 35 rokov. Jej manžel si ju oficiálne kúpil za 22-tisíc mariek.

(Zdroj: FOTO: agentúraVIPmedia - dobrý nápad)

GALANTA. Speváčka Eva Máziková je aj v súčasnosti nepochybne jednou z najvýraznejších osobností slovenského šoubiznisu. Neprehliadnuteľná najmä pre svoju výšku, nezameniteľná pre svoju výrečnosť. Okrem slov má však na rozdávanie aj neskutočné množstvo energie. Tá z nej vyžaruje aj v ružovom taxíku v kampani na mobilného operátora, či v úlohe exmanželky údržbára Zory Fischer v seriáli Panelák.

Spevácku kariéru odštartovali spolužiaci

Rodáčka z Bratislavy prežila časť svojho detstva aj v Galante. Strávila ho s Karolom Duchoňom, boli susedia a spolužiaci na základnej škole. Spájal ich spev, „povystrájali“ spolu mnoho vecí. Raz dokonca chceli utiecť s cirkusantmi, ktorí im sľúbili miesto.

S Karolom Duchoňom vyrastala v Galante. FOTO: ARCHÍV EM

„V noci sme si zbalili veci do batôžka a ráno okolo šiestej sme prišli tam, kde bol cirkus. Boli však preč. Sadli sme si na stanicu a strašne sme plakali, povedali sme si, že pôjdeme niekam vlakom, ale potom prišiel, žiaľbohu, môj otec s Karolovou mamičkou a strašne ma „sprdol“," spomína Eva Máziková. S Karolom Duchoňom boli „veľkí kamoši“, kedysi si ju vraj chcel vziať aj za ženu, ale neodvážil sa jej to povedať.

„Povedal mi to na jeho svadbe s Elenou v Jelenci. Niečo podobné sa mi stalo aj s Karolom Gottom. Keď spieval na jednom plese pred dvomi rokmi a zbadal ma, ako na neho pozerám z balkóna, kľakol si a povedal: Eva, ty si najväčšia platonická láska môjho života, len som sa nikdy neodvážil povedať ti to. Haló, a to sa dozvieš v 61-ke?“ hovorí s úsmevom.

Kontakt s Karolom Duchoňom na isté obdobie prerušila potom, čo sa s rodičmi odsťahovala do Podunajských Biskupíc. Keď nastupovala na gymnázium na Metodovej ulici, netušila, že jej spevácku kariéru odštartujú spolužiaci.

Boli nimi napríklad Andy Hryc a Slavomír Magál, ktorí ju v roku 1966 prihlásili do televíznej súťaže Zlatá kamera. Tú napokon Eva Máziková ako 16-ročná aj vyhrala. Počas gymnaziálneho obdobia získala mnoho ocenení, stala sa tiež víťazkou Bratislavskej lýry v roku 1972.

„Bola som taký typ, že som všetko vyhrávala. Potom sa mi už nechcelo vôbec učiť, povedala som si, že toto bude môj chlebíček.“

Spievala pre Fidela Castra

Po maturite sa dala Eva Máziková na štúdium práva na Univerzite Komenského. Medzitým začala spievať s or-chestrom Braňa Hronca, kde sa jej cesty opäť prepojili so „slovenským Tomom Jonesom“, Karolom Duchoňom. S orchestrom precestovali celý svet. Spievali aj na Kube pre Fidela Castra, aj v Rusku pre Leonida Brežneva. Škola preto musela ísť bokom, navždy.

„Na Kube sme boli 15 dní, u Fidela Castra som aj bývala. Nič sme si tam nezarobili, ale bola to pre mňa úžasná dovolenka. V Rusku to bol, naopak, „zaberák“, koncertovali sme takmer každý deň počas troch mesiacov, vystúpili sme aj v Boľšom teatri v Moskve pre generálneho tajomníka Brežneva. Platili isté pravidlá, program sme museli moderovať v ruštine a nesmeli sme mať oblečené nič vyzývavé. Pamätám sa, že som mala červené šaty, s ktorými bol Brežnev spokojný, páčili sa mu, ale keď som dospievala, poďakovala sa publiku a otočila sa, výstrih som mala až po zadok.“

Žije dva životy

Zahraničie sa jej napokon stalo aj druhým domovom, v Bavorsku žije už 35 rokov. Jej manžel ju v roku 1975 oficiálne kúpil od štátu za 22-tisíc mariek. Rozhodnutie prinieslo svoju obeť, jedna z najpopulárnejších speváčok v 70. rokoch dostala na desať rokov zákaz spievať. Na scénu sa vrátila v roku 1989, medzitým si plnila materské povinnosti.

FOTO: agentúraVIPmedia - dobrý nápad

„Mám dva životy, tu som hviezda, ale v Nemecku skoro nikto nevie, že spievam. Moje pacientky boli vyvalené, keď som im to povedala,“ vraví Máziková, ktorá si v minulosti spravila kurz lekárskej kozmetiky a otvorila vlastný salón. Prevádzkovala ho 23 rokov, jedného dňa si povedala, že stačí. V súčasnosti má zopár klientok, ktoré chodia k nej do bytu. Vyčlenila si v ňom izbu. Kedysi prednášala aj v Taliansku o správnej životospráve a ošetrovaní pleti. Na týždňové semináre pozývala aj lekárov.

„Krása nie je len o tom, že kúpim si tieto krémiky a budem pekná. Krása začína zvnútra, je dôležité, čo papáš a ako myslíš. Krém len vytvára pocit, že si si kúpila niečo pre kožičku. Keď sa budeš stále hádať s manželom, myslíš, že budeš vyzerať dobre? No nebudeš a krém ti v tom takisto nepomôže,“ hovorí speváčka, ktorá tento rok oslávila 63 rokov. Vek v jej prípade nezohráva vôbec žiadnu úlohu, svojou vitalitou a energiou tromfne aj mladšie ročníky. Jej recept na to, ako udržovať svoje telo fit, je hlavne vďaka pozitívnemu pohľadu na život. „Vždy si poviem, že je omnoho viac krajších, mladších, temperamentnejších bohatších, ale nikto nie je ja.“

Chce sa stať babičkou

Sviatky pre speváčku znamenajú návštevu vianočných koncertov. Nie však ako pre účinkujúcu. Chystá sa užiť si ich ako hosť s mamičkou, ktorú pozýva do Nemecka každý rok.

„Vianoce oslavujeme šiesti: mama, manžel, syn, nevesta, ja a Marián Labuda. Ten totiž napísal pred niekoľkými rokmi knihu, ktorá má fajn výšku, takú, akú potrebujem. Keď ju položím doprostred stola, dám na ňu kožušinku a zrkadlo, až potom si môjho strieborného soba každý všimne,“ vraví Máziková.

Pri štedrovečernom stole spievali všetci Tichú noc, ktorá bude tento rok v slovenčine. Potom si dali „ježiškovo“ - prípitok, po ňom kapustnicu a lososa. „Nie kapra, toho nenávidím. Je sladký a pamätám si z detstva, že sme sa kvôli nemu nemohli kúpať,“ spomína s úsmevom Eva Máziková. Tento rok ju vraj manžel prehovoril, aby „silvestrovali“ doma, v kruhu priateľov. Každý rok aj za nich Eva Máziková symbolicky v kostole zapáli sviečku. Prvá patrí najbližšej rodine, tretia cudzím ľuďom. Praje pritom každému zdravie.

„Mojím tohtoročným prianím by bolo stať sa babičkou, ale to už nie je v mojich rukách.“

Partia z Paneláka. FOTO: ARCHÍV EM

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť