Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
MNOHÉ POVERY „PRIKAZOVALI“ ODDYCH CEZ VIANOCE, ZA PRÁCU CEZ SVIATKY HROZILA NEPRIAZEŇ OSUDU.

Vianočné povery z minulosti zachytávajú noviny z roku 1899

Mnohé povery „prikazovali“ oddych cez Vianoce, za prácu cez sviatky hrozila nepriazeň osudu.

Mnohé povery „prikazovali“ oddych cez Vianoce, za prácu cez sviatky hrozila nepriazeň osudu.

NITRA. Vianočné zvyky a povery našich predkov zachytáva Nitriansky vestník z roku 1899. Týždenník, ktorý bol úradným vestníkom Nitrianskej župy, uchováva Štátny archív v Ivanke pri Nitre. Noviny odoberali predovšetkým veľkostatkári alebo príslušníci šľachtických rodov. Článok s názvom Vianočné povery vyšiel 17. decembra 1899. Miestni novinári doň zozbierali v tom čase rozšírené vianočné povery, ktoré poznali zo svojho okolia.

Povery sa týkajú práce, zdravia, peňazí, jedla a počasia. Niektoré sú úsmevné, iné pre dnešného človeka zvláštne a pár z nich dnes platí rovnako ako pred 113 rokmi. Ako povedala riaditeľka Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre Šarlota Drahošová, v minulosti ovplyvňovali život ľudí tradície, zvyky a povery oveľa viac ako dnes. Vianoce boli pre našich predkov zvláštnym a magických obdobím, s ktorým si spájali veľké množstvo povier.

„Nad niektorými sa dnes môžeme len pousmiať, ale keď sa zamyslíme, tak prídeme na to, že niektoré majú racionálne jadro a nezaškodilo by ani súčasníkom, keby ich dodržiavali, lebo nesú v sebe odsledovanú múdrosť z prírody a zo spoločnosti. Boli akýmsi nepísaným kódexom morálky v minulosti,“ zhodnotila Drahošová.

Gazdiná nesmela šiť, pretože by sa jej vykrútili prsty. Kto sa pozrel na niť na Vianoce, mohol čakať, že oslepne. Ak na ňu niekto stúpil, v ďalšom roku mu hrozilo, že bude krívať. Ďalšia povera hovorí, že kto na Vianoce vešia prádlo, prihodí sa mu niečo zlé.

„Gazdiná nesmela opúšťať svoju stoličku pri štedrovečernom stole, aby neprivolala nešťastie do domu. Túto poveru si pamätám aj ja zo svojho detstva,“ povedala Drahošová. Ak dvaja ľudia súčasne vyslovili to isté slovo, znamenalo to, že na budúci rok bude svadba. Od Vianoc do svätého Jána Apoštola sa nesmelo v dome zametať v smere von, aby sa nevymietlo z domu šťatie. Povera radila dať pri večeri pod stôl malé jasličky, seno a obilie.

„Ježiško totiž chodil z domu do domu a ten dom, v ktorom si spomenuli na betlehemskú maštaľ, požehnal,“ približuje Drahošová. Kto chcel mať na budúci rok dobrú úrodu, dával si pod stôl roľnícke náradie – rýľ, kosu, motyku, železnú časť pluhu, zachytávajú dobové noviny. Nohy stola mali byť zviazané reťazou, čo znamenalo zachovanie celistvosti rodiny a hospodárstva. Cesnak zas mal ochrániť rodinu pred chorobami. Komu padol kúsok jedla pri vianočnej večeri pod stôl, zahrával sa vraj s čertmi.

„Koho na Vianoce vyťaháme za uši, bude v nasledujúcom roku počuť len samé dobré správy,“ hovorí ďalšia povera.

Na Vianoce sa neodporúčalo jesť hydinu, aby neodletelo z domu šťastie. Naopak, výhodné bolo mať na tanieri mäso zo štvornohých zvierat, najmä pečené mäso z prasaťa. Dôvodom je, že „prasa ryje dopredu“. Jedenie ryby na Vianoce sa v novinách z roku 1899 nespomína.

„Asi je to skôr už taký novodobejší zvyk,“ domnieva sa riaditeľka archívu. Na vianočnom stole nesmelo chýbať jabĺčko, prekrojené na toľko častí, koľko členov mala domácnosť. Priniesť to malo súdržnosť rodiny v nasledovnom roku. Tento zvyk sa v niektorých domácnostiach dodržiava aj dnes. Zachoval sa aj zvyk rozbitého orecha, ktorý prináša zdravie do rodiny. „Na niektoré vianočné zvyky musíme už len spomínať, pretože sa zmenili na naše životné podmienky a ľudia v bytovkách by sa ťažko mohli k niektorých tradíciám vrátiť,“ podotkla Drahošová.

Napríklad na vianočnú noc bolo treba naložiť do pece hrubý kus polena. Keď ráno ešte tlelo, bolo to dobré znamenie. Časť popola domáci potom rozsypali v záhrade okolo ovocných stromov, aby priniesli dobrú úrodu. Ďalšiu časť dali na podlahu v maštali, chránilo to vraj dobytok pred chorobami. „Dnes by sme tento úkon nazvali dezinfekciou, popol sa rozsýpa, aby zem bola čistejšia a zdravšia,“ podotkla Drahošová.

Ďalšie povery sa týkajú zdravia. Kto dá na Vianoce prednosť jedlám málo slaným, bude ho v ďalšom období bolieť hlava. Kašeľ na Vianoce vraj prináša smrť na tuberkulózu a koho svrbia oči, môže čakať v budúcnom roku nejakú chorobu. Svrbenie nosa znamenalo, že v nasledujúcom roku dotyčného niekto okradne. Noviny zaznamenali aj povery týkajúce sa peňazí. Aby si ľudia zabezpečili blahobyt, mali sa postaviť na stôl presne o polnoci, zobrať do hrsti peniaze a zoskočiť s nimi zo stola.

„Ďalšia povera o svrbení dlane a peniazoch pretrváva dodnes, dnes už ju ale nespájame s Vianocami,“ doplnila Drahošová. S Vianocami vždy boli spojené aj prognózy počasia na ďalší rok. Niektoré z nich zachytil aj Nitriansky vestník. Napríklad keď na Vianoce nesneží, na jar bude veľa dažďa. Ak je hmla, budú na jar krupobitia. Čím viac si vietor píska na Vianoce, tým veselšia bude nasledujúca žatva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Kam vyraziť