Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
MNOHÉ POVERY „PRIKAZOVALI“ ODDYCH CEZ VIANOCE, ZA PRÁCU CEZ SVIATKY HROZILA NEPRIAZEŇ OSUDU.

Vianočné povery z minulosti zachytávajú noviny z roku 1899

Mnohé povery „prikazovali“ oddych cez Vianoce, za prácu cez sviatky hrozila nepriazeň osudu.

Mnohé povery „prikazovali“ oddych cez Vianoce, za prácu cez sviatky hrozila nepriazeň osudu.

NITRA. Vianočné zvyky a povery našich predkov zachytáva Nitriansky vestník z roku 1899. Týždenník, ktorý bol úradným vestníkom Nitrianskej župy, uchováva Štátny archív v Ivanke pri Nitre. Noviny odoberali predovšetkým veľkostatkári alebo príslušníci šľachtických rodov. Článok s názvom Vianočné povery vyšiel 17. decembra 1899. Miestni novinári doň zozbierali v tom čase rozšírené vianočné povery, ktoré poznali zo svojho okolia.

Povery sa týkajú práce, zdravia, peňazí, jedla a počasia. Niektoré sú úsmevné, iné pre dnešného človeka zvláštne a pár z nich dnes platí rovnako ako pred 113 rokmi. Ako povedala riaditeľka Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre Šarlota Drahošová, v minulosti ovplyvňovali život ľudí tradície, zvyky a povery oveľa viac ako dnes. Vianoce boli pre našich predkov zvláštnym a magických obdobím, s ktorým si spájali veľké množstvo povier.

„Nad niektorými sa dnes môžeme len pousmiať, ale keď sa zamyslíme, tak prídeme na to, že niektoré majú racionálne jadro a nezaškodilo by ani súčasníkom, keby ich dodržiavali, lebo nesú v sebe odsledovanú múdrosť z prírody a zo spoločnosti. Boli akýmsi nepísaným kódexom morálky v minulosti,“ zhodnotila Drahošová.

Gazdiná nesmela šiť, pretože by sa jej vykrútili prsty. Kto sa pozrel na niť na Vianoce, mohol čakať, že oslepne. Ak na ňu niekto stúpil, v ďalšom roku mu hrozilo, že bude krívať. Ďalšia povera hovorí, že kto na Vianoce vešia prádlo, prihodí sa mu niečo zlé.

„Gazdiná nesmela opúšťať svoju stoličku pri štedrovečernom stole, aby neprivolala nešťastie do domu. Túto poveru si pamätám aj ja zo svojho detstva,“ povedala Drahošová. Ak dvaja ľudia súčasne vyslovili to isté slovo, znamenalo to, že na budúci rok bude svadba. Od Vianoc do svätého Jána Apoštola sa nesmelo v dome zametať v smere von, aby sa nevymietlo z domu šťatie. Povera radila dať pri večeri pod stôl malé jasličky, seno a obilie.

„Ježiško totiž chodil z domu do domu a ten dom, v ktorom si spomenuli na betlehemskú maštaľ, požehnal,“ približuje Drahošová. Kto chcel mať na budúci rok dobrú úrodu, dával si pod stôl roľnícke náradie – rýľ, kosu, motyku, železnú časť pluhu, zachytávajú dobové noviny. Nohy stola mali byť zviazané reťazou, čo znamenalo zachovanie celistvosti rodiny a hospodárstva. Cesnak zas mal ochrániť rodinu pred chorobami. Komu padol kúsok jedla pri vianočnej večeri pod stôl, zahrával sa vraj s čertmi.

„Koho na Vianoce vyťaháme za uši, bude v nasledujúcom roku počuť len samé dobré správy,“ hovorí ďalšia povera.

Na Vianoce sa neodporúčalo jesť hydinu, aby neodletelo z domu šťastie. Naopak, výhodné bolo mať na tanieri mäso zo štvornohých zvierat, najmä pečené mäso z prasaťa. Dôvodom je, že „prasa ryje dopredu“. Jedenie ryby na Vianoce sa v novinách z roku 1899 nespomína.

„Asi je to skôr už taký novodobejší zvyk,“ domnieva sa riaditeľka archívu. Na vianočnom stole nesmelo chýbať jabĺčko, prekrojené na toľko častí, koľko členov mala domácnosť. Priniesť to malo súdržnosť rodiny v nasledovnom roku. Tento zvyk sa v niektorých domácnostiach dodržiava aj dnes. Zachoval sa aj zvyk rozbitého orecha, ktorý prináša zdravie do rodiny. „Na niektoré vianočné zvyky musíme už len spomínať, pretože sa zmenili na naše životné podmienky a ľudia v bytovkách by sa ťažko mohli k niektorých tradíciám vrátiť,“ podotkla Drahošová.

Napríklad na vianočnú noc bolo treba naložiť do pece hrubý kus polena. Keď ráno ešte tlelo, bolo to dobré znamenie. Časť popola domáci potom rozsypali v záhrade okolo ovocných stromov, aby priniesli dobrú úrodu. Ďalšiu časť dali na podlahu v maštali, chránilo to vraj dobytok pred chorobami. „Dnes by sme tento úkon nazvali dezinfekciou, popol sa rozsýpa, aby zem bola čistejšia a zdravšia,“ podotkla Drahošová.

Ďalšie povery sa týkajú zdravia. Kto dá na Vianoce prednosť jedlám málo slaným, bude ho v ďalšom období bolieť hlava. Kašeľ na Vianoce vraj prináša smrť na tuberkulózu a koho svrbia oči, môže čakať v budúcnom roku nejakú chorobu. Svrbenie nosa znamenalo, že v nasledujúcom roku dotyčného niekto okradne. Noviny zaznamenali aj povery týkajúce sa peňazí. Aby si ľudia zabezpečili blahobyt, mali sa postaviť na stôl presne o polnoci, zobrať do hrsti peniaze a zoskočiť s nimi zo stola.

„Ďalšia povera o svrbení dlane a peniazoch pretrváva dodnes, dnes už ju ale nespájame s Vianocami,“ doplnila Drahošová. S Vianocami vždy boli spojené aj prognózy počasia na ďalší rok. Niektoré z nich zachytil aj Nitriansky vestník. Napríklad keď na Vianoce nesneží, na jar bude veľa dažďa. Ak je hmla, budú na jar krupobitia. Čím viac si vietor píska na Vianoce, tým veselšia bude nasledujúca žatva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť