Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vianočné vinše boli žičlivé aj žartovné

Železo malo veľký význam pri úkonoch, ktoré sa robili v domácnostiach. Reťazou sa napríklad viazali nohy stola a pod obrus sa dávala sekera, alebo kus železa.

NITRA. K vianočným zvykom neodmysliteľne patria aj vinše, ktorými si ľudia navzájom želali zdravie, bohatstvo i pokojný život. Mnohé majú svoj pôvod v jednotlivých regiónoch, odkiaľ sa potom šírili po celom Slovensku. Podľa folkloristky Miroslavy Zaujcovej mali v minulosti svoj nezastupiteľný význam a okrem iného pomáhali aj udržiavať dobré rodinné a susedské vzťahy. "Susedia si pri vinšovaní vzájomne žičili. Preto, keď sa stalo, že vinšovníci alebo koledníci s jasličkami niektorý dom obišli, považovalo sa to za potupu a ľudia to veru neprijímali s radosťou," hovorí.

V niektorých regiónoch západného Slovenska zvykli chlapci na Štedrý deň chodiť po domácnostiach a nosili oceľ. "Mali v rukách sekerky, kúsky železa alebo reťaze a hovorili: "Doniesol som vám oceli, aby ste nepadli z posteli, aby sa vám hrnce, misky a rajnice nebili. Reťaze netrhali, sekery nelámali. Aby ste boli zdraví ako táto oceľ." Železo malo veľký význam aj pri tých úkonoch, ktoré sa robili v domácnostiach. Reťazou sa napríklad viazali nohy stola a pod obrus sa dávala sekera, alebo kus železa," vysvetľuje folkloristka.

Zo Solčian v okrese Topoľčany pochádza vinš, ktorým si ľudia priali rozmnoženie majetku i šťastie. "Je to veľmi pekný vinš, v ktorom sa hovorí: "Vinšujem, vinšujem na šťastí, na zdraví, na toto božé narodení. Ten starý rok prežiť, nového sa dožiť, hojnejšého a pokojnejšého. Od Boha šťasťá, od ľudí lásku, sto zlatých do méška, plný dvor statku a po smrti Kráľovstvo nebeské. A gazdovi vinšujem sto meríc ovsa, sto meríc pšenice, sto meríc kukurice. A gazdinej sto kureníc, sto kačeníc a sto huseníc," hovorí Zaujcová.

Nezriedka sa medzi vianočnými a novoročnými vinšmi nájdu aj rôzne žartovné priania, ktoré si však podľa Zaujcovej nemohol dovoliť každý. "Vo Veľkom Záluží je napríklad takýto vinš: "Vinšujem vám toľko žita mechov, koľko máte na povaly orechov a moc svinék do roka, aby ste aj druhým mohli pomócť. Vinšujem vám toľko dietok, koľko je na lúke kvietok a já vám vinšujem neska, aby vám z povala padla deska a aby vám po chrbte treskla". Čiže to je už taký veselý vinš. To si mohol dovoliť len niekto blízky z rodiny, alebo rodinný priateľ, ktorý mal tú výsadu, že mohol aj takýmto spôsobom vinšovať," vysvetľuje Zaujcová a pridáva ďalší vinš z okolia Nitry.

"Potom je ešte jeden taký pekný vinš. Používal sa aj na Vianoce, aj na Nový rok: Vinšujem vám títo slávne svátky Krista pána narodení a Nový rok, aby vám dal pánboh zdraví, šťastí, hojné božské požehnání do dlhého dožiťá. S menšími hréchmi, s božou milosťou, veľkou radosťou, na poli úrod, do dvora pri plot, na statečku rozmnoženia a na dietkach potešenia." A už potom sa povedal pozdrav. Buď pochválený buď Ježiš Kristus, alebo pánboh vám daj dobrý deň," dodáva Zaujcová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Kam vyraziť