Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

K vianočným zvykom patrili náboženské úkony, povery i mágia

V Nitre a jej okolí zachovávali ľudia množstvo vianočných zvykov, ktoré im mali zabezpečiť dobrú úrodu, zdravie a dievčatám aj dobrého ženícha.

NITRA. Okrem náboženského významu tak mali mnohé tradície aj magický zmysel. Ich cieľom bolo nakloniť si božiu priazeň i prírodné sily. Ľudia aplikovali rôzne zvyky už od sviatku svätej Lucie až do Troch kráľov v novom roku. Najviac tradícií sa však viaže na Štedrý deň.

"V tento deň sa pod obrus dávali zrná rôznych plodín, pšenica, kukurica, všetko to, čo sa pestovalo. Na stole tiež nesmela chýbať slamienka. To je košíček zo slamy, v ktorom boli jabĺčka, lebo jabĺčko je symbolom rodiny. Okrem toho v nej boli orechy a lieskové oriešky a takisto cesnak a cibuľa. Toto sa nemalo od Štedrého dňa až do Troch kráľov dávať dolu zo stola," vysvetľuje folkloristka Miroslava Zaujcová.

Tradícia ozdobených vianočných stromčekov sa na slovenský vidiek dostávala podľa Zaujcovej iba pomaly. V minulosti preto zdobil príbytky ľudí snop z rôzneho druhu obilia. "Mal symbolizovať túžbu, aby aj na budúci rok bola aspoň taká úroda, ako v končiacom sa roku," vysvetľuje. Okrem obilia a iných plodín ľudia svoju domácnosť "obdarovávali" napríklad aj orechmi. "Vidiek v okolí Nitry nebol bohatý a aj Vianoce bývali skromné. Preto gazda hovoril: ďMilé moje kúty, nemám vás čím obdariť, preto prijmite tieto orechy.ď Po týchto slovách vhodil do každého kúta miestnosti orech ako symbol zdravia," hovorí Zaujcová. Počas Štedrého dňa sa nepatrilo chodiť po dedine. Nesmelo sa ani nič požičiavať. Naopak, všetky požičané veci, alebo peniaze mali byť do tohto dňa vrátené. Koledovať sa chodilo až po večeri. Jej podoba bola rôzna. Závisela od zvykov rodiny i jej náboženského vyznania. "V obciach, kde boli evanjelici, tam bola štedrá večera naozaj štedrá a nechýbalo mäso. Tam, kde boli katolícke domácnosti, tam kapustnica a večera boli bez mäsa a mäso sa jedlo až po polnočnej omši," hovorí Zaujcová.

Na vianočné obdobie sa, tak ako v iných regiónoch, aj v okolí Nitry prevádzali rôzne magické úkony. Patrila k nim aj takzvaná ľúbostná mágia. "Niektoré dievčatá robili takéto ďčaryď. Napríklad od Lucie do Vianoc vždy zahryzli do jedného a toho samého jabĺčka a na Štedrý večer s ním vyšli von na dvor a z ktorej strany zaštekal pes, tak tam sa mali vydať. Takisto na Štefana dievča čakalo, ktorý chlapec ho príde zavolať na zábavu. Také meno, aké mal on, mal mať potom aj jej nastávajúci. Dakedy sa v domoch kúrilo iba drevom. Takže ráno dievčina, ktorá pomýšľala na vydaj, utekala do drevárne a zobrala do náruče polienka bez toho, že by ich počítala. Doniesla ich do izbice, kde bola pec. A keď polienok bol párny počet, tak mala nádej, že sa vydá a keď ich bol nepárny počet, tak sa nemala vydať," popisuje praktiky ľúbostnej mágie Zaujcová.

Neodmysliteľnou súčasťou vianočných zvykov bolo aj koledovanie a vinšovanie. Mládež hrávala rôzne formy betlehemskej hry, keď po domoch chodila "S jasličkáma". Vinšovať chodili aj pastieri dobytka a svíň, takzvaní gondáši, ktorí sa pekným vinšom snažili nakloniť si gazdov, aby ich služby využívali aj na budúci rok.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť