Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Misijnú sestričku pri pomoci biednym ohrozovali nožmi

Štedrovečerná hostina v Rumunsku a Moldavsku sa veľmi líši v závislosti od toho, čo si kto môže dovoliť. Ryby alebo polievky na Vianoce tieto národy nejedia.

Táto bezdomovkyňa tiež potrebovala pomoc misijných sestričiek.

IVANKA PRI NITRE. Pätnásť rokov strávila na misiách v Rumunsku a Moldavsku sestra Juliana z Misijnej Kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pre Nitre. V Rumunskom meste Roman a Moldavskom meste Orhei pomáhala spolu s ďalšími rehoľnými sestrami tým najbiednejším.

Zažila absolútnu biedu a utrpenie tých najchudobnejších, ale aj prepadnutie v dome, kde sestry prespávali. Napriek tomu roky v zahraničí neľutuje a svoju misiu vníma ako poslanie.

Sestra Juliana.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Spoznávanie skutočnej biedy

Do Rumunska sa sestra Juliana dostala z Talianska, pretože v tom čase bol apoštolským nunciom v Rumunsku Slovák. Patril do spoločnosti verbistov, preto tamojší biskupi pozvali Misionárov Božieho Slova - verbistov a misijné sestry. Juliana mala výhodu, že ovládala taliančinu, rumunčina má mnohé prvky z tohto jazyka.

Na misii sa sestra Juliana venovala chudobným a chorým. Najskôr sedem rokov pracovala v charitatívnej lekárni, ktorá za minimálny poplatok alebo aj úplne zadarmo dávala lieky najbiednejším. Ďalšie roky v Rumunsku strávila ošetrovaním chorých priamo v ich domovoch.

„To bola pre mňa ešte väčšia satisfakcia, lebo som sa viac konfrontovala s nedostatkami a s tým, ako ľudia skutočne žijú. Spoza pultu toho človek nevidí až toľko,“ hovorí misijná sestra. Chudobné oblasti pripomínali rodáčke z Oravy Slovensko v minulosti. „Žilo sa tam takým jednoduchým spôsobom života aký bol pred 50 rokmi na hornej Orave,“ povedala Juliana.

Chlapcovi vrátili zmysel života

Rehoľná sestra rada spomína na prípady, v ktorých bolo jasne vidieť, ako misie dokázali pozitívne zasiahnuť do životov ľudí. Jedným z ťažkých prípadov bol 25-ročný mladík Dan Muraru, ktorý spadol zo stromu a poranil si miechu. S mladou ženou žil v otrasných podmienkach – byt bol bez kúrenia, všade boli plesne. S pomocou misionárok a vďaka zbierke holandských dobrodincov sa pre tohto muža podarilo nájsť sociálny byt, v ktorom môže ostať do konca života. Okrem toho absolvoval operáciu v Bukurešti, po ktorej sa začal zotavovať.

„Hovorila som mu, že je mladý, že by mohol niečo robiť – napríklad vyrezávať z dreva, lebo to sa v tej oblasti robilo. Niekto ho nasmeroval k vyšívaniu gobelínov a pri tomto aj ostal, vytvára naozaj krásne gobelíny,“ spomína sestra Juliana na mladíka. Dokázal si dokonca urobiť vodičák a zaobstarať si vlastné auto. Práca dala mužovi nový zmysel života. Z mladíka je dnes zrelý štyridsiatnik, ktorý sa teší zo života.

Podobných prípadov – aj keď nie vždy so šťastným koncom – zažila sestra na svojich misiách viac. Spomína napríklad na rodinu s malým dieťaťom, v ktorej otec prišiel o zdravie pri úraze v lese. Stal sa z neho invalid a o rodinu sa dnes stará žena, ktorej dobrodinci pomohli zakúpiť si motorovú pílu. S ňou chodí do lesa a reže drevo, aby si ťažkou chlapskou prácou aspoň trochu privyrobila.

Sestra Juliana so staručkou Taliankou, o ktorú sa starala v Rumunsku.

Sestričky ohrozovali nožom

V Moldavsku bola sestra Juliana kratšie, len dva roky. Aj to ale stačilo na veľmi nepríjemnú skúsenosť – do budovy, v ktorej pôsobila s ďalšou misijnou sestrou, sa v noci vlámali Cigáni. Ozbrojení hrdzavými nožmi na smrť vydesili sestričky a pobrali, čo sa pobrať dalo. Mnoho financií však u rehoľných sestier nenašli.

Sestra Juliana opisuje Moldavsko ako peknú krajinu, ktorú ale veľmi poznačili štyri desaťročia komunizmu. Hovorí sa, že až tretina Moldavčanov musela za prácou odísť do zahraničia. U tých, čo ostali, sa sociálne rozdiely naďalej prehlbujú.

Koláče bez mlieka a vajíčok

Pre misijnú sestričku boli zážitkom aj Vianoce v týchto krajinách. „V istom zmysle slova boli veselšie,“ hovorí Juliana.

Líšili sa aj podľa toho, či hovoríme o zvykoch katolíkov alebo pravoslávnych. Pravoslávni začínali prípravu na Vianoce už v polovici novembra prísnym pôstom. Nejedli mlieko, mäso, syry ani vajíčka. Namiesto toho mali na oleji pripravenú fazuľu či šošovicu. „A koláče dokázali upiecť aj bez mlieka a vajíčok – to je niečo, čo si u nás ani predstaviť nevieme,“ povedala sestra Juliana.

Aj rumunskí katolíci dodržujú pôst viac ako my. Vianočnú večeru nepoznajú, nepôstne jedlá začínajú až po polnočnej omši. Hostine dominuje pečené mäso akéhokoľvek druhu – aj v závislosti od toho, čo si kto môže dovoliť. „Žiadny sviatok nesmie byť bez kapustového lista, v ktorom je zatočené mäso a ryža. Pripravujú aj koláče, hlavne tradičný kozonak, čo je niečo ako naša vianočka. Musia mať veľa predjediel, okolo Vianoc a Nového roka je takým tradičným predjedlom huspenina z kohúta alebo moriaka,“ hovorí misijná sestra.

K tradičným zvyklostiam patria najmä obľúbené koledovanie. Na Nový rok sa potom chodí po domoch s vinšovaním, pri ktorom sa na dvoroch aj v domoch rozhadzujú zrná ryže, pšenice alebo jačmeňa pre šťastie.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 749
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 425
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 138
  4. Ivan Veľký 900
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 662
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 587
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 486
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 460
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 392
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 345

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Guráž na cestu autom si dodali pohárikmi pred cestou

Miešať alkohol so šoférovaním nie je vôbec zodpovedné. Počas víkendu sa dvaja vodiči vybrali na cesty značne podgurážení.

Všetky správy

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť