Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Misijnú sestričku pri pomoci biednym ohrozovali nožmi

Štedrovečerná hostina v Rumunsku a Moldavsku sa veľmi líši v závislosti od toho, čo si kto môže dovoliť. Ryby alebo polievky na Vianoce tieto národy nejedia.

Táto bezdomovkyňa tiež potrebovala pomoc misijných sestričiek.

IVANKA PRI NITRE. Pätnásť rokov strávila na misiách v Rumunsku a Moldavsku sestra Juliana z Misijnej Kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pre Nitre. V Rumunskom meste Roman a Moldavskom meste Orhei pomáhala spolu s ďalšími rehoľnými sestrami tým najbiednejším.

Zažila absolútnu biedu a utrpenie tých najchudobnejších, ale aj prepadnutie v dome, kde sestry prespávali. Napriek tomu roky v zahraničí neľutuje a svoju misiu vníma ako poslanie.

Sestra Juliana.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Spoznávanie skutočnej biedy

Do Rumunska sa sestra Juliana dostala z Talianska, pretože v tom čase bol apoštolským nunciom v Rumunsku Slovák. Patril do spoločnosti verbistov, preto tamojší biskupi pozvali Misionárov Božieho Slova - verbistov a misijné sestry. Juliana mala výhodu, že ovládala taliančinu, rumunčina má mnohé prvky z tohto jazyka.

Na misii sa sestra Juliana venovala chudobným a chorým. Najskôr sedem rokov pracovala v charitatívnej lekárni, ktorá za minimálny poplatok alebo aj úplne zadarmo dávala lieky najbiednejším. Ďalšie roky v Rumunsku strávila ošetrovaním chorých priamo v ich domovoch.

„To bola pre mňa ešte väčšia satisfakcia, lebo som sa viac konfrontovala s nedostatkami a s tým, ako ľudia skutočne žijú. Spoza pultu toho človek nevidí až toľko,“ hovorí misijná sestra. Chudobné oblasti pripomínali rodáčke z Oravy Slovensko v minulosti. „Žilo sa tam takým jednoduchým spôsobom života aký bol pred 50 rokmi na hornej Orave,“ povedala Juliana.

Chlapcovi vrátili zmysel života

Rehoľná sestra rada spomína na prípady, v ktorých bolo jasne vidieť, ako misie dokázali pozitívne zasiahnuť do životov ľudí. Jedným z ťažkých prípadov bol 25-ročný mladík Dan Muraru, ktorý spadol zo stromu a poranil si miechu. S mladou ženou žil v otrasných podmienkach – byt bol bez kúrenia, všade boli plesne. S pomocou misionárok a vďaka zbierke holandských dobrodincov sa pre tohto muža podarilo nájsť sociálny byt, v ktorom môže ostať do konca života. Okrem toho absolvoval operáciu v Bukurešti, po ktorej sa začal zotavovať.

„Hovorila som mu, že je mladý, že by mohol niečo robiť – napríklad vyrezávať z dreva, lebo to sa v tej oblasti robilo. Niekto ho nasmeroval k vyšívaniu gobelínov a pri tomto aj ostal, vytvára naozaj krásne gobelíny,“ spomína sestra Juliana na mladíka. Dokázal si dokonca urobiť vodičák a zaobstarať si vlastné auto. Práca dala mužovi nový zmysel života. Z mladíka je dnes zrelý štyridsiatnik, ktorý sa teší zo života.

Podobných prípadov – aj keď nie vždy so šťastným koncom – zažila sestra na svojich misiách viac. Spomína napríklad na rodinu s malým dieťaťom, v ktorej otec prišiel o zdravie pri úraze v lese. Stal sa z neho invalid a o rodinu sa dnes stará žena, ktorej dobrodinci pomohli zakúpiť si motorovú pílu. S ňou chodí do lesa a reže drevo, aby si ťažkou chlapskou prácou aspoň trochu privyrobila.

Sestra Juliana so staručkou Taliankou, o ktorú sa starala v Rumunsku.

Sestričky ohrozovali nožom

V Moldavsku bola sestra Juliana kratšie, len dva roky. Aj to ale stačilo na veľmi nepríjemnú skúsenosť – do budovy, v ktorej pôsobila s ďalšou misijnou sestrou, sa v noci vlámali Cigáni. Ozbrojení hrdzavými nožmi na smrť vydesili sestričky a pobrali, čo sa pobrať dalo. Mnoho financií však u rehoľných sestier nenašli.

Sestra Juliana opisuje Moldavsko ako peknú krajinu, ktorú ale veľmi poznačili štyri desaťročia komunizmu. Hovorí sa, že až tretina Moldavčanov musela za prácou odísť do zahraničia. U tých, čo ostali, sa sociálne rozdiely naďalej prehlbujú.

Koláče bez mlieka a vajíčok

Pre misijnú sestričku boli zážitkom aj Vianoce v týchto krajinách. „V istom zmysle slova boli veselšie,“ hovorí Juliana.

Líšili sa aj podľa toho, či hovoríme o zvykoch katolíkov alebo pravoslávnych. Pravoslávni začínali prípravu na Vianoce už v polovici novembra prísnym pôstom. Nejedli mlieko, mäso, syry ani vajíčka. Namiesto toho mali na oleji pripravenú fazuľu či šošovicu. „A koláče dokázali upiecť aj bez mlieka a vajíčok – to je niečo, čo si u nás ani predstaviť nevieme,“ povedala sestra Juliana.

Aj rumunskí katolíci dodržujú pôst viac ako my. Vianočnú večeru nepoznajú, nepôstne jedlá začínajú až po polnočnej omši. Hostine dominuje pečené mäso akéhokoľvek druhu – aj v závislosti od toho, čo si kto môže dovoliť. „Žiadny sviatok nesmie byť bez kapustového lista, v ktorom je zatočené mäso a ryža. Pripravujú aj koláče, hlavne tradičný kozonak, čo je niečo ako naša vianočka. Musia mať veľa predjediel, okolo Vianoc a Nového roka je takým tradičným predjedlom huspenina z kohúta alebo moriaka,“ hovorí misijná sestra.

K tradičným zvyklostiam patria najmä obľúbené koledovanie. Na Nový rok sa potom chodí po domoch s vinšovaním, pri ktorom sa na dvoroch aj v domoch rozhadzujú zrná ryže, pšenice alebo jačmeňa pre šťastie.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť