Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Za Belicom stojí Smer, znovu sa k nemu hlási aj HZDS

Župan Milan Belica sa cíti v dobrej kondícii na to, aby znovu kandidoval vo voľbách. Vyhral už trikrát.

Oslavy víťazstva v predchádzajúcich voľbách. Zľava Tibor Glenda, Milan Belica, Tomáš Galbavý a Jozef Dvonč.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)


NITRA. Politické strany pomaly rozbiehajú rokovania, ktorých výsledkom budú kandidátky do župných volieb. O krajských poslancoch a županovi budeme rozhodovať už o necelý rok.

Zatiaľ je jediným známym kandidátom na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja súčasný župan Milan Belica, ktorého v posledných voľbách nominovala koalícia Smer-KDH-SDKÚ.

Smer stojí za Belicom

Belica je na svojom poste od vzniku vyšších územných celkov. Prvý raz sa voľby do orgánov kraja uskutočnili v roku 2001, Belica ich už vyhral trikrát. Ak by sa mu víťazstvo podarilo aj v roku 2013, bude stáť na čele Nitrianskeho kraja od jeho vzniku jediný muž.

Svoju podporu Belicovi zatiaľ jednoznačne vyjadrila najsilnejšia politická strana Smer. Krajský šéf Smeru Tibor Glenda označil župana za rozvážneho a skúseného človeka, ktorý je navyše v regióne známy.

„Jeho kvalitne vykonávaná práca z predchádzajúcich rokov nám dáva istotu, že Nitriansky kraj bude pod jeho vedením aj naďalej napredovať. Netreba pochybovať o tom, že je to osoba na pravom mieste,“ povedal Glenda. Vyzdvihol, že náš kraj je pod Belicovým vedením najmenej zadĺžený kraj spomedzi ôsmich slovenských krajov.

Milan Belica priznal, že kandidovať sa chystá. Povedal, že sa necíti v zlej kondícii a aj zdravotne je fit. „Teší ma, keď ma podporí takáto silná strana ako je Smer. Nemám problémy ani s inými stranami, ktoré sú v koalícii,“ povedal doterajší župan.

HZDS vlastného kandidáta nepostaví

Iné strany z koalície, ktorá ho podporila vo voľbách v roku 2009, ale ešte rozhodnuté nie sú. KDH naznačilo, že má záujem pokračovať v súčasnej koalícii, SDKÚ sa zatiaľ nerozhodla.

„Nás rokovania čakajú niekedy vo februári-marci, to bude čas, kedy sa k téme volieb budeme seriózne vyjadrovať. Je záujem ísť v tejto koalícii ďalej, ale kompetentné orgány o tom ešte nerozhodli,“ povedal Marián Radošovský z KDH.

SDKÚ sa zatiaľ k riešeniu župných volieb nedostala. Potvrdil to Jaroslav Szabó, riaditeľ Krajskej agentúry SDKÚ v Nitre. Krajská SDKÚ je po odchode Tomáša Galbavého z SDKÚ bez predsedu, čo situáciu strany v možných rokovaniach komplikuje.

K súčasnému županovi sa hlási aj HZDS, z ktorého Belica v roku 2009 vystúpil. Hnutie pritom v tomto volebnom období nie je v koalícii, ktorá Belicu podporovala. Je však v širokej poslaneckej koalícii strán Smer-KDH-SDKÚ-HZDS, ktorá sa sformovala, aby v kraji ľahšie prevalcovala maďarské strany.

Krajský šéf HZDS Ján Kovarčík povedal, že HZDS vlastného kandidáta na župana nebude stavať. „Nemáme až takú podporu, bolo by to mrhanie silami. Zvažujeme podporu pánovi Belicovi,“ povedal Kovarčík.

Glenda chce pokračovanie súčasnej koalície

Či sa HZDS skutočne dostane do koalície, ktorá by mohla podporiť Belicu, je tiež otázne. Tibor Glenda zo Smeru totiž vyhlásil, že osobne preferuje súčasnú koalíciu zloženú zo strán Smer, KDH a SDKÚ.

V nej HZDS chýba, pretože tesne pred poslednými župnými voľbami nedokázalo Belicovi prehltnúť jeho odchod z hnutia. Belica bol členom HZDS od roku 2004, z hnutia vystúpil začiatkom roka 2009, pár mesiacov pred voľbami. Kovarčík ho vtedy opakovane nazval zradcom. Zástupcovia KDH v tom čase tvrdili, že HZDS prehovárali, aby podporilo Belicu a aby bola koalícia na župana totožná s koalíciou na poslancov.

Totožnú koalíciu si v nadchádzajúcich voľbách želá najsilnejšia strana koalície – Smer. „Budeme presadzovať princíp, že koalícia na poslancov samosprávneho kraja musí byť totožná s koalíciou na župana,“ povedal Glenda.

Prvé rokovania by mali byť začiatkom januára. Glenda upozornil, že Nitriansky kraj je komplikovaný, lebo sa nachádza na národnostne zmiešanom území. „V tomto kraji bude musieť byť vždy koalícia zložená zo strán, ktoré vzídu z rokovaní,“ naznačil krajský šéf Smeru.

Most rokovala s SMK

Ostatné politické strany váhajú, ako sa zachovajú v budúcoročných voľbách. SaS ešte nerozhodla, či do volieb župana postaví vlastného kandidáta. „Je otvorená aj možnosť podporiť kandidáta inej strany, respektíve nezávislého, pokiaľ bude spĺňať kritériá, ktoré sú pre nás dôležité,“ povedal Radoslav Pavelka, regionálny predseda SaS pre región Nitra – Zlaté Moravce. Termín rozhodnutia podľa Pavelku závisí od vývoja koaličných rokovaní.

Pokiaľ ide o kandidátku na poslancov, SaS už začala rokovať so stranami, ktoré sú jej programovo blízke. Pavelka ich zatiaľ nemenoval. „Pokiaľ príde k programovej zhode s týmito stranami a na stole bude seriózna ponuka na koalíciu, ktorá bude mať šancu vo voľbách uspieť, nebudeme sa jej brániť,“ povedal Radoslav Pavelka.

Most sa ešte tiež nerozhodol. „Zatiaľ sme rokovali s SMK. Slovenské strany nás zatiaľ neoslovili,“ povedal Tibor Bastrnák.

Matovičovci ani SMK na naše otázky nereagovali.

Belicu už podporoval kadekto

Súčasný župan Milan Belica vyhral doteraz všetky voľby na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktoré sa od vzniku vyšších územných celkov uskutočnili.

V roku 2001 za ním stála koalícia strán zložená z HZDS, SDĽ, SOP a Stred. V roku 2005 zvíťazil vďaka podpore strán HZDS, Ľavicový blok, KSS, Agrárna strana vidieka, Pravá SNS a Zjednotená SNS.

V posledných župných voľbách v roku 2009 za ním stáli strany Smer, SDKÚ, KDH. Vtedy vyhral už v prvom kole a po prvý raz v histórii krajov tak, ako ich poznáme dnes, sa nemuselo konať druhé kolo.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť