Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Bezdomovcov vsunuli do nariadenia o udržiavaní poriadku a čistoty

Podľa poslancov nie je otázka bezdomovcov otázkou verejného poriadku. Budú sa ňou zaoberať odborné komisie.

(Zdroj: RÓBERT SÁNDOR)

Podľa poslancov nie je otázka bezdomovcov otázkou verejného poriadku, ale sociálnou problematikou. Budú sa ňou zaoberať odborné komisie.

DUNAJSKÁ STREDA. Do všeobecne záväzného nariadenia o dodržiavaní verejného poriadku a udržiavaní čistoty navrhovalo mesto zapracovať problematiku ľudí bez domova.

Podľa neho mali mať vyhradenú konkrétnu parcelu, na ktorej by sa mohli zdržiavať. Poslanci návrh mesta nepodporili, materiál stiahli.

V Pezinku vyčlenili lavičky

Bezdomovci by sa podľa navrhovaného VZN mali zdržiavať na iba Kračanskej ceste. Dodržiavanie obmedzenia by kontrolovali policajti.

„Navrhli sme, nech sú v priemyselnej zóne, kde sú sociálne byty s nižším štandardom. Občanom Dunajskej Stredy nemôžeme zakázať, aby používali verejné priestranstvá, ale môžeme to obmedziť,“ povedal primátor Zoltán Hájos.

Z právneho hľadiska považoval tento návrh za najlepší aj z pohľadu VZN, keďže bezdomovci podľa neho na verejných priestranstvách vykonávajú osobné potreby, pri požití alkoholu robia neporiadok, šikanujú miestnych podnikateľov tým, že chodia do potravín a všetko ohmatávajú.

„Budeme chrániť záujmy bezdomovcov alebo slušných ľudí, ktorí platia dane?“ dodal. Podľa neho sú na území mesta zhruba štyria-piati bezdomovci, ak je vraj nejaká akcia, prídu viacerí aj z iných miest.

„V Pezinku vyčlenili pre bezdomovcov jednu lavičku, dovtedy sa zdržiavali a prespávali na piatich. Či sa toto riešenie osvedčilo, alebo nie, je otázne, na to sú policajti, aby na to dohliadali.“

Podľa poslanca Vendelína Benkóczkiho tento problém rieši priestupkový zákon a polícia má právomoc podľa neho zasahovať. Nie je potrebné to riešiť duplicitne prijatím VZN.

Ľudia bez domova nespolupracujú

Poslanec Marian Ravasz si myslí, že „ísť“ právnymi riešeniami na bezdomovcov nemá vôbec žiadny význam.


„Túto problematiku sme mali v pléne aj koncom septembra, na ktorom sme s primátorovým návrhom nemohli súhlasiť, lebo sa pozerá na problematiku z hľadiska šikanovania. Prijali sme uznesenie, že pomocou expertov sa na to vypracuje komplexné riešenie a až potom sa k tomu vrátime. Nestalo sa tak,“ povedal Ravasz.

Podľa neho nie je otázka bezdomovcov otázkou verejného poriadku, ale sociálnou problematikou. Myslí si, že je potrebné pre nich vytvoriť prostredie, kde by sa mohli zdržiavať. Starý rodinný dom pri ľadovej ploche sa však už ako nocľaháreň nedá používať, podľa hygieny nevyhovuje.

„Mohol by sa zrekonštruovať, pretože dať bezdomovcov na Kračanskúcestu do areálu, kde bývajú neplatiči respektíve Rómovia by spôsobovalo ďalšie problémy. Mesto by tiež malo zamestnať sociálnych pracovníkov, ktorí by sa im venovali a skúsili ich vrátiť do normálneho života,“ poznamenal Ravasz.

Ľudia bez domova však podľa primátora odmietajú pomocnú ruku mesta. Keď im mali zabezpečiť nocľaháreň, využili ju maximálne trikrát.

„Bezplatne sme im tam ponúkali teplú stravu a možnosť prenocovať, predtým sme pre nich zabezpečili dva kontajnerové byty na Kračanskej ceste pod podmienkou, že nebudú mať vypité, platili tam totiž určité predpisy. Vybrali si radšej alkohol, vtedy sa aj stalo, že na ulici zamrzla jedna žena,“ dodal Hájos.

Materiál na decembrovom zastupiteľstve poslanci opäť stiahli, budú sa ním zaoberať odborné komisie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť