Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Škôlky dostanú od januára menej peňazí

Nové nariadenie vlády podľa vedúceho spoločného školského úradu vyženie žiakov a študentov po vyučovaní na ulicu.

(Zdroj: SITA)

ŠAĽA. Niektoré školy odsúhlasili, že v polovici školského roka neuzatvoria žiakom známky. Sú tiež ochotné obnoviť začiatkom budúceho roka štrajk škôl. Či sa do bojkotu známok respektíve nových protestných akcií zapoja aj šalianske školy, je zatiaľ otázne.
Vedúci Spoločného školského úradu v Šali Michal Vrbovský to však nepredpokladá, keďže ani účasť počas novembrového neobmedzeného štrajku nebola v meste vysoká. Neohodnotenie žiaka by zase znamenalo porušenie školského zákona.

Zmena delenia normatívov

Učiteľom základných a stredných škôl a nepedagogickým zamestnancom sa od januára zvýšia tarifné platy o päť percent, o päť menej ako požadovali odborári. Vláda však avizovala, že viac prostriedkov nemá. Učiteľom tak má po novom pribudnúť 50 až 60 eur.

Priemerný plat pedagogických zamestnancov v Šali bol za prvé tri kvartály podľa Michala Vrbovského na základných školách 760 eur, škôlkach 678 eur, základnej umeleckej škole 684 eur, v školskom klube detí 548 eur a centre voľného času 730 eur. Vo výpočte nie sú zahrnuté koncoročné odmeny, po nich suma stúpne zhruba o 40 eur.

„Učitelia zvýšenie platov určite privítajú, len neviem, ako sa k tomu postavia ďalší pedagógovia, keďže sa to nedotkne vychovávateliek a ani materských škôl,“ povedal šéf spoločného školského úradu.
Učiteľom by mali podľa vlády stúpnuť platy aj na základe zmeny delenia normatívov určeného na mzdové prostriedky. Z nich mohlo ísť doteraz na platy pedagogickým zamestnancom iba deväťdesiat, nie sto percent. Zvyšných desať percent zo sumy mohla škola použiť inak.

„My dávame pre školy na osobné náklady viac ako 100 percent, pretože tam, kde to nevychádza, to musíme presunúť cez prevádzkové náklady. Napríklad Bernolákovej škole sme k osobným nákladom dali 15-tisíc eur, inak by nemali na výplaty.“

Peniaze na záujmovú činnosť pôjdu obciam

Vláda schválila novelu nariadenia, ktorá určuje koeficienty pre prideľovanie finančných prostriedkov pre obce a mestá z podielových daní pre oblasť školstva. Z nich samosprávy schvaľujú rozpočet aj pre materské školy, základnú umeleckú školu, centrum voľného času, školské kluby detí a školské jedálne. Prepočítavané koeficienty sa znížili takmer pre všetky tieto kategórie.

„V praxi to napríklad znamená, že na škôlkara budú dotácie znížené o 150 eur na rok, celkove pre naše mesto to bude v roku 2013 o 114-tisíc eur menej ako podľa doterajšieho nariadenia. V ZUŠ je to menej o 12,5 percenta. Najhoršie je to v školských kluboch detí, kde je zníženie o 27 percent a v centre voľného času o 65,6 percenta, čo činí o vyše 246-tisíc eur menej,“ povedal Vrbovský.

Dodal, že kým doteraz dostávali tieto zariadenia financie priamo na členov, od nového roka dostanú samosprávy peniaze na počet detí od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom v obci na záujmovú činnosť a obec rozhodne, na čo financie použije.

V meste je podľa neho z oficiálne evidovaných 1836 členov do 30 rokov, z toho viac ako 40 percent z okolitých obcí, na ktorých nedostane mesto priamo financie.
„Myslieť si, že obce budú dobrovoľne a uvedomele finančne prispievať na činnosť CVČ v meste alebo v susednej obci, je v súčasnej ekonomickej situácii utópia,“ poznamenal.

Pre školské kluby detí dostane obec peniaze na počet žiakov v škole bez ohľadu na to, či ho budú navštevovať.
„Z ekonomického hľadiska bude teda efektívne čo najmenej detí v kluboch detí alebo v centrách voľného času, pretože obec dostane financie, ale bude mať minimálne náklady. Ekonomicky najvýhodnejšie bude, keď pôjdeme do extrému, ak sa obe zariadenia nebudú prevádzkovať. Asi sa uplatní prax, že ak sa nepostaráme my, postará sa ulica,“ dodal Vrbovský.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 988
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 824
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 575
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 567
  5. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 493
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 477
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 329
  8. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 292
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 226
  10. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 189

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť