Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Škôlky dostanú od januára menej peňazí

Nové nariadenie vlády podľa vedúceho spoločného školského úradu vyženie žiakov a študentov po vyučovaní na ulicu.

(Zdroj: SITA)

ŠAĽA. Niektoré školy odsúhlasili, že v polovici školského roka neuzatvoria žiakom známky. Sú tiež ochotné obnoviť začiatkom budúceho roka štrajk škôl. Či sa do bojkotu známok respektíve nových protestných akcií zapoja aj šalianske školy, je zatiaľ otázne.
Vedúci Spoločného školského úradu v Šali Michal Vrbovský to však nepredpokladá, keďže ani účasť počas novembrového neobmedzeného štrajku nebola v meste vysoká. Neohodnotenie žiaka by zase znamenalo porušenie školského zákona.

Zmena delenia normatívov

Učiteľom základných a stredných škôl a nepedagogickým zamestnancom sa od januára zvýšia tarifné platy o päť percent, o päť menej ako požadovali odborári. Vláda však avizovala, že viac prostriedkov nemá. Učiteľom tak má po novom pribudnúť 50 až 60 eur.

Priemerný plat pedagogických zamestnancov v Šali bol za prvé tri kvartály podľa Michala Vrbovského na základných školách 760 eur, škôlkach 678 eur, základnej umeleckej škole 684 eur, v školskom klube detí 548 eur a centre voľného času 730 eur. Vo výpočte nie sú zahrnuté koncoročné odmeny, po nich suma stúpne zhruba o 40 eur.

„Učitelia zvýšenie platov určite privítajú, len neviem, ako sa k tomu postavia ďalší pedagógovia, keďže sa to nedotkne vychovávateliek a ani materských škôl,“ povedal šéf spoločného školského úradu.
Učiteľom by mali podľa vlády stúpnuť platy aj na základe zmeny delenia normatívov určeného na mzdové prostriedky. Z nich mohlo ísť doteraz na platy pedagogickým zamestnancom iba deväťdesiat, nie sto percent. Zvyšných desať percent zo sumy mohla škola použiť inak.

„My dávame pre školy na osobné náklady viac ako 100 percent, pretože tam, kde to nevychádza, to musíme presunúť cez prevádzkové náklady. Napríklad Bernolákovej škole sme k osobným nákladom dali 15-tisíc eur, inak by nemali na výplaty.“

Peniaze na záujmovú činnosť pôjdu obciam

Vláda schválila novelu nariadenia, ktorá určuje koeficienty pre prideľovanie finančných prostriedkov pre obce a mestá z podielových daní pre oblasť školstva. Z nich samosprávy schvaľujú rozpočet aj pre materské školy, základnú umeleckú školu, centrum voľného času, školské kluby detí a školské jedálne. Prepočítavané koeficienty sa znížili takmer pre všetky tieto kategórie.

„V praxi to napríklad znamená, že na škôlkara budú dotácie znížené o 150 eur na rok, celkove pre naše mesto to bude v roku 2013 o 114-tisíc eur menej ako podľa doterajšieho nariadenia. V ZUŠ je to menej o 12,5 percenta. Najhoršie je to v školských kluboch detí, kde je zníženie o 27 percent a v centre voľného času o 65,6 percenta, čo činí o vyše 246-tisíc eur menej,“ povedal Vrbovský.

Dodal, že kým doteraz dostávali tieto zariadenia financie priamo na členov, od nového roka dostanú samosprávy peniaze na počet detí od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom v obci na záujmovú činnosť a obec rozhodne, na čo financie použije.

V meste je podľa neho z oficiálne evidovaných 1836 členov do 30 rokov, z toho viac ako 40 percent z okolitých obcí, na ktorých nedostane mesto priamo financie.
„Myslieť si, že obce budú dobrovoľne a uvedomele finančne prispievať na činnosť CVČ v meste alebo v susednej obci, je v súčasnej ekonomickej situácii utópia,“ poznamenal.

Pre školské kluby detí dostane obec peniaze na počet žiakov v škole bez ohľadu na to, či ho budú navštevovať.
„Z ekonomického hľadiska bude teda efektívne čo najmenej detí v kluboch detí alebo v centrách voľného času, pretože obec dostane financie, ale bude mať minimálne náklady. Ekonomicky najvýhodnejšie bude, keď pôjdeme do extrému, ak sa obe zariadenia nebudú prevádzkovať. Asi sa uplatní prax, že ak sa nepostaráme my, postará sa ulica,“ dodal Vrbovský.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť