Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Do klietok v Nitre odchytia stovky holubov, mostu to nepomôže

V Nitre opäť znižujú stav holubov. Od minulého týždňa sú klietky na piatich strechách – tri na sídliskách a dve v centre.

Klietka na streche hotela Zobor.(Zdroj: (mh))

NITRA. Radnica si u firmy objednala odchyt minimálne deväťsto holubov. „Chceme regulovať ich stav, pretože sú premnožené, nie ich zlikvidovať, to sa ani nedá,“ povedal Jozef Stančík z mestského úradu. Náklady na odchyt vyčíslil na približne 3500 eur.

Tri klietky sú umiestnené na strechách panelákov na Klokočine a Dieloch, jedna je na streche obytného domu na Mostnej a ďalšia na hoteli Zobor. Holuby do nich vletia za potravou a viac sa nedostanú von. „Na hoteli bola klietka aj vlani, chytilo sa do nej vyše tristo holubov,“ povedal Jozef Stančík.

Sokol myšiar sa ocitol v obkľúčení holubov

Odchyt zabezpečuje sokoliar Jaroslav Kanát z Rimavskej Soboty, ktorý mal pred časom na starosti biologickú ochranu bratislavského letiska. Do Nitry však svoje sokoly nepriviezol.

„Biologická ochrana spočíva v tom, že musíte plašiť denno-denne, aby holuby zistili, že tu majú potenciálneho nepriateľa. Nemôžete si ma objednať s tým, že pustím dvakrát sokola a odídem. Holuby nie sú hlúpe, o dva dni by sa vrátili,“ vysvetlil Jaroslav Kanát.

Z klietky, ktorú dali na hotel, vybrali hneď na druhý deň 42 holubov. Našli tu aj sokola myšiara, pred ktorým majú holuby rešpekt. „Nič im nespravil, v klietke sme nenašli žiadne pierka - asi toľko holubov pokope ešte nevidel. On sám bol vyplašený, že už je chytený. Osušili sme ho a vypustili na slobodu,“ povedal Jaroslav Kanát.

Často sa stáva, že v klietke „uviaznu“ aj okrúžkované športové holuby, sokoliari ich vždy pustia. Ostatné holuby končia v prepravkách. „Nakoľko sme sokoliari, vieme ich použiť na kŕmenie pre dravce, ale slabšie jedince idú do kafilérie. Predtým sa uspia rajským plynom.“

Sokoliari dali do klietky takzvaného motivačného holuba, aby prilákal ďalších. Foto: (jk)

Skúšali spočítať holuby na námestí

V Nitre podľa hrubých odhadov žije minimálne 10-tisíc holubov. „Jeden čas sme skúšali spočítať, koľko ich je na Svätoplukovom námestí. Odfotili sme ich a potom sme ich na fotke krúžkovali, no presné číslo sa zistiť nedá,“ povedal Jozef Stančík.

Hnevá ho, že niektorí ľudia prikrmujú holuby, ktoré sú premnožené, pretože v meste nemajú prirodzeného nepriateľa, zato tu nájdu veľa potravy. Mesto musí už asi päť rokov regulovať ich stav. „Keď ich kŕmia mamičky s deťmi, je to pre ne rarita, to by som ešte chápal. Ale keď ide babka s dvojkilovým sáčkom slnečnice... Aj takéto prípady sa stávajú,“ poukázal Stančík.

Na radnicu sa obracia množstvo ľudí, ktorí žiadajú znížiť stav holubov v lokalite, kde bývajú. Sťažujú sa na znečistené balkóny, boja sa nákazy. Preto sa odchyt vlani rozšíril z centra mesta na sídliská. Klietky boli aj na Chrenovej, no neosvedčili sa.

„Kŕdle sú tam rozptýlené a malé, takže odchyt nebol účinný. Na Klokočine a Dieloch je holubov viac,“ povedal Jozef Stančík.

V centre mesta sa holuby zdržiavajú na historickej radnici a na budove oproti nej. Foto: (jk)

Riešenie pre Chrenovský most ešte nenašli

Samostatnou kapitolou je Chrenovský most, ktorý je takmer permanentne znečistený od holubieho trusu. Na radnici nám v lete povedali, že tento problém pomôže vyriešiť odchyt holubov. Podľa odborníkov je to nereálne: „Na moste nejde o odchyt, ale o odplašenie holubov. Treba im zabrániť, aby tam sadali.“

Riešenie sa doteraz nenašlo. „Naše návrhy na inštaláciu ihlíc, prípadne nejakého drôtu neboli odsúhlasené zo strany mestského úradu,“ povedal Ľudovít Janček z Mestských služieb, ktoré most opakovane čistili od holubieho trusu.

Hlavný mestský architekt sa nedávno vyjadril, že ihlice by narušili dizajn mostných pilierov. Žiadny nový návrh na posúdenie odvtedy nedostal.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť