Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na práci s fotkami a drevom ho baví objavovať

Do fotografií vesmíru nakreslil rôzne motívy – obrazy vystavuje v KOS. Popri maľovaní aj vyrezáva, jeho najväčšou je asi 4,5 metra vysoká socha Panny Márie v kostole v Hornej Kráľovej.

Výstava Mira Poláka Hviezdy trochu inak v KOS Nitra potrvá do 19. decembra.(Zdroj: (ČE))

Do fotografií vesmíru nakreslil rôzne motívy – obrazy vystavuje v KOS. Popri maľovaní aj vyrezáva, jeho najväčšou je asi 4,5 metra vysoká socha Panny Márie v kostole v Hornej Kráľovej.

NITRA. Treťou nitrianskou výstavou s názvom Hviezdy trochu inak sa v krajskom osvetovom stredisku predstavuje sochár, rezbár a maliar Miro Polák. Počas dvoch prvých sa prezentoval v ZOC Max a v nitrianskej synagóge, ale vystavoval aj v Bratislave a Nových Zámkoch.

Povolaním pedagóg našiel zaľúbenie v hviezdnych diaľavách, ktoré sa stali podkladom pre jeho originálne diela.

Zmena je život

„Učím matematiku a výtvarnú výchovu. Začínal som na ZŠ Fatranskej, potom som prešiel niekoľko škôl. Väčšinou som ich striedal tak po piatich rokoch - zmena je život. Teraz som učiteľom v ročníkoch 5. – 9. v ZŠ v Dolných Krškanoch,“ predstavil sa nitriansky umelec.

Už od skončenia vysokej školy sa Miro Polák intenzívne venuje rezbárstvu a sochárstvu. Až v posledných štyroch rokoch sa rozhodol pre zmenu – pustil sa do umeleckého dotvárania snímok vesmíru z Hubblovho teleskopu. „Našiel som ich na internete, kde je z existujúcich 700-tisíc asi 1 800 fotografií vesmíru. Ale doniesli mi ich aj moji známi - slovenskí astronómovia, keď boli v NASA,“ vysvetľuje Polák. „Reprodukcie týchto snímok potom dokresľujem motívmi z mytológie, náboženstva, prírody, lásky, materstva, využívam aj témy zo súčasného života, zo vzťahov medzi ľuďmi a podobne.“

Fotografie autor dotvára farbičkami z Nemecka, české ani naše vraj nie sú dobré, po fotografiách sa „šmýkajú“. „Nemecké sú také kvalitné, že dokážu kresliť do matnej fotografie,“ vraví umelec.

V Omege života je on aj s dcérou

Na výstave, ktorá v KOS potrvá do 19. decembra, autor predstavuje časť svojho rozsiahleho vesmírneho cyklu. Podľa slov kurátorky Marty Hučkovej nám umelec približuje krásne farebný vesmír. Svojimi námetmi sa prenáša do gréckych bájí, mexických príbehov aj čínskych legiend, v ktorých objavuje múdrosť vekov. Cez sakrálne motívy nás nabáda k šíreniu myšlienok dobra, lásky a ľudskosti.

Návštevník na výstave objaví diela s názvami Anjel strážny, Héra, Tanec komét, Poslovia, Býk, Vzlet, Ikaros, Snívajúca, Kvetinárka, Vesmírna Venuša, spolu 29 obrazov. Čínske tajomstvo napríklad zobrazuje súhvezdie Raka s tvárou čínskeho cisára a priadkou morušovou, ktorá symbolizuje tajomstvo výroby hodvábu. „S obrazom Omega života som sa pohral – je na ňom 80 postáv, ktoré na pozadí súhvezdia akýmsi tunelom prechádzajú na druhú stranu. Kreslil som tu konkrétnych ľudí, tu som napríklad ja, moja dcéra či sv. Cyril a Metod,“ popisuje maliar.

Kresby sa akoby prirodzene vynárajú z hĺbok vesmíru, z priestoru súhvezdí i z jasnomodrej oblohy. Motívy autorovi vlastne ponúka samotná fotografia.

„„Na tejto práci ma najviac baví hľadanie a objavovanie niečoho skrytého. Nehľadám to, čo astronómovia, hľadám posolstvá, vzťahy medzi ľuďmi,“ vraví Nitran. „Snímku si otáčam a hľadám. Niekedy to trvá dve hodiny, inokedy dva dni či dva týždne. Keď v nej stále nič nenachádzam, roztrhám ju a idem ďalej,“ tvrdí autor.

Okrem fotiek z Hubblovho teleskopu je na výstave aj šesť obrazov zo snímok oblohy. Tie pre Poláka vytvoril jeho kamarát – fotograf Maroš Mandúch z Mojzesova. „Tieto obrazy dokumentujú moju snahu už sa trošku vrátiť z hviezdnych diaľav na nebo a odtiaľ na našu zem. A ak to ešte pôjde, tak aj trochu pod zem. Ale to už budú témy ďalších mojich výstav.“

Drevo ho musí osloviť

Miro Polák tvorí v Nitre vo svojom ateliéri na Klokočine ale aj na chalupe v dedinke Vlkas neďaleko Podhájskej. Popri práci na vesmírnej sérii si vždy nájde čas aj na sochárčenie a rezbárstvo. Svoju tvorbu prezentuje na domácich a medzinárodných sochárskych sympóziách, sám je organizátorom a účastníkom sympózií v Podhájskej, Radave i Veľkej Mani, vystavoval v Bardejove aj Plaveckom Štvrtku. So sochármi z celej Európy sa stretáva v meste Maria Bistrica, v centre chorvátskej cirkvi, kde tvoria diela s náboženskou tematikou. Slovensko zastupoval aj na celosvetovom sochárskom sympóziu v Bratislave.

„Mojou zatiaľ asi najväčšou je socha Panny Márie v kostole v Hornej Kráľovej - má výšku zhruba 4,5 metra, vytvoril som tu aj rozsiahly súbor diel z dreva – Krížovú cestu, organy, bočný oltár a ďalšiu výzdobu,“ hovorí Miro Polák.

Ako skúsený rezbár vraví, že drevo ho musí osloviť, aby z neho niečo vytvoril. „Buď v ňom niečo je alebo nie je. Keď je drevo pekné, socha je už vlastne vo vnútri, len to tam treba objaviť a dotvoriť. Prácu s drevom mám radšej ako s epoxidom či kovom pri sochárčine. Drevo je teplé, aj keď je mŕtve, vlastne stále žije, puká, pracuje.“

Momentálne autor pracuje na veľkom betleheme. Vyrezáva ho do dosky s rozmermi takmer dva krát dva metre, postavy budú mať výšku zhruba meter. „Robím ho pomalšie, ale precízne, k budúcim Vianociam by mohol byť hotový,“ dodal Miro Polák.

Miro Polák pri diele Omega života, v pozadí obraz Ochranca..

Čínske tajomstvo.

Materstvo.

Snívajúca.

Ikaros.

Slovensko dnes. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť