Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Budova osvety oslavuje výročie vzniku, postavili ju brigádnici v akcii Z

Hudbou, spevom i umením oslávia Nitrania 30. výročie vzniku budovy Krajského osvetového strediska (KOS) na Fatranskej ulici.

NITRA. V budove, ktorú zamestnanci osvety spolu s dobrovoľníkmi stavali vlastnými rukami, sídli osvetové stredisko od 17. decembra 1982. Budova bola postavená v akcii Z. Štát financoval materiál, na stavbe pracovali dobrovoľníci zadarmo. Pracovali na nej zamestnanci osvety, kolegovia z rôznych kultúrnych inštitúcií, škôl. Spolu tu odpracovali 54.000 brigádnických hodín, opísala vznik budovy vedúca odboru vzdelávania KOS v Nitre Jana Ondrušková.

Osvetové stredisko sídli v budove na Fatranskej takmer polovicu svojej existencie. Organizácia bola zriadená v roku 1950 so sídlom v terajšom Starom divadle ako Dom osvety. V rokoch 1964 až 1969 osveta vlastnila pojazdné osvetové stredisko Agrobus, kde predvádzala po obciach výstavy, kultúrne programy a premietala náučné filmy. V rokoch 1962 až 1980 mala aj divadelnú šatnicu, požičovňu kostýmov pre divadelné súbory. V roku 1967 sa osveta presťahovala so priestorov Župného domu a premenovala sa na Okresné osvetové stredisko. V priebehu 90. rokov Okresné osvetové stredisko zmenilo niekoľkých zriaďovateľov. Od roku 2002 zmenilo názov na Krajské osvetové stredisko. Stredisko prešlo rôznymi zmenami svojho názvu i správy, stále sa však venovalo osvete a zostalo kultúrno-vzdelávacou inštitúciou, uviedla Ondrušková.

Súčasným zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj, KOS má samostatnú právnu subjektivitu. Základným poslaním organizácie je vyhľadávať, ochraňovať, uchovávať a sprístupňovať kultúrne dedičstvo na úrovni amatérskej tvorby, prehlbovať vzťah ku kultúrnej identite národa, národnostných menšín, etnických skupín, vychovávať umením a k umeniu, rozvíjať záujmovú činnosť, ľudové remeslá, vzdelávať a napomáhať sociálnej prevencii. KOS v Nitre tvoria tri oddelenia, tvorivosti, vzdelávania a služieb. V súčasnosti zamestnáva 16 aktívnych zamestnancov. V budove od začiatku sídli aj hvezdáreň, ktorú vedie zamestnanec Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Organizuje semináre, besedy či pozorovania pre verejnosť.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť