Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kanonier hľadá pokoj na rybačke

Roman Tománek trávi voľný čas na brehoch našich rybníkov. Môže sa pochváliť peknými úlovkami, prvoradý preňho je však oddych v prírode.

Pred dvoma rokmi sme na stránkach MY novín priblížili rybársku záľubu Roba Ráka, vychýreného futbalového kanoniera. V Nitre máme ďalšieho strelca, tentoraz v hokeji, ktorému sa výnimočne darí. Predstavte si - najlepší strelec extraligy Roman Tománek má rovnaký koníček. K chodeniu na ryby sa dostal prirodzene ešte v detstve, jeho otec aj dedo boli vášniví rybári. „Pamätám si, ako ma otec budil ráno o štvrtej, ako sme chodili na preteky, snažili sme si nájsť čo najlepšie miesto, odhadovali, kde budú ryby brať,“ zaspomínal hokejový kanonier na svoje rybárske začiatky. Tie sú tak dávno, že svoju prvú rybačku si už nepamätá. Neskôr si dal od rýb na chvíľu pokoj, kvôli hokejovým povinnostiam na to nebol čas. Aj tak však vždy v lete po príchode domov vybehli s priateľmi aspoň na chvíľu k vode.

Vo dvojici s Vosátkom

Potom ale prišlo pôsobenie v hokeji pod Zoborom, kde našiel rodák z Považskej Bystrice ďalšieho rybára v osobe obrancu Luboša Vosátka. „Tu v Nitre sa nám naskytla príležitosť si zachytať. Dostali sme povolenky od výstaviska Agrokomplex, za čo sme veľmi vďační. Tam teraz chodíme s Lubošom chytať najčastejšie,“ pokračoval Tománek. „Nechytáme však iba tam. V okolí Nitry je pomerne dosť rôznych aj menších jazierok, kde sa dá príjemne zrelaxovať.“ Práve vyčistenie hlavy je pre krídelníka najväčším pozitívom rybačky. „Pre mňa je to hlavne o oddychu, o relaxe. Samozrejme, snažím sa nájsť si miesto, kde by mohli ryby brať. Nijako špeciálne sa na to ale nepripravujem. Keď je ryba hladná, zje všetko a hoci- kde. Vôbec ma ale nehnevá, keď ryby neberú. Je to hlavne o regenerácii. Keď ste doma, vždy sa nájde nejaká práca alebo povinnosť. Keď už som raz na tých rybách, tak mám od všetkého pokoj a oddychujem,“ vysvetlil.

Pochutili si aj spoluhráči

„Každý má svoj druh relaxu. Niekto chodí do kina, iný sa chodí prechádzať. Ja rád chodím k vode, kde si viem oddýchnuť. Stačia mi tri-štyri hodinky, posedím si, vypnem a idem domov. Je tam pokoj, pekná príroda a to mi stačí,“ dodáva Roman Tománek, ktorý nemá problém úlovok doniesť aj do kabíny pre spoluhráčov. „Väčšinou púšťam chytené ryby späť do vody. Keď sa mi však podarí uloviť nejaký pekný kus alebo zubáča, tak ho zoberiem rodine, ktorá si na rybách pochutí. Ale aj kamarátom do šatne, či Mirovi Kováčikovi, Marekovi Mašlonkovi alebo ostatným chalanom. Zopár som im podonášal,“ povedal kanonier. Aj napriek voľnejšiemu poňatiu záľuby sa však môže Roman pochváliť aj zaujímavými úlovkami. Tie sa mu podarilo chytiť už za pôsobenia v Nitre. Jeho najvzácnejším kusom je 120-centimetrový jeseter, nedávno k nemu pribudol 80-cm zubáč. Paradoxne však hokejista na ryby veľmi nie je. „Rád si dám rybu na Vianoce, inak ich veľmi nejem. Je s nimi veľa babračky,“ vysvetľuje Tománek.

Roman Tománek s úlovkom.

V noci „chytil“ ježka

Pri otázke o výstroji a koľko do nej investoval, dostaneme pohotovú odpoveď. „Nie sú to žiadne extrémy. Nefajčím, ušetrím teda na cigaretách, nemám hracie konzoly, čiže nemusím do nich kupovať hry. Radšej dám tie peniaze do rybárčenia,“ reagoval s úsmevom na tému, o ktorej by zasvätení dokázali rozprávať hodiny.
Rovnako zaujímavou témou je pre rybárov aj nočná rybačka. Aj keď Roman chytá väčšinou počas dňa, vyskúšal si zaloviť aj v noci. „Veľmi nechodím cez noc. Cez leto sme boli chytať aj s priateľkou u nás v Považskej Bystrici a zostali sme aj cez noc. Ryby síce nebrali, ale skôr som vtedy obdivoval, ako žije príroda v noci, boli sme pod horou na Váhu a bolo to tam krásne. Prišiel nás tam pozrieť aj ježko a keď už ryby nechceli, z krmiva si dal aspoň on,“ úsmevne uzavrel Roman Tománek.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť