Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Program Leader čakajú zmeny

Programovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane pro-gramu Leader končí. MAS musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.

Na seminári na Kaskádach.(Zdroj: FOTO: ARCHÍV ĽK)

Programovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane pro-gramu Leader končí. MAS musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.

GALANTA. Jednou z možností, ako čerpať eurofondy, je aj program Leader. Využívajú ho najmä obce, ktoré sa sťažujú na pomalé vyhodnocovanie projektov. Ministerstvo neplánuje agentúru personálne posilniť, od októbra sa administratíve venujú dve oddelenia namiesto jedného.

Určili si priority

Miestne akčné skupiny sú občianske združenia, na Slovensku je ich 29. Združujú obce, podnikateľov, ale aj súkromné osoby. Každá MAS má svoje priority, podľa toho sú projekty rôzne zamerané. Výzvy na podávanie projektov, ktoré MAS vyhlasujú, sa od roku 2007 do 2013 orientujú hlavne na rozvoj vidieckeho cestovného ruchu, na budovanie cyklotrás, športových ihrísk, na obnovu obcí respektíve rekonštrukciu kultúrnych domov, či miestnych komunikácií.

Odborníci však konštatujú, že Leader na Slovensku bol oproti iným krajinám z vecného hľadiska nesprávne nastavený. Je podľa nich orientovaný viac na verejnú správu ako na súkromný a neziskový sektor.

„Strategickým plánovaním, ktoré je v tomto prípade veľmi dôležité, sa MAS rozhodli vo svojich stratégiách implementovať hlavne opatrenia pre obnovu a rozvoj obcí. Teda sa orientovali na podporu verejného sektora, v tomto prípade ide o obce. MAS mali možnosť smerovať financie aj do súkromného sektora od samého začiatku ich príprav stratégie,“ vraví hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želeňáková.

„MAS si síce určili svoje priority v územiach, ale nemôžu ich realizovať v plnej miere, pretože program, ktorý bol nastavený na národnej úrovni, im to nedovoľuje. Napríklad ihriská môžu robiť len samosprávy, ale chceli by ich zriadiť aj niektoré združenia, a nemôžu,“ oponuje Andrea Hradiská, predsedníčka národnej siete slovenských miestnych akčných skupín.

Prideľovanie peňazí

Leader bol podľa Hradiskej nastavený nesprávne aj z finančného hľadiska. Skonštatovali to aj zahraniční odborníci, ktorí boli prizvaní na seminár na Kaskádach.
Každá miestna akčná skupina totiž dostala rovnaký balík peňazí bez ohľadu na to, koľko v nej bolo katastrálne prepojených obcí. V programovacom období 2014-20 by však už toto rovnomerné rozdelenie prostriedkov podľa Tóth Želeňákovej nemalo platiť.

„Kritérium počet obcí by nebolo vhodným riešením, keďže MAS sú verejno-súkromnými partnerstvami, kde by toto kritérium bolo značne potláčajúce súkromný a verejný sektor. Preto sa bude uplatňovať kombinácia určitých kritérií, ktoré ešte nie sú známe, nakoľko ešte nie je schválená európska legislatíva,“ vraví hovorkyňa.

Partnerská dohoda

Šéfka národnej siete Hradiská poukázala aj na to, že niektoré MAS nemali pripravenú kvalitnú stratégiu alebo manažment, čo sa odrazilo aj na ich výsledku. Doteraz využili len 25 % z objemu peňazí, ktoré im boli pridelené. Aby zvyšné finančné prostriedky neprepadli Bruselu, ostatné miestne akčné skupiny by ich chceli využiť.
„Riadiaci orgán uskutoční také kroky, ktoré povedú k úspešnému vyčerpaniu alokovaných prostriedkov pre os 4 Leader,“ ubezpečuje ministerstvo. Začiatkom budúceho roka plánuje stretnutia s jednotlivými MAS, aby s nimi prediskutovalo reálnosť čerpania schválených finančných prostriedkov.
P

rogramovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane programu Leader totiž už končí, „masky“ musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.
Nové programovacie obdobie sa bude od súčasného líšiť napríklad aj v tom, že bude možné financovať aktivity Leader z viacerých fondov. Teraz je to možné len cez program rozvoja vidieka cez os 4. V súčasnosti sa pripravuje takzvaná Partnerská dohoda na národnej úrovni o tom, aké operačné programy budú nastavené.

Schválenie tejto dohody je však podľa Tóth Želeňákovej závislé od schválenia Európskeho rozpočtu a legislatívy na roky 2014 – 2020. „Jednou z najvýraznejších zmien v politike rozvoja vidieka je zahrnutie druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky do Spoločného strategického rámca na európskej úrovni spoločne so štrukturálnymi fondmi a Európskym fondom pre námorníctvo a rybné hospodárstvo.“

Región sa možno rozšíri

V Galantskom okrese sú dve miestne akčné skupiny, Dudváh a Stará Čierna voda. Má 6 obcí, ktoré implementujú Leader. Jednou z nich sú Dolné Saliby.
„Napriek tomu, že program Leader v dôsledku nedostatočnej podpory a nekvalifikovanej činnosti niekoľkých vládnych garnitúr sa rozbehol u nás ako v poslednej krajine EÚ, priniesol pre náš MikroregiónTermál 2,5 milióna eur,“ vraví starosta Dolných Salíb Lajos Seres. O peniaze sa uchádzali, aby mohli zrekonštruovať chodníky, dom smútku, vybudovať cyklotrasu či obnoviť kultúrny dom. Ten zrekonštruovali v rámci programu Leader aj v Kráľovom Brode.

„Nevýhodou je zdĺhavé vyhodnocovanie projektov a komplikované vyúčtovanie. Bolo by potrebné to urýchliť a zjednodušiť administratívu, umožniť v programe väčšiu flexibilitu a zvýšiť zdroje,“ vraví starosta Pavel Racsko.
Vyhodnocovanie projektov je v kompetencii pôdohospodárskej platobnej agentúry. Niekedy vyhodnotenie jedného projektu podľa Hradiskej trvá aj trištvrte roka. Brzdí to čerpanie euro peňazí. Ministerstvo však neplánuje personálne posilniť agentúru, na mzdách musí šetriť.

„Uvedomujeme si dlhší čas administrácie jednotlivých podpôr v rámci tohto opatrenia, ktorý je však zapríčinený aj nerovnovážnosťou vypisovania výziev zo strany MAS. Agentúra sa snaží reagovať na túto situáciu a od 15. októbra majú v náplni činnosti vyhodnocovanie programu Leader dve oddelenia namiesto jedného a predpokladáme, že od 1. 1. 2013 sa budú na prechodné obdobie vyhodnocovaním zaoberať všetky oddelenia vyhodnocovania projektov v regiónoch,“ upresňuje hovorkyňa.

Manažér MAS Stará Čierna voda je Ľudovít Kovács. Pripustil, že možno rozšíria re-gión o nových podnikateľov a aj o obce. „Po novom sa budú môcť do programu Leader zapojiť aj väčšie mestá,“ uzatvára.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 440
  2. Lancz už nie je trénerom Šale 408
  3. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 394
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 392
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 230
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 180
  7. Obklady z radnice odstránia, vianočná výzdoba zostane 143
  8. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 141
  9. Iuventa využila prvý mečbal, Šaľa má striebro (+FOTO) 135
  10. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Videli ste nehodu motocyklistu? Ozvite sa polícii

Motorkár ešte v apríli havaroval na Coburgovej ulici v Trnave. Polícia prosí svedkov nehody o pomoc.

Spartak sa rozlúčil s Karhanom aj so sezónou víťazne

V poslednom kole zavítali do Trnavy Zlaté Moravce. Spartakovci nastúpili do posledného zápasu sezóny s tričkami, na ktorých boli podobizni tváre Miroslava Karhana a Ivana Vrabca s ďakovným nápisom.

Prvá výhra na súperovom ihrisku

Futbalisti Jacoviec vyhrali prvý zápas sezóny na súperovom ihrisku. Tri body brali v dohrávke v Krušovciach.

Všetky správy

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Kam vyraziť