Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Program Leader čakajú zmeny

Programovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane pro-gramu Leader končí. MAS musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.

Na seminári na Kaskádach.(Zdroj: FOTO: ARCHÍV ĽK)

Programovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane pro-gramu Leader končí. MAS musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.

GALANTA. Jednou z možností, ako čerpať eurofondy, je aj program Leader. Využívajú ho najmä obce, ktoré sa sťažujú na pomalé vyhodnocovanie projektov. Ministerstvo neplánuje agentúru personálne posilniť, od októbra sa administratíve venujú dve oddelenia namiesto jedného.

Určili si priority

Miestne akčné skupiny sú občianske združenia, na Slovensku je ich 29. Združujú obce, podnikateľov, ale aj súkromné osoby. Každá MAS má svoje priority, podľa toho sú projekty rôzne zamerané. Výzvy na podávanie projektov, ktoré MAS vyhlasujú, sa od roku 2007 do 2013 orientujú hlavne na rozvoj vidieckeho cestovného ruchu, na budovanie cyklotrás, športových ihrísk, na obnovu obcí respektíve rekonštrukciu kultúrnych domov, či miestnych komunikácií.

Odborníci však konštatujú, že Leader na Slovensku bol oproti iným krajinám z vecného hľadiska nesprávne nastavený. Je podľa nich orientovaný viac na verejnú správu ako na súkromný a neziskový sektor.

„Strategickým plánovaním, ktoré je v tomto prípade veľmi dôležité, sa MAS rozhodli vo svojich stratégiách implementovať hlavne opatrenia pre obnovu a rozvoj obcí. Teda sa orientovali na podporu verejného sektora, v tomto prípade ide o obce. MAS mali možnosť smerovať financie aj do súkromného sektora od samého začiatku ich príprav stratégie,“ vraví hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želeňáková.

„MAS si síce určili svoje priority v územiach, ale nemôžu ich realizovať v plnej miere, pretože program, ktorý bol nastavený na národnej úrovni, im to nedovoľuje. Napríklad ihriská môžu robiť len samosprávy, ale chceli by ich zriadiť aj niektoré združenia, a nemôžu,“ oponuje Andrea Hradiská, predsedníčka národnej siete slovenských miestnych akčných skupín.

Prideľovanie peňazí

Leader bol podľa Hradiskej nastavený nesprávne aj z finančného hľadiska. Skonštatovali to aj zahraniční odborníci, ktorí boli prizvaní na seminár na Kaskádach.
Každá miestna akčná skupina totiž dostala rovnaký balík peňazí bez ohľadu na to, koľko v nej bolo katastrálne prepojených obcí. V programovacom období 2014-20 by však už toto rovnomerné rozdelenie prostriedkov podľa Tóth Želeňákovej nemalo platiť.

„Kritérium počet obcí by nebolo vhodným riešením, keďže MAS sú verejno-súkromnými partnerstvami, kde by toto kritérium bolo značne potláčajúce súkromný a verejný sektor. Preto sa bude uplatňovať kombinácia určitých kritérií, ktoré ešte nie sú známe, nakoľko ešte nie je schválená európska legislatíva,“ vraví hovorkyňa.

Partnerská dohoda

Šéfka národnej siete Hradiská poukázala aj na to, že niektoré MAS nemali pripravenú kvalitnú stratégiu alebo manažment, čo sa odrazilo aj na ich výsledku. Doteraz využili len 25 % z objemu peňazí, ktoré im boli pridelené. Aby zvyšné finančné prostriedky neprepadli Bruselu, ostatné miestne akčné skupiny by ich chceli využiť.
„Riadiaci orgán uskutoční také kroky, ktoré povedú k úspešnému vyčerpaniu alokovaných prostriedkov pre os 4 Leader,“ ubezpečuje ministerstvo. Začiatkom budúceho roka plánuje stretnutia s jednotlivými MAS, aby s nimi prediskutovalo reálnosť čerpania schválených finančných prostriedkov.
P

rogramovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane programu Leader totiž už končí, „masky“ musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.
Nové programovacie obdobie sa bude od súčasného líšiť napríklad aj v tom, že bude možné financovať aktivity Leader z viacerých fondov. Teraz je to možné len cez program rozvoja vidieka cez os 4. V súčasnosti sa pripravuje takzvaná Partnerská dohoda na národnej úrovni o tom, aké operačné programy budú nastavené.

Schválenie tejto dohody je však podľa Tóth Želeňákovej závislé od schválenia Európskeho rozpočtu a legislatívy na roky 2014 – 2020. „Jednou z najvýraznejších zmien v politike rozvoja vidieka je zahrnutie druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky do Spoločného strategického rámca na európskej úrovni spoločne so štrukturálnymi fondmi a Európskym fondom pre námorníctvo a rybné hospodárstvo.“

Región sa možno rozšíri

V Galantskom okrese sú dve miestne akčné skupiny, Dudváh a Stará Čierna voda. Má 6 obcí, ktoré implementujú Leader. Jednou z nich sú Dolné Saliby.
„Napriek tomu, že program Leader v dôsledku nedostatočnej podpory a nekvalifikovanej činnosti niekoľkých vládnych garnitúr sa rozbehol u nás ako v poslednej krajine EÚ, priniesol pre náš MikroregiónTermál 2,5 milióna eur,“ vraví starosta Dolných Salíb Lajos Seres. O peniaze sa uchádzali, aby mohli zrekonštruovať chodníky, dom smútku, vybudovať cyklotrasu či obnoviť kultúrny dom. Ten zrekonštruovali v rámci programu Leader aj v Kráľovom Brode.

„Nevýhodou je zdĺhavé vyhodnocovanie projektov a komplikované vyúčtovanie. Bolo by potrebné to urýchliť a zjednodušiť administratívu, umožniť v programe väčšiu flexibilitu a zvýšiť zdroje,“ vraví starosta Pavel Racsko.
Vyhodnocovanie projektov je v kompetencii pôdohospodárskej platobnej agentúry. Niekedy vyhodnotenie jedného projektu podľa Hradiskej trvá aj trištvrte roka. Brzdí to čerpanie euro peňazí. Ministerstvo však neplánuje personálne posilniť agentúru, na mzdách musí šetriť.

„Uvedomujeme si dlhší čas administrácie jednotlivých podpôr v rámci tohto opatrenia, ktorý je však zapríčinený aj nerovnovážnosťou vypisovania výziev zo strany MAS. Agentúra sa snaží reagovať na túto situáciu a od 15. októbra majú v náplni činnosti vyhodnocovanie programu Leader dve oddelenia namiesto jedného a predpokladáme, že od 1. 1. 2013 sa budú na prechodné obdobie vyhodnocovaním zaoberať všetky oddelenia vyhodnocovania projektov v regiónoch,“ upresňuje hovorkyňa.

Manažér MAS Stará Čierna voda je Ľudovít Kovács. Pripustil, že možno rozšíria re-gión o nových podnikateľov a aj o obce. „Po novom sa budú môcť do programu Leader zapojiť aj väčšie mestá,“ uzatvára.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť