Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na obchvate v Galante pribudne značka Stop

Zmena súčasnej križovatky napríklad za kruhovú by si vyžadovala podľa hovorcu ministerstva dopravy získanie nového stavebného povolenia.

(Zdroj: FOTO: GALANTA online)

Zmena súčasnej križovatky napríklad za kruhovú by si vyžadovala podľa hovorcu ministerstva dopravy získanie nového stavebného povolenia.

GALANTA. Na križovatke, ktorá pretína galantský obchvat v smere na Kolóniu sa stali až dve dopravné nehody. Stali sa iba do týždňa po oficiálnom otvorení druhej etapy obchvatu. Mesto iniciovalo stretnutie s dopravnými policajtmi, ktorí navrhli preložiť značku „daj prednosť v jazde" 150 m pred túto križovatku a za ňu zaradiť značku „stop". Podľa kompetentných by mala postačovať.

Cesta tretej triedy

Úrovňová križovatka križujúca cestu medzi Galantou a časťou Kolónia dostala už vlani od poslancov pomenovanie križovatka smrti. Toto označenie je podľa riaditeľa policajného oddelenia v Galante Milana Kirscha tvrdé a prehnané, keďže úsek je v prevádzke krátko a nič smrteľné sa na ňom nestalo.

„Je to nový úsek, ale je to križovatka ako ktorákoľvek iná, kde treba pri vjazde do nej venovať náležitú pozornosť a opatrnosť. Pokiaľ by vodiči, ktorí mali kolíznu situáciu, pozorne sledovali dopravné značenie, nebolo by k nej prišlo,“ povedal Kirsch. Pôvodná značka „daj prednosť v jazde", ktorá sa po novom posunula o 150 m pred križovatku a nahradila ju značka „stop", bola pre neho postačujúca.

„To čo je dobré, sa snažíme ešte nejakým spôsobom vylepšiť. Chceme ešte viac zdôrazniť potrebu zastaviť, pokiaľ si vodiči zvyknú na tú križovatku.“

Vedľajšia cesta, na ktorú osadia značku, je cesta tretej triedy. Rozhodnutie o značke vydá príslušný úrad pre pozemné komunikácie a k jej osadeniu vyzve správcu cesty. V tomto prípade Správu a údržbu ciest Trnavského samosprávneho kraja. „Budeme ich aj my žiadať, aby to bolo promptne urobené, hoci nejde o miestne komunikácie, ale o štátne cesty,“ povedal Ján Poľakovský z radnice.

Úsek budú sledovať

Mesto ešte vlani navrhovalo spraviť na tomto úseku kruhovú križovatku alebo nadjazd. Tieto návrhy však Slovenská správa ciest zamietla pre už stanovenú výšku financovania projektu. Ten, keďže je hradený z eurofondov, sa v priebehu realizácie nemôže meniť.

„Nemôže tam byť kruhová križovatka aj preto, lebo do nej nie sú rovnocenné vstupy zo všetkých strán,“ povedal riaditeľ Slovenskej správy ciest a investičnej výstavby v Bratislave Viliam Žák vlani poslancom na zastupiteľstve, ktorí žiadali vysvetlenie. Uistil ich, že všetko je navrhnuté na maximálnu bezpečnosť a dodal, že ak sa v budúcnosti ukáže, že križovatka je nebezpečná, budú riešiť jej zmenu.

„Budeme to vedieť napríklad osvetliť. Dnes existujú rôzne moderné bezpečnostné prvky, ktoré sa tam dajú osadiť.“ Zo SSC odpoveď na otázku, či bude riešiť zmenu križovatky, ak sa ukáže, že ani značka „stop" nie je dostačujúca, sme do uzávierky nedostali. Podľa ministerstva dopravy však proces zmeny existujúcej križovatky komplikuje stále fakt, že projekt bol financovaný z prostriedkov fondov EÚ.

„Na túto stavbu bolo vydané stavebné povolenie a má už aj kolaudačné rozhodnutie. Pre mimoúrovňovú respektíve kruhovú križovatku by bolo potrebné získať nové povolenie na zmenu dokončenej stavby,“ upresnil hovorca Martin Kóňa.

Milan Kirsch povedal, že galantskí dopravní policajti budú po osadení značky „stop" problematický úsek naďalej sledovať a vyhodnocovať. „Priebežne budeme prijímať opatrenia, pokiaľ by bol tento krok nepostačujúci, ale v danom čase to hodnotíme ako postačujúce opatrenie,“ uzavrel riaditeľ.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť