Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na obchvate v Galante pribudne značka Stop

Zmena súčasnej križovatky napríklad za kruhovú by si vyžadovala podľa hovorcu ministerstva dopravy získanie nového stavebného povolenia.

(Zdroj: FOTO: GALANTA online)

Zmena súčasnej križovatky napríklad za kruhovú by si vyžadovala podľa hovorcu ministerstva dopravy získanie nového stavebného povolenia.

GALANTA. Na križovatke, ktorá pretína galantský obchvat v smere na Kolóniu sa stali až dve dopravné nehody. Stali sa iba do týždňa po oficiálnom otvorení druhej etapy obchvatu. Mesto iniciovalo stretnutie s dopravnými policajtmi, ktorí navrhli preložiť značku „daj prednosť v jazde" 150 m pred túto križovatku a za ňu zaradiť značku „stop". Podľa kompetentných by mala postačovať.

Cesta tretej triedy

Úrovňová križovatka križujúca cestu medzi Galantou a časťou Kolónia dostala už vlani od poslancov pomenovanie križovatka smrti. Toto označenie je podľa riaditeľa policajného oddelenia v Galante Milana Kirscha tvrdé a prehnané, keďže úsek je v prevádzke krátko a nič smrteľné sa na ňom nestalo.

„Je to nový úsek, ale je to križovatka ako ktorákoľvek iná, kde treba pri vjazde do nej venovať náležitú pozornosť a opatrnosť. Pokiaľ by vodiči, ktorí mali kolíznu situáciu, pozorne sledovali dopravné značenie, nebolo by k nej prišlo,“ povedal Kirsch. Pôvodná značka „daj prednosť v jazde", ktorá sa po novom posunula o 150 m pred križovatku a nahradila ju značka „stop", bola pre neho postačujúca.

„To čo je dobré, sa snažíme ešte nejakým spôsobom vylepšiť. Chceme ešte viac zdôrazniť potrebu zastaviť, pokiaľ si vodiči zvyknú na tú križovatku.“

Vedľajšia cesta, na ktorú osadia značku, je cesta tretej triedy. Rozhodnutie o značke vydá príslušný úrad pre pozemné komunikácie a k jej osadeniu vyzve správcu cesty. V tomto prípade Správu a údržbu ciest Trnavského samosprávneho kraja. „Budeme ich aj my žiadať, aby to bolo promptne urobené, hoci nejde o miestne komunikácie, ale o štátne cesty,“ povedal Ján Poľakovský z radnice.

Úsek budú sledovať

Mesto ešte vlani navrhovalo spraviť na tomto úseku kruhovú križovatku alebo nadjazd. Tieto návrhy však Slovenská správa ciest zamietla pre už stanovenú výšku financovania projektu. Ten, keďže je hradený z eurofondov, sa v priebehu realizácie nemôže meniť.

„Nemôže tam byť kruhová križovatka aj preto, lebo do nej nie sú rovnocenné vstupy zo všetkých strán,“ povedal riaditeľ Slovenskej správy ciest a investičnej výstavby v Bratislave Viliam Žák vlani poslancom na zastupiteľstve, ktorí žiadali vysvetlenie. Uistil ich, že všetko je navrhnuté na maximálnu bezpečnosť a dodal, že ak sa v budúcnosti ukáže, že križovatka je nebezpečná, budú riešiť jej zmenu.

„Budeme to vedieť napríklad osvetliť. Dnes existujú rôzne moderné bezpečnostné prvky, ktoré sa tam dajú osadiť.“ Zo SSC odpoveď na otázku, či bude riešiť zmenu križovatky, ak sa ukáže, že ani značka „stop" nie je dostačujúca, sme do uzávierky nedostali. Podľa ministerstva dopravy však proces zmeny existujúcej križovatky komplikuje stále fakt, že projekt bol financovaný z prostriedkov fondov EÚ.

„Na túto stavbu bolo vydané stavebné povolenie a má už aj kolaudačné rozhodnutie. Pre mimoúrovňovú respektíve kruhovú križovatku by bolo potrebné získať nové povolenie na zmenu dokončenej stavby,“ upresnil hovorca Martin Kóňa.

Milan Kirsch povedal, že galantskí dopravní policajti budú po osadení značky „stop" problematický úsek naďalej sledovať a vyhodnocovať. „Priebežne budeme prijímať opatrenia, pokiaľ by bol tento krok nepostačujúci, ale v danom čase to hodnotíme ako postačujúce opatrenie,“ uzavrel riaditeľ.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 864
  2. Vargová z Veselí do Šale 682
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 567
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 562
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 516
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 387
  7. Neded s cenným víťazstvom 257
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 242
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 145
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť