Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitrianskom kraji je viac seniorov ako detí

V Nitrianskom kraji počet seniorov prevýšil počet ľudí v predproduktívnom veku. Vyplýva to z údajov nitrianskeho pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Zo spracovaných údajov vyplýva, že ku koncu roka 2011 žilo v Nitrianskom kraji 689.564 obyvateľov, z toho v predproduktívnom veku od nula do 14 rokov ich bolo 93.474, čo je 13,6 percenta. Obyvateľov vo veku 65 rokov a viac bolo 96.961 čo je 14,1 percenta všetkých obyvateľov kraja. Najviac ľudí je v produktívnom veku. Patria sem 15 až 64 roční obyvatelia, ktorých bolo 499.129, čo predstavuje podiel 72,4 percenta.

V rámci okresov Nitrianskeho kraja bolo najviac detí v okrese Šaľa so 14,2 percentným podielom. V poproduktívnom veku bolo najviac obyvateľov v okrese Zlaté Moravce, kde ich podiel na počte obyvateľov tvorí 14,9 percenta. Index starnutia ako pomer poproduktívnej a detskej zložky obyvateľstva sa dlhodobo zvyšuje. V roku 2011 dosiahol úroveň 103,7. Rozdielny je index starnutia z pohľadu pohlaví. U mužov dosiahol uvedený ukazovateľ hodnotu 74 a u žien hodnotu 135,5. Dôvod je v rozdielnej početnosti žien vo vyšších vekových kategóriách v dôsledku vyššej úmrtnosti mužov v strednom a vysokom veku, uviedla Eva Rakovská z nitrianskeho pracoviska ŠÚ SR. Ako doplnila, najvyšší index starnutia bol zaznamenaný v okrese Zlaté Moravce, kde dosiahol hodnotu 113,1. Najnižší bol v okrese Šaľa s hodnotou 90,9.

Priemerný vek obyvateľstva Nitrianskeho kraja bol 40,5 rokov, pričom u mužov je priemerný vek 38,6 rokov a u žien 42,2 rokov. Najmladším bol opäť okres Šaľa s vekovým priemerom 39,6 rokov. Najstarší, čo sa týka veku obyvateľstva, bol okres Nové Zámky s priemerným vekom 41 rokov, dodala Rakovská.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť