Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prefíkaná vdova – svieži humor a slzy smiechu

Celé naštudovanie bolo podľa Michala Náhlíka jedno veľké hranie sa. Samotní herci priniesli do komédie veľa svojich nápadov a fórikov.

Prefíkaná vdova je zárukou dobrej zábavy.(Zdroj: RENÉ MIKO)

Celé naštudovanie bolo podľa Michala Náhlíka jedno veľké hranie sa. Samotní herci priniesli do komédie veľa svojich nápadov a fórikov.

NITRA. Premiéra Prefíkanej vdovy ponúkla presne to, čo divákom ešte počas jej naštudovania sľuboval režisér Michal Náhlík. Pre naše noviny sa vtedy vyjadril, že by to mala byť veľká groteska, na ktorej sa budú zabávať herci aj diváci.

Verím, že nikoho nesklamal. Piatková premiéra Goldoniho komédie, ktorej publikum „prišlo na chuť“ už v prvých minútach, bola toho dôkazom.

Skúšky vernosti

Komédia pochádza z pera talianskeho majstra komédie Carla Goldoniho, ktorý svoju prvú hru napísal už ako 9-ročný. V čase talianskeho osvietenstva sa práve Prefíkanou vdovou v roku 1748 otváralo benátske karnevalové obdobie. Preto je hra plná prevlekov, prestrojení, skúšok vernosti, gavalierskych príhovorov i darčekov z lásky od utajených ctiteľov.

Za dvorskými manierami je však ukrytá akási kritika národnostných povahových stereotypov, ľudskej vypočítavosti i výsmech povýšeneckosti a nadradenosti.

Dej veselohry divákov zavedie do hotela pre smotánku, kde náhle ovdovie pani Rosaura (Daniela Kuffelová). Stáva sa z nej celkom pohľadná a najmä bohatá vdova, ktorá sa snaží zo života ešte niečo vyťažiť. Vďaka svojmu pôvabu a tučnému kontu sa o ňu uchádzajú štyria oveľa mladší nápadníci, ktorí sú tiež hosťami hotela. Kto si nakoniec získa jej ruku - nestály Angličan Rozbeef (Juraj Ďuriš), nafúkaný Španiel Don Alvaro (Peter Oszlík), afektovaný Francúz Le Bleau (Juraj Hrčka) či žiarlivý Talian Di Bosco Nero (Roman Poláčik)?

Po malej finte, ktorú jej pomôžu zosnovať jej komorná Marionette (Lenka Barilíková) a hotelový sluha a harlekyno v jednej osobe (Martin Šalacha), si vyberie toho správneho. K sobášu dopomôže aj mladšej sestre Eleonore (Alene Pajtinkovej), svojho „boháča“ Pantaloneho dei Bisognosi (Vladimíra Bartoňa) si napokon uloví aj ich distingvovaná a praktická matka Beatrice (Gabriela Dolná).

Spievajú ľúbostné listy

Hra plná sviežeho humoru a jemne erotického „laškovania“ je priam hereckým koncertom nitrianskeho súboru DAB, pri ktorom tečú slzy od smiechu. Ich excelentným výkonom dodáva ten správny šmrc aj originálna scéna Anity Szökeovej a krásne, farebné kostýmy Lenky Kadlečíkovej. Hlavne harlekyno (Martin Šalacha) je v mužsko-ženských prevlekoch neodolateľný.

„Som večne nespokojný tvor, vždy je kam smerovať,“ hovorí na margo svojej prvej úspešnej spolupráce s DAB režisér Michal Náhlík z Košíc, inak umelecký šéf Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

„V Nitre som zažil dva nádherné mesiace s veľmi šikovnými hercami. Celé naštudovanie bolo jedno veľké hranie sa, herci do hry priniesli veľa svojich nápadov a fórikov. Isté veci sú narežírované, iné sú príkazom improvizácia – keď sa herec uvoľní a vie odkiaľ pokiaľ, je to výborné. Na komédiu zatiaľ počúvam priaznivé divácke ohlasy, dúfam, že si nájde aj ďalších spokojných divákov.“

Predstavenie oživuje niekoľko pesničiek. Ako režisér prezradil, ich textami sú dva slávne ľúbostné listy. „Jeden je od Henricha von Kleista, nemeckého básnika a dramatika. Ten preložený do štyroch jazykov spievajú Rosaurini nápadníci. Dámy spievajú list slávnej francúzskej herečky Victorovi Hugovi. O originálnu hudbu sa postaral Juraj Haško so svojou skupinou Sto múch,“ dodal Náhlík.

Neodolateľné prevleky

Úžasne zábavného harlekyna, ktorý je zároveň aj upratovačkou, barman či hotelovým sluhom, bravúrne zahral Martin Šalacha. Je to prvá jeho postava takéhoto typu, ktorá mu však sadla ako uliata.

„V pôvodnej hre prezlečená Rosaura skúša svojich nápadníkov, tu som po úprave textu režisérom a dramaturgičkou túto úlohu prebral ja,“ hovorí Martin. V predstavení sa prezlieka do rôznych kostýmov – je v rovnošate sluhu, v upratovacej zástere aj v dlhej červenej róbe s parochňou a ženskými topánkami inokedy.

„V tých dlhých ženských šatách sa necítim dobre, skoro sa v nich zabijem, v topánkach s opätkami neviem vôbec chodiť, je to niekedy utrpenie,“ prezrádza Martin. „Na veľa vecí musím dávať pozor, a pritom musím byť v pohode, byť uvoľnený. Nie je to jednoduché, ale máme šikovné garderobierky.“

Vdova Rosaura (Daniela Kuffelová) s francúzskym nápadnílom Le Bleau (Juraj Hrčka).

Štyria nápadníci - zľava Rozbeef (Juraj Ďuriš), Talian Di Bosco Nero (Roman Poláčik), Francúz Le Bleau (Juraj Hrčka) a Španiel Don Alvaro (Peter Oszlík).

Zľava Angličan Rozbeef (Juraj Ďuriš) a rozkošný harlekyno (Martin Šalacha). Vpravo slúžka Marionette (Lenka Barilíková.)

Dobrú partiu - Pantaloneho dei Bisognosi (Vladimíra Bartoňa) uloví aj Rosaurina matka Beatrice (Gabika Dolná).

V hre nie je núdza o vtipné situácie, nechýbajú ani pesničky. FOTKY: RENÉ MIKO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť