Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kraj sa pre riziká do výstavby ipeľských mostov nehrnie

Milan Belica poukazuje na to, že zatiaľ nie je podpísaná ani partnerská dohoda medzi krajom a maďarskou stranou.

Milan Belica poukazuje na to, že zatiaľ nie je podpísaná ani partnerská dohoda medzi krajom a maďarskou stranou.

NITRA. Projekt výstavby ipeľských mostov sa nepohol ďalej. Nitriansky samosprávny kraj sa obáva možných rizík, ktoré vyplývajú najmä z úzkeho časového harmonogramu výstavby. V rozpočte na rok 2013 kraj peniaze na mosty nevyčlenil, má však niekoľkomiliónovú rezervu, z ktorej by v prípade potreby vedel takúto investíciu zaplatiť. Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja „Mali sme rokovania aj s vysokými predstaviteľmi zo strany predsedu vlády Maďarska, dohodli sme sa na tom, že pokiaľ nebude partnerská dohoda a nebude jasné, kto bude zodpovedať za projekt a akou časťou, tak nie je o čom ďalej rokovať,“ povedal Belica. Ako dodal, maďarskej strane povedal, že ak si verí, že dokáže postaviť most bez rizík, bude na zastupiteľstve presadzovať schválenie kofinancovania. „Povedali, že dobre, dajú odpoveď na to v priebehu pár dní, no dodnes sme nedostali žiadnu, takže čakáme,“ skonštatoval Belica.

Návrhy zmlúv o partnerstve maďarská strana ako líder projektu už Nitrianskemu samosprávnemu kraju predložila, ten s nimi však nesúhlasil. Maďarom zaslal svoje pripomienky, ktoré žiada do návrhu zmlúv zapracovať. Jednou z podmienok je, že kraj sa bude podieľať na predfinancovaní projektu len do výšky piatich percent, čo predstavuje 205 266 eur. Inak by hrozilo, že ak by sa peniaze z Európskej únie získať nepodarilo alebo by sa museli vrátiť, zaplatí kraj 4,1 milióna eur. Na maďarskej strane je partnerom medzinárodného projektu vláda, na slovenskej strane Nitriansky samosprávny kraj. Aktuálne programovacie obdobie 2007 – 2013 sa už čoskoro končí a Belica sa obáva, že projekt sa zrealizovať nestihne. Obdobie oprávnenosti na čerpanie financií je do 30. júna 2015. Zatiaľ nie sú podpísané zmluvy, peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa nemusí podariť získať a na maďarskej strane doteraz nie sú usporiadané pozemky. Podľa Belicu je navyše projekt veľmi predražený.

Podľa pôvodného zámeru sa mal stavať most medzi obcami Chľaba v okrese Nové Zámky a Ipolydamásd v Maďarsku a druhý mal stáť medzi obcami Pastovce v okrese Levice a Vámasmikola. Teraz sa má stavať len most v Chľabe, a to za 11,7 milióna eur. V prípade mosta v Pastovciach, kde treba najskôr splniť podmienky ochrany prírody, sa teraz budú čerpať z EÚ len peniaze na jeho prípravu a stavať sa má až v ďalšom programovacom období. „Maďarská strana veľmi tlačí most v Chľabe, ale reakcia zastupiteľstva obce Chľaba je, diplomaticky povedané, chladná. Naopak, veľmi silný tlak je na postavenia mosta v Pastovciach, ktorý maďarská strana odložila a uprednostňuje most v Chľabe,“ podotkol Belica. Ako dodal, obyvateľom most dopraje, no oni sami hovoria, že žiadne „megalomanské stavby za strašné milióny nechcú, ale jednoduchý most, aký tam aj mali.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť