Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ceny mesta Nitry dostali tohtoroční jubilanti

Ocenenia si prevzali osobnosti mesta, ktoré sa podľa primátora zaslúžili o jeho rozvoj a propagáciu.

Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva otvoril primátor Jozef Dvonč. Vpravo oceňovaní Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský.(Zdroj: (ČE))

Ocenenia si prevzali osobnosti mesta, ktoré sa podľa primátora zaslúžili o jeho rozvoj a propagáciu.

NITRA. Počas slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva udelili trom osobnostiam Cenu mesta Nitry. V synagóge si ich z rúk primátora prevzali Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský.

Ako povedal Jozef Dvonč, ocenení Nitrania výraznou mierou prispeli k rozvoju mesta. Tentoraz padla voľba na jubilantov, ktorí tento rok oslávili životné jubileá. „Veľmi starostlivo vždy vyberáme tých, ktorí majú byť ocenení. Tohtoroční čerství držitelia ceny sú významnými osobnosťami, ktoré svojím životom a prácou urobili veľa pre naše mesto, pričinili sa o jeho zviditeľnenie aj v zahraničí. Takže si myslím, že sa ceny dostali do tých správnych rúk.“

Splní sa mu životný sen

Cenu mesta Nitry si prevzal rektor SPU Nitra Peter Bielik, člen viacerých medzinárodných akademických organizácií a vedeckých rád, autor monografií a vedeckých prác, člen redakčných rád vedeckých časopisov a prezident Višegrádskej asociácie univerzít so sídlom v Nitre. Je nositeľom čestných titulov viacerých univerzít, Zlatej medaile za prínos v rozvoji poľnohospodárstva v SR a Veľkej medaile sv. Gorazda za rozvoj školstva.

Peter Bielik Cenu mesta Nitry vníma ako jedno z najväčších ocenení, ktoré v živote dostal na domáce i zahraničnej pôde. „V Nitre som sa narodil, prežil som tu celý svoj život, preto ju mám veľmi rád. Veľmi si cením, že si predstavitelia mesta všimli to, o čo sa snažím. Pokiaľ mi sily dovolia, usilujem sa o to, aby SPU bola vždy nerozlučnou súčasťou Nitry. Spolu s mestom hľadáme spoločné témy, projekty, spoločne sa snažíme o to, aby sme mestu čo najviac pomohli v propagácii doma i za hranicami. Nitra si to zaslúži. Verím, že aj v budúcnosti sa bude naďalej hrdiť atribútmi „mesto mladých, mesto vzdelanosti, mekka poľnohospodárstva a poľnohospodárskeho výskumu na Slovensku. Pokiaľ sa mi svojou prácou len trošku podarí prispieť k tomuto predsavzatiu, splní sa môj životný sen.“

Žije z radosti iných

Oceneným bol aj riaditeľ DAB, herec a mestský poslanec Ján Greššo. Počas svojho umeleckého pôsobenia stvárnil desiatky divadelných, televíznych, filmových i dabingových postáv. Pod jeho vedením získalo divadlo množstvo ocenení, divácka návštevnosť sa stala rekordnou. Je držiteľom najvyššieho poľského vyznamenania - Gavalierskeho kríža a Ceny Jozefa Kronera.

„Narodil som sa vo Zvolene 21. novembra 1952. Pre Nitru som sa narodil 25. augusta 1965, kedy sme s mojimi rodičmi priši bývať na Hodžovu ulicu. Od 13 rokov – okrem štúdia na VŠMU a vojenčiny – som stále v Nitre. Z Nitrana sa stal Nitrančan, naučil som sa aj to, že divadlo sa tu povie divallo. Som šťastný, že som v Nitre prežil svoje vyhraté i prehraté zápasy, občas bola aj nejaká remíza,“ vraví s úsmevom Greššo. „Cenu si veľmi vážim a som vďačný všetkým, ktorí mi toto ocenenie dopriali, ale v živote sú podstatné iné veci. Prvé a najvážnejšie ocenenie je pre mňa to, že ľudia sú spokojní s tým, čo robím. Žil som a žijem preto, že mám radosť z radosti iných.“

Záväzok do budúcnosti

Cenu mesta Nitry si prevzal tiež významný politik, niekdajší predseda a súčasný poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, člen Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov Pavol Hrušovský. Aktívnym presadzovaním legislatívnych úprav na poli parlamentu sa zaslúžil o podporu vysokého školstva v Nitre. Podieľal sa na spolupráci s predstaviteľmi miestnej samosprávy, nitrianskej diecézy, podporil aj vznik hospicovej starostlivosti v Nitre. Je nositeľom najvyšších štátnych vyznamenaní Rakúska a Arménska.

„Ocenenie prijímam s veľkou vďakou a pokorou. Na to, že som ho dostal pri príležitosti okrúhleho jubilea, sa príliš nesústredím, vek v živote človek nezohráva najdôležitejšiu úlohu. Ale ďakujem za všetko, čo som mohol počas týchto rokov urobiť pre mesto,“ hovorí Pavol Hrušovský.

„Vždy som sa ako Nitran snažil myslieť na našu starobylú Nitru – či už ako bežný občan alebo človek v ústavných funkciách. Hnaný odkazom sv. Cyrila a Metoda, ktorí dokážu inšpirovať a povzbudzovať, keď človek už nenachádza dosť psychických i fyzických síl na riešenie problémov, som sa snažil žiť s týmto mestom, jeho ľuďmi, jeho starosťami i radosťami. Preto som z úprimného srdca veľmi vďačný poslancom mestského zastupiteľstva i všetkým ľuďom, ktorí si myslia, že mi táto cena patrí. Jej prevzatím však pre mňa nič nekončí, práve naopak. Ešte viac ma to zaväzuje k tomu, aby som sa aktívne pokúšal pomáhať všade tam, kde mestu pomôcť môžem.“

Novými držiteľmi Ceny mesta Nitry sa stali (zľava) Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 864
  2. Vargová z Veselí do Šale 682
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 567
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 562
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 516
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 387
  7. Neded s cenným víťazstvom 257
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 242
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 145
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť