Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ceny mesta Nitry dostali tohtoroční jubilanti

Ocenenia si prevzali osobnosti mesta, ktoré sa podľa primátora zaslúžili o jeho rozvoj a propagáciu.

Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva otvoril primátor Jozef Dvonč. Vpravo oceňovaní Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský.(Zdroj: (ČE))

Ocenenia si prevzali osobnosti mesta, ktoré sa podľa primátora zaslúžili o jeho rozvoj a propagáciu.

NITRA. Počas slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva udelili trom osobnostiam Cenu mesta Nitry. V synagóge si ich z rúk primátora prevzali Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský.

Ako povedal Jozef Dvonč, ocenení Nitrania výraznou mierou prispeli k rozvoju mesta. Tentoraz padla voľba na jubilantov, ktorí tento rok oslávili životné jubileá. „Veľmi starostlivo vždy vyberáme tých, ktorí majú byť ocenení. Tohtoroční čerství držitelia ceny sú významnými osobnosťami, ktoré svojím životom a prácou urobili veľa pre naše mesto, pričinili sa o jeho zviditeľnenie aj v zahraničí. Takže si myslím, že sa ceny dostali do tých správnych rúk.“

Splní sa mu životný sen

Cenu mesta Nitry si prevzal rektor SPU Nitra Peter Bielik, člen viacerých medzinárodných akademických organizácií a vedeckých rád, autor monografií a vedeckých prác, člen redakčných rád vedeckých časopisov a prezident Višegrádskej asociácie univerzít so sídlom v Nitre. Je nositeľom čestných titulov viacerých univerzít, Zlatej medaile za prínos v rozvoji poľnohospodárstva v SR a Veľkej medaile sv. Gorazda za rozvoj školstva.

Peter Bielik Cenu mesta Nitry vníma ako jedno z najväčších ocenení, ktoré v živote dostal na domáce i zahraničnej pôde. „V Nitre som sa narodil, prežil som tu celý svoj život, preto ju mám veľmi rád. Veľmi si cením, že si predstavitelia mesta všimli to, o čo sa snažím. Pokiaľ mi sily dovolia, usilujem sa o to, aby SPU bola vždy nerozlučnou súčasťou Nitry. Spolu s mestom hľadáme spoločné témy, projekty, spoločne sa snažíme o to, aby sme mestu čo najviac pomohli v propagácii doma i za hranicami. Nitra si to zaslúži. Verím, že aj v budúcnosti sa bude naďalej hrdiť atribútmi „mesto mladých, mesto vzdelanosti, mekka poľnohospodárstva a poľnohospodárskeho výskumu na Slovensku. Pokiaľ sa mi svojou prácou len trošku podarí prispieť k tomuto predsavzatiu, splní sa môj životný sen.“

Žije z radosti iných

Oceneným bol aj riaditeľ DAB, herec a mestský poslanec Ján Greššo. Počas svojho umeleckého pôsobenia stvárnil desiatky divadelných, televíznych, filmových i dabingových postáv. Pod jeho vedením získalo divadlo množstvo ocenení, divácka návštevnosť sa stala rekordnou. Je držiteľom najvyššieho poľského vyznamenania - Gavalierskeho kríža a Ceny Jozefa Kronera.

„Narodil som sa vo Zvolene 21. novembra 1952. Pre Nitru som sa narodil 25. augusta 1965, kedy sme s mojimi rodičmi priši bývať na Hodžovu ulicu. Od 13 rokov – okrem štúdia na VŠMU a vojenčiny – som stále v Nitre. Z Nitrana sa stal Nitrančan, naučil som sa aj to, že divadlo sa tu povie divallo. Som šťastný, že som v Nitre prežil svoje vyhraté i prehraté zápasy, občas bola aj nejaká remíza,“ vraví s úsmevom Greššo. „Cenu si veľmi vážim a som vďačný všetkým, ktorí mi toto ocenenie dopriali, ale v živote sú podstatné iné veci. Prvé a najvážnejšie ocenenie je pre mňa to, že ľudia sú spokojní s tým, čo robím. Žil som a žijem preto, že mám radosť z radosti iných.“

Záväzok do budúcnosti

Cenu mesta Nitry si prevzal tiež významný politik, niekdajší predseda a súčasný poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, člen Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov Pavol Hrušovský. Aktívnym presadzovaním legislatívnych úprav na poli parlamentu sa zaslúžil o podporu vysokého školstva v Nitre. Podieľal sa na spolupráci s predstaviteľmi miestnej samosprávy, nitrianskej diecézy, podporil aj vznik hospicovej starostlivosti v Nitre. Je nositeľom najvyšších štátnych vyznamenaní Rakúska a Arménska.

„Ocenenie prijímam s veľkou vďakou a pokorou. Na to, že som ho dostal pri príležitosti okrúhleho jubilea, sa príliš nesústredím, vek v živote človek nezohráva najdôležitejšiu úlohu. Ale ďakujem za všetko, čo som mohol počas týchto rokov urobiť pre mesto,“ hovorí Pavol Hrušovský.

„Vždy som sa ako Nitran snažil myslieť na našu starobylú Nitru – či už ako bežný občan alebo človek v ústavných funkciách. Hnaný odkazom sv. Cyrila a Metoda, ktorí dokážu inšpirovať a povzbudzovať, keď človek už nenachádza dosť psychických i fyzických síl na riešenie problémov, som sa snažil žiť s týmto mestom, jeho ľuďmi, jeho starosťami i radosťami. Preto som z úprimného srdca veľmi vďačný poslancom mestského zastupiteľstva i všetkým ľuďom, ktorí si myslia, že mi táto cena patrí. Jej prevzatím však pre mňa nič nekončí, práve naopak. Ešte viac ma to zaväzuje k tomu, aby som sa aktívne pokúšal pomáhať všade tam, kde mestu pomôcť môžem.“

Novými držiteľmi Ceny mesta Nitry sa stali (zľava) Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť