Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Znížili počet obvodov, počet poslancov ostáva

Do rozpravy o obvodoch sa prihlásil aj miestny aktivista. Poslanci mu nedali slovo.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR)

GALANTA. Poslanci znížili počet volebných obvodov zo šiestich na tri. Po novom vznikne volebný Obvod mesto a Kolónia, kde bude možné zvoliť 12 poslancov, sídlisko Sever s piatimi poslancami a mestské časti Hody, Javorinka a Neboj- sa s dvomi poslancami.
Zmena volebných obvodov prinesie Galanťanom v komunálnych voľbách v roku 2014 možnosť voliť zo širšieho zoznamu poslancov. Budú si môcť vybrať aj takých kandidátov, ktorých doteraz nemohli, lebo neboli v ich obvode.

Aktuálny počet obyvateľov

Poslanci mali možnosť rozhodnúť zo štyroch alternatív. Tie počas rokovania ešte niektoré poslanecké kluby pozmeňovali. Platilo, že pri nich museli vychádzať z aktuálneho počtu obyvateľov v meste, ktorý je v súčasnosti vyše 15-tisíc. Na základe tohto čísla patrí Galanta do skupiny, v ktorej je stanovený minimálny počet poslancov 13 a maximálny 19.

Hoci sa poslanci zhodli na rovnakom počte volebných obvodov, počet poslancov ich rozdeľoval. Poslanecký klub Pre Galantu navrhoval najprv 15, potom 17 poslancov, klub SMK a SDKU chcel 18 poslancov a klub nezávislých a poslancov za stranu Most - Híd navrhoval rovnaký počet poslancov, ako je v súčasnosti, čiže 19. Ich návrh napokon aj prešiel.

Technická otázka

Poslanec László Biró z klubu SMK a SDKU vraví, že prijatú zmenu nemožno považovať za úspech.
„Počet obvodov sa znížil, ale počet poslancov nie. Ich zníženie, čo má za následok úsporu financií, bolo z nášho pohľadu minimálne také dôležité, ako zníženie počtu obvodov, čo je skôr technická otázka. Mali sme vlastný návrh, ktorý riešil obidve veci, ale nehlasovalo sa o ňom, nakoľko väčšinou hlasov prešiel ten návrh, o ktorom sa hlasovalo skôr,“ povedal Biró.

„Znížiť počet poslancov o jedného, z 19 na 18, nemá zmysel, je to len kozmetická úprava,“ oponoval šéf klubu nezávislých poslancov a poslancov za stranu Most-Híd Peter Černý.

Porovnanie miest

Do rozpravy o obvodoch sa prihlásil aj miestny aktivista František Gaulieder. Chcel, aby si niekto z poslancov osvojil jeho návrh vytvoriť 2 volebné obvody s 13 poslancami. Prezentoval ho aj na sociálnej sieti. Mesto by tým podľa neho ročne ušetrilo zhruba 30-tisíc eur. Porovnával pritom Galantu s rôznymi mestami, aj so Šaľou.

„Galanta má zhruba 15,5-tisíca obyvateľov so šiestimi obvodmi a 19 poslancami. V Šali je 21 poslancov v troch volebných obvodoch na viac ako 23-tisíc obyvateľov. Majú o štyroch poslancov menej ako umožňuje zákon. Z tohto porovnania je jasný nepomer v prospech mesta Šaľa,“ povedal Gaulieder poslancom na konci rokovania mestského zastupiteľstva. Pri bode o obvodoch mu totiž poslanci nedali slovo.

„Mojím návrhom som sledoval aj to, aby sa do zastupiteľstva dostali len tí, ktorí dostanú najviac hlasov. Potom občan nemusí v meste pátrať, ktorý poslanec patrí do jeho volebného obvodu. A tiež sa nebudú môcť poslanci vyhovárať na to, že to nie je ich obvod,“ dodal expolitik.

„Ferko, dávno sa poznáme, nemusím to tu vysvetľovať, ale neviem, ako si to predstavuješ. Predložíš nejaký návrh a zastupiteľstvo by to malo zhltnúť aj s navijakom? Toto je nejaký mestský orgán, ktorý zvolili občania. Ty prídeš ako spasiteľ, povieš návrh a my ho s úžasom musíme prijať?“ pridal sa k ostatným rozhorčeným poslancom aj Jozef Keppert.

Nafúknuté financie

Peter Černý je presvedčený, že väčší počet poslancov v mestskom parlamente prináša demokratickejší princíp v rozhodovaní.
„Neexistuje už ani mestská rada, zastupiteľstvá sú väčšinou každý druhý mesiac, cez leto nezasadáme. A nedá sa na všetko pozerať cez peniaze, niekedy sú tie financie nafúknuté, nedostávame toľko, ako vravia niektorí občania,“ povedal Černý.

Zisťovali sme, koľko ročne stoja mesto poslanci a či majú nejaké výhody respektíve zľavy. Radnica nám do uzávierky na konkrétne otázky neodpovedala, dnes nám z úradu poslali Zásady odmeňovania v PDF forme. Nie je z nich zrejmé, či ide o výšku odmeny v hrubom alebo čistom a ani to, koľko mesto už na odmenách tento rok vyplatilo.

Zo Zásad odmeňovania, ktoré zastupiteľstvo schválilo vlani v marci však vyplýva, že poslanci majú nárok na odmenu vo výške 95,50 eur za každé zasadnutie zastupiteľstva, ktorého sa zúčastnia. Zastupiteľstiev je do roka približne sedem. Získavajú aj paušálnu odmenu - 85,50 eur, ktorá sa poskytuje za „voľný čas strávený štúdiom potrebných materiálov, za stretnutia s voličmi, za prácu v dočasných komisiách, za kontrolnú činnosť a na úhradu ostatných nákladov činnosti poslanca.“ Získavajú ju automaticky.

Poslanci tiež pôsobia v komisiách, tých je deväť. Zasadajú pred mestským zastupiteľstvom. Predseda komisie má za zasadnutie 120 eur, člen – poslanec 70 eur, člen – odborník z radov občanov 140 eur. Poslanci sú odmeňovaní aj ako členovia výboru mestskej časti polročne sumou 270 eur. V tej istej výške získajú odmenu aj tí poslanci, ktorí sú členmi redakčnej rady mestských novín.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 5 619
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 950
  3. Pozrite si majstrov okresu v atletike 581
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 411
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 387
  6. Nový Život môže doma spečatiť triumf 345
  7. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 302
  8. Štartuje play-off Ligy internacionálov 282
  9. Neded prekvapil v Galante 239
  10. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 238

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

Kam vyraziť