Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Relikvia sv. Cyrila sa po dvoch rokoch vrátila do Nitrianskej diecézy

Relikvia svätého Cyrila putovala po celom Slovensku od 30. decembra 2010. Nitrianske biskupstvo ju zapožičalo diecézam v rámci príprav na rok 2013, kedy bude 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.

NITRA. Dvojročné putovanie relikvie svätého Cyrila po Slovensku sa skončilo. Vzácna relikvia sa vrátila naspäť do Nitrianskej diecézy. "V rámci nej bude putovať do konca júna budúceho roka, najbližšie si ju budú môcť veriaci uctiť 7. januára v dekanáte Zlaté Moravce," uviedol hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Od začiatku júla budúceho roka bude relikvia opäť uložená v Pribinovej kaplnke v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade.

Relikvia svätého Cyrila putovala po celom Slovensku od 30. decembra 2010. Nitrianske biskupstvo ju zapožičalo slovenským diecézam v rámci príprav na rok 2013, kedy bude 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. V každej diecéze pobudla relikvia zhruba dva mesiace. Veriaci ju mohli vidieť vystavenú v katedrálnych chrámoch, v jednotlivých dekanátoch a farnostiach. Dôvodom putovania relikvie bolo úsilie dostať čo najviac do povedomia ľudí osobnosť svätých Cyrila a Metoda.

Vzácna relikvia, v tomto prípade malá časť kľúčnej kosti sv. Cyrila, je uchovávaná v nitrianskej katedrále od roku 1964. Je darom z Vatikánu z čias druhého vatikánskeho koncilu. Telo svätého Cyrila, ktorý zomrel 14. februára 869, bolo pochované v rímskej Bazilike sv. Klementa. Počas nepriaznivých čias za Rímskej republiky (1798) relikvie preniesli do chrámu Chiesa Nuova a uložili ich k hrobu sv. Filipa Neri.

Začiatkom 19. storočia sa dostali do vlastníctva šľachtickej rodiny Mattei. Rodina sa neskôr spolu so svojimi cennosťami, medzi ktorými sa nachádzal i relikviár sv. Cyrila, presťahovala z Ríma do mesta Recanti pri Jadranskom mori. Relikvie odovzdali naspäť do Ríma do rúk pápeža Pavla VI. v Sixtínskej kaplnke v novembri 1963, v roku 1964 časť relikvií darovali nitrianskej katedrále. Dlhé roky bola jedinou na Slovensku, v súčasnosti sa na Slovensku nachádzajú dve. Žilinská diecéza získala relikviu svätého Cyrila s certifikátom z pozostalosti biskupa Hnilicu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť