Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dodatok, ktorý zavádza lacné parkovacie karty, radnica nezverejnila

Radnica tvrdí, že dodatok k smernici platí už dva roky. Registratúrne číslo však nemá a nevedia o ňom ani ľudia z úradu.

Lacné občianske karty pre zamestnancov platia aj na Damborského ulici.(Zdroj: (mh))

NITRA. Mesto vydalo zamestnancom súdu, prokuratúry a ústavu na výkon väzby lacné občianske parkovacie karty po 10 a 15 eur na rok. Pre zamestnancov sú pritom určené zamestnanecké karty za 70 eur. Smernica z roku 2009, ktorá je dodnes zverejnená na stránke Mestských služieb aj mestského úradu, iný typ karty pre zamestnancov nepozná.

Mesto ale tvrdí, že žiadnu smernicu neobišlo. Údajne už pred dvomi rokmi zaviedlo nový typ ročnej parkovacej karty. Volá sa občianska, stojí toľko isto čo občianska (10 eur), určená je však pre „zamestnávateľov s veľkým počtom zamestnancov“.

Nový typ karty má byť realitou od októbra 2010. Vyplýva to z papiera, ktorý nám zaslal prednosta radnice Igor Kršiak. Tento „dodatok" k smernici o parkovaní však nie je nikde zverejnený, verejnosť sa tak o novej karte nemala dodnes možnosť dozvedieť.

Oslovili sme viacerých ľudí blízkych radnici, nikto o dodatku, ktorý zaviedol „občiansku kartu pre zamestnancov“, nevedel. Paradoxom je, že takúto kartu nespomenul ani prednosta Kršiak, keď sme sa ho predminulý týždeň pýtali na druhy parkovacích kariet. V zozname, ktorý nám zaslal mailom, je uvedená jediná občianska karta - určená je pre občanov s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania, nie pre zamestnancov.

Takto vyzerá dodatok k smernici - usmernenie. ZDROJ:MESTO

Nové karty nespomínali

Mestské služby vydali okolo 250 lacných ročných parkovacích kariet pre štátnych zamestnancov. Podľa prednostu ide väčšinou o občianske parkovacie karty.

„Zľavnené karty sme vydali na príkaz mesta,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko. Žiadny dodatok k smernici o parkovaní nespomenul, hoci sme sa ho vyslovene pýtali, na základe čoho vydali štátnym zamestnancom lacné občianske karty.

Dodatok k smernici bol podľa prednostu prezentovaný pred dvomi rokmi na porade riaditeľov mestských organizácií. Ako dôkaz o existencii dodatku nám poslal naskenované jednostranové usmernenie, ktoré mal ešte v septembri 2010 poslať primátor Mestským službám. Píše sa v ňom, že s účinnosťou od 1. 10. 2010 sú Mestské služby splnomocnené vydať pre „zamestnávateľov s veľkým počtom zamestnancov (úrady, inštitúcie a pod.)“ dva typy kariet - občiansku pre zamestnancov za 10 eur a zamestnaneckú voľnú kartu za 70 eur.

Rozdiel je podľa prednostu v tom, že občianska karta umožňuje zamestnancom parkovať na dvoch spoplatnených uliciach v okolí pracoviska. Drahšia zamestnanecká karta im vraj umožňuje parkovať v celej spoplatnenej zóne.

Pri 70-eurovej zamestnaneckej karte podľa dodatku platí, že primátor môže v prípadoch hodných osobitného zreteľa „udeliť percentuálnu zľavu z paušálneho poplatku z ceny parkovacej karty“. Výška zľavy nie je ničím obmedzená.

Občianske parkovacie karty pre zamestnancov za 10 eur vydali Mestské služby aj na parkovisko pri cintoríne. Dostali ich pracovníci ústavu na výkon väzby. Niektorým sa včera skončila platnosť - odpoveď na otázku, či budú vydané nové, sme nedostali. Foto: (JK)

Dlhodobo zabudli

Chceli sme vedieť, pod akým číslom je dodatok registrovaný - prednosta povedal, že pod žiadnym. Z toho, čo máme k dispozícii, nie je možné zistiť, kedy bol vydaný. Situáciu sťažuje aj fakt, že nebol nikdy zverejnený.

Dodatok je podľa prednostu dôkazom, že mesto pri vydávaní občianskych kariet pre štátnych zamestnancov neobišlo smernicu o parkovaní.

„Možno len konštatovať, že mesto alebo Mestské služby nedosledovali skutočnosť, že je dlhodobo zverejnené neaktuálne znenie smernice o parkovaní, čím sa za uvedené ospravedlňujeme a chybu bezodkladne napravíme,“ napísal prednosta. Fakt, že dodatok nebol zverejnený, podľa neho nemá vplyv na jeho platnosť.

Ak vychádzame z toho, že dodatok platí od jesene 2010, boli v súlade s ním vydané 10-eurové občianske karty pre zamestnancov prokuratúry a ústavu na výkon väzby. Otázne však je, v súlade s čím boli vydané parkovacie karty pre zamestnancov súdu v hodnote 15 eur. Smernica ani jej nezverejnený dodatok totiž takéto občianske parkovacie karty pre zamestnancov nepozná.

Transparentné mesto

„Karty boli vždy občianske a zamestnanecké, je zvláštne, že k nim teraz pribudla aj „občianska karta pre zamestnancov“. Nechápem, aký to má zmysel. To je ako keď sú toalety ženské, toalety mužské a toalety ženské pre mužov,“ poznamenal človek blízky radnici.

O dodatku ani on nepočul. „Ak platí už dva roky, pýtam sa, ako sa o ňom mala dozvedieť verejnosť? Ako si môžu inštitúcie s veľkým počtom zamestnancov uplatniť nárok na zľavy, keď o tejto možnosti nevedia? To nie je transparentné.“

S existenciou dodatku nebolo oboznámené ani zastupiteľstvo, pritom príjmy z kariet idú do rozpočtu. Podľa prednostu nie je mesto povinné oboznamovať poslancov. V prípade novej smernice, ktorá má byť realitou ešte tento rok, to však urobí. „Určite to z opatrnosti dáme na vedomie aj poslancom,“ povedal prednosta.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť