Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dodatok, ktorý zavádza lacné parkovacie karty, radnica nezverejnila

Radnica tvrdí, že dodatok k smernici platí už dva roky. Registratúrne číslo však nemá a nevedia o ňom ani ľudia z úradu.

Lacné občianske karty pre zamestnancov platia aj na Damborského ulici.(Zdroj: (mh))

NITRA. Mesto vydalo zamestnancom súdu, prokuratúry a ústavu na výkon väzby lacné občianske parkovacie karty po 10 a 15 eur na rok. Pre zamestnancov sú pritom určené zamestnanecké karty za 70 eur. Smernica z roku 2009, ktorá je dodnes zverejnená na stránke Mestských služieb aj mestského úradu, iný typ karty pre zamestnancov nepozná.

Mesto ale tvrdí, že žiadnu smernicu neobišlo. Údajne už pred dvomi rokmi zaviedlo nový typ ročnej parkovacej karty. Volá sa občianska, stojí toľko isto čo občianska (10 eur), určená je však pre „zamestnávateľov s veľkým počtom zamestnancov“.

Nový typ karty má byť realitou od októbra 2010. Vyplýva to z papiera, ktorý nám zaslal prednosta radnice Igor Kršiak. Tento „dodatok" k smernici o parkovaní však nie je nikde zverejnený, verejnosť sa tak o novej karte nemala dodnes možnosť dozvedieť.

Oslovili sme viacerých ľudí blízkych radnici, nikto o dodatku, ktorý zaviedol „občiansku kartu pre zamestnancov“, nevedel. Paradoxom je, že takúto kartu nespomenul ani prednosta Kršiak, keď sme sa ho predminulý týždeň pýtali na druhy parkovacích kariet. V zozname, ktorý nám zaslal mailom, je uvedená jediná občianska karta - určená je pre občanov s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania, nie pre zamestnancov.

Takto vyzerá dodatok k smernici - usmernenie. ZDROJ:MESTO

Nové karty nespomínali

Mestské služby vydali okolo 250 lacných ročných parkovacích kariet pre štátnych zamestnancov. Podľa prednostu ide väčšinou o občianske parkovacie karty.

„Zľavnené karty sme vydali na príkaz mesta,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko. Žiadny dodatok k smernici o parkovaní nespomenul, hoci sme sa ho vyslovene pýtali, na základe čoho vydali štátnym zamestnancom lacné občianske karty.

Dodatok k smernici bol podľa prednostu prezentovaný pred dvomi rokmi na porade riaditeľov mestských organizácií. Ako dôkaz o existencii dodatku nám poslal naskenované jednostranové usmernenie, ktoré mal ešte v septembri 2010 poslať primátor Mestským službám. Píše sa v ňom, že s účinnosťou od 1. 10. 2010 sú Mestské služby splnomocnené vydať pre „zamestnávateľov s veľkým počtom zamestnancov (úrady, inštitúcie a pod.)“ dva typy kariet - občiansku pre zamestnancov za 10 eur a zamestnaneckú voľnú kartu za 70 eur.

Rozdiel je podľa prednostu v tom, že občianska karta umožňuje zamestnancom parkovať na dvoch spoplatnených uliciach v okolí pracoviska. Drahšia zamestnanecká karta im vraj umožňuje parkovať v celej spoplatnenej zóne.

Pri 70-eurovej zamestnaneckej karte podľa dodatku platí, že primátor môže v prípadoch hodných osobitného zreteľa „udeliť percentuálnu zľavu z paušálneho poplatku z ceny parkovacej karty“. Výška zľavy nie je ničím obmedzená.

Občianske parkovacie karty pre zamestnancov za 10 eur vydali Mestské služby aj na parkovisko pri cintoríne. Dostali ich pracovníci ústavu na výkon väzby. Niektorým sa včera skončila platnosť - odpoveď na otázku, či budú vydané nové, sme nedostali. Foto: (JK)

Dlhodobo zabudli

Chceli sme vedieť, pod akým číslom je dodatok registrovaný - prednosta povedal, že pod žiadnym. Z toho, čo máme k dispozícii, nie je možné zistiť, kedy bol vydaný. Situáciu sťažuje aj fakt, že nebol nikdy zverejnený.

Dodatok je podľa prednostu dôkazom, že mesto pri vydávaní občianskych kariet pre štátnych zamestnancov neobišlo smernicu o parkovaní.

„Možno len konštatovať, že mesto alebo Mestské služby nedosledovali skutočnosť, že je dlhodobo zverejnené neaktuálne znenie smernice o parkovaní, čím sa za uvedené ospravedlňujeme a chybu bezodkladne napravíme,“ napísal prednosta. Fakt, že dodatok nebol zverejnený, podľa neho nemá vplyv na jeho platnosť.

Ak vychádzame z toho, že dodatok platí od jesene 2010, boli v súlade s ním vydané 10-eurové občianske karty pre zamestnancov prokuratúry a ústavu na výkon väzby. Otázne však je, v súlade s čím boli vydané parkovacie karty pre zamestnancov súdu v hodnote 15 eur. Smernica ani jej nezverejnený dodatok totiž takéto občianske parkovacie karty pre zamestnancov nepozná.

Transparentné mesto

„Karty boli vždy občianske a zamestnanecké, je zvláštne, že k nim teraz pribudla aj „občianska karta pre zamestnancov“. Nechápem, aký to má zmysel. To je ako keď sú toalety ženské, toalety mužské a toalety ženské pre mužov,“ poznamenal človek blízky radnici.

O dodatku ani on nepočul. „Ak platí už dva roky, pýtam sa, ako sa o ňom mala dozvedieť verejnosť? Ako si môžu inštitúcie s veľkým počtom zamestnancov uplatniť nárok na zľavy, keď o tejto možnosti nevedia? To nie je transparentné.“

S existenciou dodatku nebolo oboznámené ani zastupiteľstvo, pritom príjmy z kariet idú do rozpočtu. Podľa prednostu nie je mesto povinné oboznamovať poslancov. V prípade novej smernice, ktorá má byť realitou ešte tento rok, to však urobí. „Určite to z opatrnosti dáme na vedomie aj poslancom,“ povedal prednosta.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 195
  2. Vargová z Veselí do Šale 683
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 574
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 548
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 508
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 389
  7. Neded s cenným víťazstvom 251
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 227
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 142
  10. Prvý turnaj na pláži vyhrali favoriti 127

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť