Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nepočujúci umelci tvorili v refektári u františkánov

Medzinárodný festival kultúry nepočujúcich priviedol do Nitry hostí z 12 krajín, odborníkov na tlmočenie posunkovej reči i nepočujúcich výtvarníkov. Výsledkom je výstava v Salóne Nitrianskej galérie.

Vernisáž v galérii: druhá zľava Anna Šmehilová z Effety, kurátorka Marta Hučková a dvaja z vystavujúcich nepočujúcich umelcov - Mirek Słedz a Stanislav Lubina.(Zdroj: (ČE))

Medzinárodný festival kultúry nepočujúcich priviedol do Nitry hostí z 12 krajín, odborníkov na tlmočenie posunkovej reči i nepočujúcich výtvarníkov. Výsledkom je výstava v Salóne Nitrianskej galérie.

NITRA. V nedeľu sa v Nitre skončil 6. ročník Medzinárodného festivalu kultúry nepočujúcich sv. Františka Saleského. Zúčastnili sa ho sluchovo postihnutí ľudia z dvanástich krajín Európy. Podujatie hosťom ponúklo výtvarné i divadelné umenie, ktoré búra bariéry v komunikácii počujúcich a nepočujúcich. Sekcie boli venované špeciálne deťom i dospelým. Bodku za festivalom dal slávnostný večer spojený s oceňovaním.

Tvorili umelci z troch krajín

„Súčasťou festivalu bola aj medzinárodná konferencia o tlmočení a tlmočníkoch posunkovej reči. Pozvanie na ňu prijali mnohé významné osobnosti, napríklad Marinela Salami, prezidentka Európskej únie tlmočníkov, nepočujúci europoslanec Ádám Kósa a ďalší hostia,“ hovorí Anna Šmehilová st. z Effety - Strediska sv. Františka Saleského, ktoré podujatie zorganizovalo.

Festival bol tento rok špecifický tým, že sa jeho súčasťou stal prvý ročník Medzinárodného maliarskeho sympózia nepočujúcich výtvarníkov.

„Bolo pre nich veľmi významné, keďže nič podobné zatiaľ nezažili. Obrazy štyroch nepočujúcich umelcov zo Slovenska, Česka a Poľska vznikali počas desiatich dní v duchovnom priestore refektára u františkánov. Ich diela sú vystavené v Salóne Nitrianskej galérie do 16. decembra. Témou bol svet nepočujúcich, myslím si, že sa im to podarilo výborne vystihnúť,“ skonštatovala Šmehilová.

Vystavujúci umelci sa zároveň stali lektormi, ktorí viedli umelecké workshopy pre nepočujúce deti. Snažili sa ich viesť a motivovať k ich vlastnému umeleckému sebavyjadreniu. Výsledkom spolupráce týchto dvoch komunít je výstava prác nepočujúcich detí v priestoroch mestského úradu.

Obraz so symbolmi Nitry

Prvého ročníka maliarskeho sympózia sa zúčastnili Stanislav Lubina z Nemšovej, Robert Milič z Brna a Agnieszka Kolodziejczak a Mirek Słedz z Poľska. Každý z nich svoj vnútorný svet pretavil do obrazov svojským, originálnym rukopisom. Ich tvorbu zhodnotila kurátorka Marta Hučková.

„Slovenskú výtvarnú scénu na výstave zastupuje nepočujúci umelec Stanislav Lubina. Je členom Spolku grafikov Slovenska, zúčastnil sa mnohých spoločných výstav doma i v zahraničí. Je autorom Svetovej zbierky prstovej abecedy, ktorá je vo svete unikátom, tvorí ju 105 prstových abecied pre nepočujúcich,“ uviedla Marta Hučková.

„Venujem sa voľnej a úžitkovej grafike, ex libris, ilustrácii, kresbe, mozaike i keramike. V Nitre sa predstavujem najmä linorytmi, ktoré sú pre moju tvorbu typické,“ hovorí Stanislav Lubina. „Jedným z obrazov vyjadrujem myšlienku, že vnímame nielen očami, ale aj posunkovou rečou. Druhé dielo je kombináciou symbolov Nitry – vidieť tu meč a gombík z veľkomoravského obdobia, renesančnú krstiteľnicu, náhrdelník v tvare polmesiaca, Monomachovu korunu, synagógu i kostolíky.“

Šil rukavice i zametal

„Agnieszka Kolodziejczak, ktorá v Poľsku pracuje s nepočujúcimi deťmi, fotografuje a píše poéziu, rada tvorí v technikách olej, akryl, pastel, decoupage i koláž, oslovujú ju motívy ako krajina, polia, dedina, mestská architektúra svet žien a detí. Počas sympózia vytvorila triptych s nitrianskymi motívmi pod názvom Neviditeľné ruky farebného ticha,“ pokračuje Marta Hučková.

„Jej rodák Mirek Słedz ako malý pri nešťastnom páde stratil sluch. Počas pravidelných hospitalizácií objav čaro pasteliek, začal kresliť a maľovať, jeho vášeň ešte viac podnietila nešťastná láska. Živil sa šitím rukavíc a prácou pouličného zametača, aby mal peniaze na živobytie a svoju záľubu. Už v 25 rokoch sa stal známym a uznávaným neprofesionálnym maliarom, dnes vystavuje po celom svete. V Nitrianskej galérii sa predstavuje žiarivo farebnými obrazmi s námetmi z cirkusového prostredia, z Nitry i s tematikou sluchu.“

Český nepočujúci maliar Robert Milič je súčasne hercom, lektorom českého znakového jazyka i porotcom na fotosúťažiach. K vážnejšiemu záujmu o výtvarné umenie ho podnietilo štúdium odevnej tvorby. Jeho cieľavedomosť ho priviedla až k štúdiu v ateliéri výchovnej dramatiky pre nepočujúcich na JAMU. Miličova tvorba nesie v sebe znaky rozprávkovosti, humorných prvkov, nevyhýba sa ani sakrálnej tematike.

Stanislav Lubina a jeho obraz so symbolmi Nitry.

Na sníme nepočujúci z Litvy a Nemecka tlmočia obsah obrazu pohybmi.

V pozadí diela Mireka Sledza. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 1 894
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 505
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 452
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 422
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 402
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 241
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 241
  8. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 229
  9. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 142
  10. Lancz už nie je trénerom Šale 137

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Kam vyraziť