Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ľudia sa boja, že panelák zhorí ako fakľa

Výmena zvislých rozvodov je podľa obyvateľov nekvalitná, firma šachty poriadne nezabezpečila proti požiaru. Za pravdu dali ľuďom aj hasiči.

(Zdroj: TH)

ZLATÉ MORAVCE. Časovaná bomba tiká v paneláku na Hviezdoslavovej ulici 32. Myslia si to viacerí jeho obyvatelia.

Tí sa obávajú, že panelák zlé pochodí, ak v šachte ktoréhokoľvek bytu vypukne požiar. Šachty, v ktorých nedávno menili zvislé rozvody, sú totiž plné ľahko horiaceho materiálu, vrátane obyčajných papierových letákov. Ak by na ktoromkoľvek mieste šachty začalo horieť, požiar môže veľmi rýchlo šachtovým 'komínom' zachvátiť celý panelák.

Len nech nezačne horieť

Problémy v paneláku sa začali výmenou zvislých rozvodov v šachtách bytov, v ktorých sú natiahnuté potrubia na plyn, vodu a kanalizáciu.

Ako objednávateľ prác figuruje v dokumentoch mestský podnik Službyt, ktorý panelák spravuje. Službyt si práce objednal u súkromnej firmy Juraj Polóň – Remeslo zo Žiaru nad Hronom.

Prácu tejto firmy ale spochybnili viacerí obyvatelia. „Prevádzala sa tu výmena potrubia v šachtách bytov. Pri demontáži vysekali veľké množstvo betónu, podlahy. Pri montáži vyplnili priestory šachty len obyčajným papierom, letákmi, ktoré si so sebou doniesli a montážnou penou, priestor riadne nezabetónovali. Nedodržali základné požiarno-bezpečnostné predpisy. Byt nie je uzavretý, v šachte je veľký prievan. V prípade požiaru zhorí celá stúpačka,“ povedala obyvateľka paneláka Oľga Šarmírová.

Podobný názor mali viacerí obyvatelia, ktorých sme oslovili. Potvrdili, že do šachty dala firma množstvo letákov a montážnej peny. Tá v prípade požiaru horí veľmi ľahko.

Hasiči: Firma porušila zákon

Peter Sendlai z mestského podniku Službyt ešte vlani vo februári na Šarmírovej sťažnosť napísal, že preberacie konanie z decembra 2010 označilo kvalitu prác za vyhovujúcu.

Oľga Šarmírová sa o mesiac neskôr obrátila aj na hasičov a tí s názorom Sendlaia nesúhlasili. Sťažnosť obyvateľky bytovky označili hasiči za opodstatnenú.

„Po preskúmaní a prešetrení danej veci dávame na vedomie vám aj Službytu, že pri výmene stúpačiek nebol dodržaný zákon o ochrane pred požiarmi,“ napísal Šarmírovej vtedajší riaditeľ okresných hasičov Róbert Ambra. Službyt, ktorý spadá pod mesto, požiadal Ambra o zabezpečenie nápravy.

Advokátka: Službyt tu má byť pre ľudí

Po tomto nasledoval celý kolotoč papierovačiek medzi viacerými zainteresovanými stranami. Službyt požiadal obyvateľku, aby sprístupnila byt a aby tak mohli byť odstránené závady.

Šarmírová ale argumentovala, že nikdy nešlo iba o jej byt, ale o všetkých 72 bytov v paneláku. Firme Juraj Polóň - Remeslo, ktorej prácu hasiči označili za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi, navyše Šarmírová úplne prestala dôverovať a do bytu ich odmietla vpustiť aj za cenu toho, že si opravu bude musieť zaplatiť na vlastné náklady. Naďalej ale trvala na tom, že odstránením vady iba v jej byte by sa nič nevyriešilo. Vtedajšia riaditeľka Službytu Mária Sýkorová napísala, že Šarmírová už nie je zástupkyňou vlastníkov bytov, a preto môže vystupovať iba za seba samu.

Do prípadu sa vložila aj advokátka Oľgy Šarmírovej. Službyt upozornila, že ak nebude vo veci konať, môže sa vystaviť stíhaniu za trestný čin všeobecného ohrozenia či trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. „Vy ste tu pre vlastníkov bytov a nie oni pre vás, vy máte hospodáriť s ich majetkom s odbornou starostlivosťou a dbať na ochranu ich práv,“ pripomenula advokátka Sylvia Čápeková Službytu.

Odstraňovanie závad

Firma Juraj Polóň – Remeslo nakoniec vlani v októbri ľuďom v paneláku oznámila, že bude postupne v šachtách betónovať prestupy medzi poschodiami. Práce naplánovala firma na tri dni, za jediný mala zvládnuť až štyri poschodia paneláku. Službytu firma napísala, že v šachtách odstránila vrstvy peny a papiera, vyplnila priestor vlákninou – sklenou vatou a betónovým poterom.

S takýmto odstránením závad sa uspokojili aj hasiči. Z ich písomného vyjadrenia ale vyplýva, že hasiči vychádzali len z podkladov, ktoré im zaslal Službyt. A Službytu zaslala informácie o odstránení závad Polóňova firma, ktorá závady sama odstraňovala.

Hasiči tak zrejme vydali stanovisko iba od stola. Prípad už má podľa našich informácií na stole prezident hasičov, ktorý sa kauzou zaoberá.

Firma nezvládla ani opravu závad

Opravy, ktoré firma zo Žiaru nad Hronom urobila, ale pobúrili časť obyvateľov ešte viac.

„To neexistuje, aby tu toľko robili. Nerobili ani jeden deň,“ povedala Oľga Strápková o opravách závad.

„Keď to opravovali, doma bola iba manželka. Dvaja pracovníci mali v kýbli betón. Otvorili si WC a vyliali to tam, nerobili predtým žiadne úpravy. Ostal som zhrozený, keď som sa tam pozrel. Betón mi naliali krížom cez potrubia, ktoré sú tam. Tým mi znefunkčnili prístup – ak by došlo k poškodeniu trubiek, tak sa tam nedostanem, musel by som všetko vysekať. Bolo by tam riziko, že poškodím vodu, plyn alebo splachovací systém. To je niečo strašné, čo urobili,“ hovorí obyvateľ Vladimír Ďatko o 'opravách', ktoré v šachtách vykonala firma Juraj Polóň – Remeslo.

Ďatko napísal Polóňovi a vyzval ho k náprave. „Nielenže ste neodstránili vadu na diele, ale ste mi spôsobili ešte aj škodu a Službyt ste uviedli do omylu,“ napísal okrem iného Vladimír Ďatko. Začiatkom decembra 2011 prisľúbil Polóň, že sa v priebehu týždňa Ďatkovi ozve a veci dá do poriadku. V januári tohto roku ho Ďatko urgoval, Polóň sľúbil, že je v jeho záujme vyriešiť to do 13. januára 2012. Dodnes sa ale Ďatkovi neozval.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 3 617
  2. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 792
  3. Vargová z Veselí do Šale 665
  4. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 620
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 442
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 373
  7. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 296
  8. Prvá výhra V. Zálužia vonku 188
  9. Neded s cenným víťazstvom 179
  10. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri pátraní

Filip Chudý sa pravdepodobne vyhýba nástupu do výkonu trestu.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Dominik Dán: Môj rukopis si do konca prečítalo len jedno vydavateľstvo

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

Kam vyraziť