Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ľudia sa boja, že panelák zhorí ako fakľa

Výmena zvislých rozvodov je podľa obyvateľov nekvalitná, firma šachty poriadne nezabezpečila proti požiaru. Za pravdu dali ľuďom aj hasiči.

(Zdroj: TH)

ZLATÉ MORAVCE. Časovaná bomba tiká v paneláku na Hviezdoslavovej ulici 32. Myslia si to viacerí jeho obyvatelia.

Tí sa obávajú, že panelák zlé pochodí, ak v šachte ktoréhokoľvek bytu vypukne požiar. Šachty, v ktorých nedávno menili zvislé rozvody, sú totiž plné ľahko horiaceho materiálu, vrátane obyčajných papierových letákov. Ak by na ktoromkoľvek mieste šachty začalo horieť, požiar môže veľmi rýchlo šachtovým 'komínom' zachvátiť celý panelák.

Len nech nezačne horieť

Problémy v paneláku sa začali výmenou zvislých rozvodov v šachtách bytov, v ktorých sú natiahnuté potrubia na plyn, vodu a kanalizáciu.

Ako objednávateľ prác figuruje v dokumentoch mestský podnik Službyt, ktorý panelák spravuje. Službyt si práce objednal u súkromnej firmy Juraj Polóň – Remeslo zo Žiaru nad Hronom.

Prácu tejto firmy ale spochybnili viacerí obyvatelia. „Prevádzala sa tu výmena potrubia v šachtách bytov. Pri demontáži vysekali veľké množstvo betónu, podlahy. Pri montáži vyplnili priestory šachty len obyčajným papierom, letákmi, ktoré si so sebou doniesli a montážnou penou, priestor riadne nezabetónovali. Nedodržali základné požiarno-bezpečnostné predpisy. Byt nie je uzavretý, v šachte je veľký prievan. V prípade požiaru zhorí celá stúpačka,“ povedala obyvateľka paneláka Oľga Šarmírová.

Podobný názor mali viacerí obyvatelia, ktorých sme oslovili. Potvrdili, že do šachty dala firma množstvo letákov a montážnej peny. Tá v prípade požiaru horí veľmi ľahko.

Hasiči: Firma porušila zákon

Peter Sendlai z mestského podniku Službyt ešte vlani vo februári na Šarmírovej sťažnosť napísal, že preberacie konanie z decembra 2010 označilo kvalitu prác za vyhovujúcu.

Oľga Šarmírová sa o mesiac neskôr obrátila aj na hasičov a tí s názorom Sendlaia nesúhlasili. Sťažnosť obyvateľky bytovky označili hasiči za opodstatnenú.

„Po preskúmaní a prešetrení danej veci dávame na vedomie vám aj Službytu, že pri výmene stúpačiek nebol dodržaný zákon o ochrane pred požiarmi,“ napísal Šarmírovej vtedajší riaditeľ okresných hasičov Róbert Ambra. Službyt, ktorý spadá pod mesto, požiadal Ambra o zabezpečenie nápravy.

Advokátka: Službyt tu má byť pre ľudí

Po tomto nasledoval celý kolotoč papierovačiek medzi viacerými zainteresovanými stranami. Službyt požiadal obyvateľku, aby sprístupnila byt a aby tak mohli byť odstránené závady.

Šarmírová ale argumentovala, že nikdy nešlo iba o jej byt, ale o všetkých 72 bytov v paneláku. Firme Juraj Polóň - Remeslo, ktorej prácu hasiči označili za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi, navyše Šarmírová úplne prestala dôverovať a do bytu ich odmietla vpustiť aj za cenu toho, že si opravu bude musieť zaplatiť na vlastné náklady. Naďalej ale trvala na tom, že odstránením vady iba v jej byte by sa nič nevyriešilo. Vtedajšia riaditeľka Službytu Mária Sýkorová napísala, že Šarmírová už nie je zástupkyňou vlastníkov bytov, a preto môže vystupovať iba za seba samu.

Do prípadu sa vložila aj advokátka Oľgy Šarmírovej. Službyt upozornila, že ak nebude vo veci konať, môže sa vystaviť stíhaniu za trestný čin všeobecného ohrozenia či trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. „Vy ste tu pre vlastníkov bytov a nie oni pre vás, vy máte hospodáriť s ich majetkom s odbornou starostlivosťou a dbať na ochranu ich práv,“ pripomenula advokátka Sylvia Čápeková Službytu.

Odstraňovanie závad

Firma Juraj Polóň – Remeslo nakoniec vlani v októbri ľuďom v paneláku oznámila, že bude postupne v šachtách betónovať prestupy medzi poschodiami. Práce naplánovala firma na tri dni, za jediný mala zvládnuť až štyri poschodia paneláku. Službytu firma napísala, že v šachtách odstránila vrstvy peny a papiera, vyplnila priestor vlákninou – sklenou vatou a betónovým poterom.

S takýmto odstránením závad sa uspokojili aj hasiči. Z ich písomného vyjadrenia ale vyplýva, že hasiči vychádzali len z podkladov, ktoré im zaslal Službyt. A Službytu zaslala informácie o odstránení závad Polóňova firma, ktorá závady sama odstraňovala.

Hasiči tak zrejme vydali stanovisko iba od stola. Prípad už má podľa našich informácií na stole prezident hasičov, ktorý sa kauzou zaoberá.

Firma nezvládla ani opravu závad

Opravy, ktoré firma zo Žiaru nad Hronom urobila, ale pobúrili časť obyvateľov ešte viac.

„To neexistuje, aby tu toľko robili. Nerobili ani jeden deň,“ povedala Oľga Strápková o opravách závad.

„Keď to opravovali, doma bola iba manželka. Dvaja pracovníci mali v kýbli betón. Otvorili si WC a vyliali to tam, nerobili predtým žiadne úpravy. Ostal som zhrozený, keď som sa tam pozrel. Betón mi naliali krížom cez potrubia, ktoré sú tam. Tým mi znefunkčnili prístup – ak by došlo k poškodeniu trubiek, tak sa tam nedostanem, musel by som všetko vysekať. Bolo by tam riziko, že poškodím vodu, plyn alebo splachovací systém. To je niečo strašné, čo urobili,“ hovorí obyvateľ Vladimír Ďatko o 'opravách', ktoré v šachtách vykonala firma Juraj Polóň – Remeslo.

Ďatko napísal Polóňovi a vyzval ho k náprave. „Nielenže ste neodstránili vadu na diele, ale ste mi spôsobili ešte aj škodu a Službyt ste uviedli do omylu,“ napísal okrem iného Vladimír Ďatko. Začiatkom decembra 2011 prisľúbil Polóň, že sa v priebehu týždňa Ďatkovi ozve a veci dá do poriadku. V januári tohto roku ho Ďatko urgoval, Polóň sľúbil, že je v jeho záujme vyriešiť to do 13. januára 2012. Dodnes sa ale Ďatkovi neozval.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť