Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
DOPLNENÉ 9:55

Zvolenská odvolala riaditeľku psychiatrie, zamestnanci sa búria

Ministerka tvrdí, že nemá povinnosť povedať dôvody, pre ktoré vymenila riaditeľku zariadenia vo Veľkom Záluží.

Zamestnanci sa obávajú, čo bude s psychiatrickou nemocnicou po tom, čo ministerka vymenila riaditeľku.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

VEĽKÉ ZÁLUŽIE, BRATISLAVA. Odchod Márie Kabátovej z postu riaditeľky Psychiatrickej nemocnice vo Veľkom Záluží vyvolal silnú negatívnu reakciu viacerých zamestnancov zariadenia.

Tí poslali anonymný list, v ktorom rozhodnutie ministerky zdravotníctva o odvolaní Kabátovej tvrdo kritizujú.

Zamestnanci sa nepodpísali zámerne, boja sa pomsty zo strany novej riaditeľky dosadenej ministerkou Zuzanou Zvolenskou. Viacerí nám to potvrdili pod podmienkou zachovania anonymity.

Odvolaná bez udania dôvodu

Kabátová viedla úzko špecializované zdravotnícke zariadenie od roku 1990. Od novembra mu už nešéfuje.

Lekári, psychológovia aj zdravotné sestry napísali list, v ktorom odvolanie Kabátovej označili za neprijateľné. Naznačujú, že malo politický podtext, no ministerstvo aj nová riaditeľka to popreli.

„Ministerka bez udania dôvodu odvolala riaditeľku prosperujúceho zdravotníckeho zariadenia, čo vyvolalo nespokojnosť nielen zamestnancov nemocnice, ale aj odbornej verejnosti,“ píšu zamestnanci v liste.

Psychiatrická nemocnica v najväčšej dedine Nitrianskeho okresu je po Pezinku druhým najväčším zariadením svojho druhu u nás. Liečia sa tu pacienti z celého Slovenska.

„Nemocnica dosahuje výborné výsledky v hospodárení, nikdy nevytvárala dlhy, nepotrebovala oddlženie, hospodári so ziskom,“ vravia zamestnanci. Tieto výsledky podľa nich viedli ku každoročnému zvyšovaniu tarifných platov pre všetkých zamestnancov ako aj k vyplácaniu odmien.

Ministerstvo priznalo, že Psychiatrická nemocnica vo Veľkom Záluží nemá negatívne ekonomické výsledky. „No aj naďalej vidíme priestor na zlepšenie týchto výsledkov,“ reagoval rezort zdravotníctva.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zamestnanci: Nová riaditeľka na pozícii nemá čo hľadať

„Doktorka Kabátová je uznávanou odborníčkou, disponuje riadiacimi a organizačnými schopnosťami, dlhodobo dokázala udržiavať konštruktívnu pracovnú atmosféru, nadštandardné medziľudské vzťahy, so spolupracovníkmi dokázala odbornej verejnosti ako možno kvalitne hospodáriť aj v štátnom zdravotníckom zariadení,“ píše sa v liste zamestnancov.

Ako pravý opak Kabátovej vykreslili zamestnanci novú riaditeľku, Beatrix Novákovú, ktorá podľa nich „absolútne nespĺňa kvalifikačné požiadavky na riaditeľa zdravotníckeho zariadenia, nie je psychiater ani lekár, nemá žiadne zdravotnícke ani ekonomické vzdelanie, nemá skúsenosti s riadením zdravotníckeho zariadenia“.

Ministerstvo Novákovú bráni

Ministerka ale svoje rozhodnutie dosadiť do psychiatrickej nemocnice Novákovú obhajuje. Podľa Zvolenskej nie je pravdou, že Beatrix Nováková nie je kompetentná na riadenie takéhoto zariadenia.

„Pani Nováková požiadavky spĺňa. Tie sú nasledovné – vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, odborná prax päť rokov, občianska a morálna bezúhonnosť,“ povedala Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

„Môjmu vymenovaniu do funkcie predchádzal náročný odborný pohovor na ministerstve zdravotníctva. Právne predpoklady kladené na výkon funkcie riaditeľky v plnom rozsahu spĺňam - predpokladmi sú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, odborná prax 15 rokov a morálna bezúhonnosť. Som držiteľkou certifikátu postgraduálneho vzdelania v manažmente," reagovala na obvinenia zamestnancov Nováková.

Zvolenská odmietla vysvetľovať dôvody, ktoré ju viedli k odvolaniu Kabátovej. Odkázala, že nemá povinnosť zdôvodňovať rozhodnutia, ktoré vydá v rozsahu zákonom stanovenej osobnej kompetencie.

„Pani ministerka už pri nástupe do svojej funkcie povedala, že na miestach riadiacich pracovníkov v príspevkových organizáciách ministerstva si predstavuje manažérov, ktorí dokážu tieto zariadenia stabilizovať, prípadne viesť k prosperite,“ vyhlásila hovorkyňa Čižmáriková.

Mária Kabátová s darom, ktorý dostala v roku 2007 počas osláv 50. výročia nemocnice.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

V nemocnici ostane

Oslovili sme aj odvolanú riaditeľku Máriu Kabátovú. K svojmu odchodu z postu sa nechcela vyjadrovať.

Podľa našich informácií Kabátová ostáva naďalej zamestnankyňou psychiatrickej nemocnice. Pracovať bude na rehabilitačnom oddelení.

Zvolenskou menovaná riaditeľka Beatrix Nováková poprela, že by odchod Kabátovej vyvolal medzi zamestnancami negatívne reakcie: "Z mojej komunikácie s nimi som takýto dojem nenadobudla."

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť