Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

K jubileu dostal knihu aj Cenu primátora mesta

Z nápadu nebohého profesora Červeňáka vznikla kniha Jubilant Milan Vinco Částa. Je zostavená z prepisov DVD záznamov piatich besied s nitrianskym básnikom.

Primátor Jozef Dvonč Milanovi Vincovi Částovi udelil Cenu primátora mesta.(Zdroj: KATARÍNA ČÁSTOVÁ)

Z nápadu nebohého profesora Červeňáka vznikla kniha Jubilant Milan Vinco Částa. Je zostavená z prepisov DVD záznamov piatich besied s nitrianskym básnikom.

NITRA. Nitriansky básnik Milan Vinco Částa nedávno oslávil okrúhle jubileum. Mladistvo pôsobiaci šesťdesiatnik, ktorý už dlhé roky pracuje v Rakúsku, v Ponitrianskom múzeu nielen oslavoval, ale aj predstavil svoju ďalšiu knihu.

Presnejšie povedané, nie je to kniha jeho, ale o ňom. Publikácia Jubilant Milan Vinco Částa autora predstavuje očami jeho rodiny, priateľov, známych, moderátorov besied, recitátorov jeho veršov i recenzentov jeho tvorby.

Kniha z prepisov DVD

„Túto knihu dali dokopy môj priateľ Peter Koscelanský a Jana Svítková, manželka môjho kamaráta, s obomi sa poznám dlhé roky. Nápad bol však u nebohého Andreja Červeňáka, ktorý do knihy ešte stihol zostaviť úvodné slovo,“ hovorí Milan Vinco Částa.

„Vlani v máji mi navrhol urobiť knihu z textových prepisov všetkých DVD, ktoré máme z mojich piatich besied z rokov 2006-2010. Sú to také amatérske DVD záznamy prezentácií mojich kníh, recenzií, diskusií i rozhlasovej relácie, ktoré som rozmnožil a rozdával kamarátom. Tí tiež hovorili, žeby by si to radi pozreli aj v textovej forme. Chvíľu som sa návrhu profesora Červeňáka bránil, ale po akceptovaní mojich pozmeňovacích návrhov sme sa napokon rozhodli, že do toho ideme.“

Dostal trest smrti

Keď vo februári 2012 profesor zomrel, dokončenie knihy na seba prevzali Peter Koscelanský a Jana Svítková. Částa do nej prispel básňou, ktorú venoval pamiatke Andreja Červeňáka.

Text publikácie zostavovatelia doplnili o bohatú fotografickú prílohu. „Profesor mal predstavu, že v zadnej časti knihy s názvom Kalendárium môjho života bude môj podrobný životopis. Ja som sa však rozhodol, že jediným textom o mne bude môj dátum narodenia, ostatné povedia fotografie. Nimi vyjadrujem svoj vzťah k rodine, príbuzným, kamarátom, známym, k recitátorom mojich básní, z recenzentom. Všetci sa tam nájdu, niektorí dokonca niekoľkokrát,“ hovorí jubilant listujúc v knihe.

„Sú tu moje fotografie od narodenia až dodnes, tie povedia viac ako slová. Rodina aj kamaráti ma poznajú, čo si budeme rozprávať, aký som bol hrdina či nehrdina... Je tu napríklad fotka môjho strýka, ktorý za socializmu v roku 1952 dostal trest smrti za to, že prevážal ľudí na druhú stranu barikády. Druhý strýko za prezidenta Novotného sedel tri roky - v humoristickom časopise mu vyšli poviedky, čo sa nepáčili režimu. Moja teta, ktorá žila v Anglicku, bola spisovateľka a písala v troch rečiach – slovenčine, maďarčine a angličtine. Pôsobila v Benešovej vláde v Londýne, jej priateľom bol jeden z letcov, o ktorých nakrútili film Bledomodrý svet. Keď v roku 1950 prišla na Slovensku, ani sme o tom nevedeli. Dva roky sme po nej pátrali, až sme ju objavili v jednom ústave pre duševne chorých. Niekto ju tu okradol a zbil tak, že istý čas vôbec nevedela o sebe. Po čase sa spamätala a zostala na Slovensku učiť angličtinu.“

Milan Vinco Částa je s knihou o sebe veľmi spokojný. Ako hovorí, zmysluplne prepísať hovorené slovo len z jedného DVD, ktoré má zhruba dve hodiny, nie je jednoduché. „DVD obsahujú autentické rozhovory, práve tie človeka zachovajú takého, aký naozaj bol. Písaný text môžete po sebe stokrát upraviť.“

Nájde sa na mestskom úrade

Částovu literárnu tvorbu i dlhoročnú angažovanosť v športe pri príležitosti jeho jubilea ocenil aj Jozef Dvonč. Udelil mu Cenu primátora mesta Nitry.

„Cením si všetky jeho aktivity, nielen tie, ktoré robí v rámci Čakanky n.o. Vnímam ho už dlhšiu dobu aj ako športovca a organizátora. Silvestrovské behy, Diskokilometer na Stavbári – to všetko sú akcie, ktoré si veľmi cením. Verím, že Cena primátora bude v správnych rukách,“ hovorí Jozef Dvonč. „Cenná je aj jeho literárna tvorba. Poviem vám, že sa už celkom pekná zbierka hromadí na mestskom úrade. Všetky knižky nitrianskych autorov sú vo vitríne - keď Milan Částa príde na úrad, celkom isto sa medzi nimi nájde.“

Diktafón už koluje

Milan Vinco Částa svoju prvú báseň Nevernica napísal ako 15-ročný. Bola o láske a písal ju ako čerstvo zaľúbený. Na konte má doposiaľ zbierky básní Hra lásky a Z hlbín lásky. Časť básní z poslednej zbierky vyšla už asi pred 20 rokmi v Amerike, kde za ňu dostal Cenu poroty Štefana Boleslava Romana, zakladateľa a predsedu Svetového kongresu Slovákov.

Dominantným motívom veršov je láska, ale autor opisuje aj neduhy v medziľudských vzťahoch a v spoločnosti.

Keďže ho priatelia už dlhšiu dobu vyzývajú, aby napísal „niečo čítateľné“ aj pre nich, plánuje Částa napísať zbierku poviedok. „Kým pán Červeňák žil, stále mi dával nejaké námety a zadania v rámci básnickej tvorby, nechcel, aby som išiel do poviedok. Dal mi úlohu básnicky spracovať témy sv. Cyrila a Metoda a Zoborských listín, strčil mi do ruky päť kníh a musel som pracovať. Básne by mali vyjsť v Almanachu Nitra v jubilejnom roku 2013, venovanom sv. Cyrilovi a Metodovi,“ vysvetľuje Milan Částa.

„Preto som s poviedkami zaostal. Chcem ich písať, ale treba na to čas. No prvý krôčik sme už urobili – dostal som od rodiny darček – diktafón, už koluje medzi kamarátmi, ktorí mi naň nahovárajú naše spoločné príbehy. Ja ich potom spracujem a doplním o svoj pohľad. Bude to taká spoločná práca, viete, niektoré mená a udalosti mi už vyfučali. Dúfam, že možno o dva roky by mohla byť kniha poviedok na svete, budem sa snažiť.“

Milan Vinco Částa s priateľom Petrom Koscelanským, ktorý spolu s Janou Svítkovou knihu dokončili. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 4 705
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 936
  3. Pozrite si majstrov okresu v atletike 618
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 462
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 347
  6. Neded prekvapil v Galante 320
  7. Štartuje play-off Ligy internacionálov 292
  8. Nový Život môže doma spečatiť triumf 267
  9. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 259
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 258

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Mnohí voliči neodpustili Bugárovi vstup do koalície, iní sa snažia vidieť na ňom aspoň niečo pozitívne. Ale ich trpezlivosť nemožno skúšať donekonečna.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Kam vyraziť