Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

K jubileu dostal knihu aj Cenu primátora mesta

Z nápadu nebohého profesora Červeňáka vznikla kniha Jubilant Milan Vinco Částa. Je zostavená z prepisov DVD záznamov piatich besied s nitrianskym básnikom.

Primátor Jozef Dvonč Milanovi Vincovi Částovi udelil Cenu primátora mesta.(Zdroj: KATARÍNA ČÁSTOVÁ)

Z nápadu nebohého profesora Červeňáka vznikla kniha Jubilant Milan Vinco Částa. Je zostavená z prepisov DVD záznamov piatich besied s nitrianskym básnikom.

NITRA. Nitriansky básnik Milan Vinco Částa nedávno oslávil okrúhle jubileum. Mladistvo pôsobiaci šesťdesiatnik, ktorý už dlhé roky pracuje v Rakúsku, v Ponitrianskom múzeu nielen oslavoval, ale aj predstavil svoju ďalšiu knihu.

Presnejšie povedané, nie je to kniha jeho, ale o ňom. Publikácia Jubilant Milan Vinco Částa autora predstavuje očami jeho rodiny, priateľov, známych, moderátorov besied, recitátorov jeho veršov i recenzentov jeho tvorby.

Kniha z prepisov DVD

„Túto knihu dali dokopy môj priateľ Peter Koscelanský a Jana Svítková, manželka môjho kamaráta, s obomi sa poznám dlhé roky. Nápad bol však u nebohého Andreja Červeňáka, ktorý do knihy ešte stihol zostaviť úvodné slovo,“ hovorí Milan Vinco Částa.

„Vlani v máji mi navrhol urobiť knihu z textových prepisov všetkých DVD, ktoré máme z mojich piatich besied z rokov 2006-2010. Sú to také amatérske DVD záznamy prezentácií mojich kníh, recenzií, diskusií i rozhlasovej relácie, ktoré som rozmnožil a rozdával kamarátom. Tí tiež hovorili, žeby by si to radi pozreli aj v textovej forme. Chvíľu som sa návrhu profesora Červeňáka bránil, ale po akceptovaní mojich pozmeňovacích návrhov sme sa napokon rozhodli, že do toho ideme.“

Dostal trest smrti

Keď vo februári 2012 profesor zomrel, dokončenie knihy na seba prevzali Peter Koscelanský a Jana Svítková. Částa do nej prispel básňou, ktorú venoval pamiatke Andreja Červeňáka.

Text publikácie zostavovatelia doplnili o bohatú fotografickú prílohu. „Profesor mal predstavu, že v zadnej časti knihy s názvom Kalendárium môjho života bude môj podrobný životopis. Ja som sa však rozhodol, že jediným textom o mne bude môj dátum narodenia, ostatné povedia fotografie. Nimi vyjadrujem svoj vzťah k rodine, príbuzným, kamarátom, známym, k recitátorom mojich básní, z recenzentom. Všetci sa tam nájdu, niektorí dokonca niekoľkokrát,“ hovorí jubilant listujúc v knihe.

„Sú tu moje fotografie od narodenia až dodnes, tie povedia viac ako slová. Rodina aj kamaráti ma poznajú, čo si budeme rozprávať, aký som bol hrdina či nehrdina... Je tu napríklad fotka môjho strýka, ktorý za socializmu v roku 1952 dostal trest smrti za to, že prevážal ľudí na druhú stranu barikády. Druhý strýko za prezidenta Novotného sedel tri roky - v humoristickom časopise mu vyšli poviedky, čo sa nepáčili režimu. Moja teta, ktorá žila v Anglicku, bola spisovateľka a písala v troch rečiach – slovenčine, maďarčine a angličtine. Pôsobila v Benešovej vláde v Londýne, jej priateľom bol jeden z letcov, o ktorých nakrútili film Bledomodrý svet. Keď v roku 1950 prišla na Slovensku, ani sme o tom nevedeli. Dva roky sme po nej pátrali, až sme ju objavili v jednom ústave pre duševne chorých. Niekto ju tu okradol a zbil tak, že istý čas vôbec nevedela o sebe. Po čase sa spamätala a zostala na Slovensku učiť angličtinu.“

Milan Vinco Částa je s knihou o sebe veľmi spokojný. Ako hovorí, zmysluplne prepísať hovorené slovo len z jedného DVD, ktoré má zhruba dve hodiny, nie je jednoduché. „DVD obsahujú autentické rozhovory, práve tie človeka zachovajú takého, aký naozaj bol. Písaný text môžete po sebe stokrát upraviť.“

Nájde sa na mestskom úrade

Částovu literárnu tvorbu i dlhoročnú angažovanosť v športe pri príležitosti jeho jubilea ocenil aj Jozef Dvonč. Udelil mu Cenu primátora mesta Nitry.

„Cením si všetky jeho aktivity, nielen tie, ktoré robí v rámci Čakanky n.o. Vnímam ho už dlhšiu dobu aj ako športovca a organizátora. Silvestrovské behy, Diskokilometer na Stavbári – to všetko sú akcie, ktoré si veľmi cením. Verím, že Cena primátora bude v správnych rukách,“ hovorí Jozef Dvonč. „Cenná je aj jeho literárna tvorba. Poviem vám, že sa už celkom pekná zbierka hromadí na mestskom úrade. Všetky knižky nitrianskych autorov sú vo vitríne - keď Milan Částa príde na úrad, celkom isto sa medzi nimi nájde.“

Diktafón už koluje

Milan Vinco Částa svoju prvú báseň Nevernica napísal ako 15-ročný. Bola o láske a písal ju ako čerstvo zaľúbený. Na konte má doposiaľ zbierky básní Hra lásky a Z hlbín lásky. Časť básní z poslednej zbierky vyšla už asi pred 20 rokmi v Amerike, kde za ňu dostal Cenu poroty Štefana Boleslava Romana, zakladateľa a predsedu Svetového kongresu Slovákov.

Dominantným motívom veršov je láska, ale autor opisuje aj neduhy v medziľudských vzťahoch a v spoločnosti.

Keďže ho priatelia už dlhšiu dobu vyzývajú, aby napísal „niečo čítateľné“ aj pre nich, plánuje Částa napísať zbierku poviedok. „Kým pán Červeňák žil, stále mi dával nejaké námety a zadania v rámci básnickej tvorby, nechcel, aby som išiel do poviedok. Dal mi úlohu básnicky spracovať témy sv. Cyrila a Metoda a Zoborských listín, strčil mi do ruky päť kníh a musel som pracovať. Básne by mali vyjsť v Almanachu Nitra v jubilejnom roku 2013, venovanom sv. Cyrilovi a Metodovi,“ vysvetľuje Milan Částa.

„Preto som s poviedkami zaostal. Chcem ich písať, ale treba na to čas. No prvý krôčik sme už urobili – dostal som od rodiny darček – diktafón, už koluje medzi kamarátmi, ktorí mi naň nahovárajú naše spoločné príbehy. Ja ich potom spracujem a doplním o svoj pohľad. Bude to taká spoločná práca, viete, niektoré mená a udalosti mi už vyfučali. Dúfam, že možno o dva roky by mohla byť kniha poviedok na svete, budem sa snažiť.“

Milan Vinco Částa s priateľom Petrom Koscelanským, ktorý spolu s Janou Svítkovou knihu dokončili. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť