Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Najstaršie sú secesné svadobné šaty z roku 1900

Nevesty sa vždy nevydávali len v bielych šatách. A snubné prstene neboli vždy len z drahých kovov.

Výstava Spoločnou cestou v Ponitrianskom múzeu potrvá do konca roka.(Zdroj: (ČE))

Nevesty sa vždy nevydávali len v bielych šatách. A snubné prstene neboli vždy len z drahých kovov.

NITRA. Všeličoz históriesvadiebv minulosti sa môžete dozvedieť na výstave Spoločnou cestou.Do konca roka je sprístupnená v Ponitrianskom múzeu. Návštevníci tu môžu vidieť svadobné šaty neviest a ženíchov, rukavičky, závoje, venčeky, topánky a kytice, ale aj svadobné fotografie, albumy, oznámenia či svadobné dary.

Móda z časopisov

Výstava je prevzatá z Tekovského múzea v Leviciach, kde ju v lete uviedli pod názvom Kým nás smrť nerozdelí. Exponáty z tejto výstavy tvoria podstatnú časť, ostatné pochádzajú z depozitu Ponitrianskeho múzea.

„Najstarším exponátom z odevov sú secesné svadobné šaty, ktoré majú 112 rokov. Sú zbierkovým predmetom nášho múzea, boli ušité salóne v Bratislave. Sú tylové s čipkovými aplikáciami, skladajú sa zo živôtika a sukne s vlečkou. Zaujímavý je aj závoj z bruselskej čipky či svadobný venček z roku 1916,“ predstavuje výstavu jej kurátorka Vlasta Babčanová z Ponitrianskeho múzea.

„Najstaršou z fotografií je originálna svadobná snímka z roku 1872, na ktorej sú mladomanželia Zlatica Csenkey a Eduard Kozmovský z Nitry.“

Predstavu o tom, ako sa v priebehu desaťročí vyvíjala svadobná móda, ponúkajú napríklad reprodukcie kresieb z módnych časopisov z druhej polovice 19. storočia. Nie vždy sa nevesty vydávali v bielom – mávali šaty rôznych farieb, nosili krinolíny, závoje boli dlhé tylové, venčeky z perzského orgovánu a pomarančových kvietkov.

Ďalšou etapu módy boli tzv. turníry – v týchto šatách je postava ženy spredu rovná, štíhla, vzadu je sukňa vypodložená. Ďalšie kresby dokumentujú parížsku módu z 20. rokov 20. storočia, kedy sa už nenosili korzety.

Súčasťou oblečenia nevesty boli v minulosti aj napríklad jemné batistové vreckovky, často s čipkou či vyšitým monogramom. V 19. storočí nevestám nechýbal aj vejár, napríklad z bruselskej čipky.

Nevesty v čiernom

„V jednom z albumov z roku 1880 môžeme vidieť nevestu v tmavých šatách, ale už s bielym závojom. Vystavené sú tu aj čierne šaty – aj keď nie sú svadobné, dokumentujú istý zvyk. Keď sa v rodine stala smutná udalosť, niekto zomrel, a sobáš sa nemohol odložiť, neveste biele šaty prefarbili na čierne. Alebo sa konala tichá, skromná svadba,“ pokračuje Vlasta Babčanová.

„Svadobné kytice začali nevesty v rukách nosiť až v nejakých 70. rokoch 19. storočia. Predtým mávali malé kytičky zachytené na živôtiku alebo na páse.“

Korzetové eko šaty

Posledná z výstavných miestností dokumentuje už modernejšie svadobné tradície - svadobné i družičkovské šaty sú od 50. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Dopĺňajú ich reprodukcie a originály svadobných fotografií od roku 1930 až podnes.

„Tu si ženy môžu pozrieť a zaspomínať na svadobnú módu a modely, podobné mali na sebe možno aj ony. Šaty boli krátke aj dlhé, plisované, hladké, z rôznych materiálov – brokátu, silónu, mušelínu, čipky a podobne. Takisto sa menila móda svadobných účesov či kytíc,“ popisuje kurátorka exponáty.

„Najaktuálnejší svadobný model pochádza z rúk študentky Kataríny Račkovej zo Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika v Leviciach. Korzetové „eko“ svadobné šaty, ozdobené kvietkami z plastu, ušila ako svoju maturitnú prácu.“

Výstavu svadobných šiat dopĺňajú aj prípadné svadobné dary – obedový servis, príbory, kávový či čajový servis, poháriky s karafou a podobne. V jednej z vitrín je aj veno nevesty, ktoré si pripravovala už počas dievčenských rokov pred svadbou – vyšívané košele, uteráky, utierky či posteľná bielizeň.

Zaujímavosti z histórie svadieb

* Prvé zväzky medzi mužom a ženou boli o prežití. Sila spoločenstva bola v počte. Ženy sa unášali a kradli. Po únose musela byť žena čo najdlhšie držaná od príbuzných z dôvodu odplaty. Táto doba prešla vývojom a dnes sa nazýva svadobná cesta.

* Ak nebola nevesta unesená, bola použitá ako politický nástroj, často vymenená za majetok alebo tovar. Svadba zostala dlhé obdobie až do nedávnej minulosti výhradne synonymom obchodu – svadbou sa spájali rodiny, obchodné spoločnosti aj celé krajiny.

* Nevesty sa nesobášili vždy v bielom. Zvyk nosiť biele svadobné šaty má svoj pôvod v Anglicku - pre svoj sobáš s princom Albertom z Walesu si v roku 1840 princezná Viktória ako prvá zvolila čisto biele šaty. Krátko po nej sa v nevesty v celej Európe začali objavovať v bielych šatách. Po stáročia predtým nosili nevesty šaty širokej škály farieb a materiálov zodpovedajúcich ich spoločenskému postaveniu. Pre staroveké nevesty pestré šaty symbolizovali šťastie.

* V antickom svete sa verilo, že žila zo štvrtého prsta vedie priamo do srdca, preto bol tento prst vhodný pre svadobný prsteň.

* Svadobný prsteň býva obyčajne z drahých kovov – zlata, striebra, platiny. Niektorí dnes volia titan alebo aj tetovanie. V Egypte bol symbolom nehynúcej lásky rastlinný kruh okolo nevestinho prsta. Musel sa prečo často obnovovať. Neznamenal však vernosť, lebo starí Egypťania boli polygamisti. Jedinečné prstene mali na Blízkom Východe, kde boli často zložitou skladačkou.

Kurátorka výstavy Vlasta Babčanová pri najstarších šatách výstavy z obdobia secesie.

Najstaršou z fotografií je originálna svadobná snímka z roku 1872.

Svadobná móda z polovice minulého storočia.

Tieto čierne šaty síce nie sú svadobné, ale na výstave dokumentujú zvyk zafarbiť nevestine biele šaty načierno, ak sa svadba koná v čase smútku v rodine.

Svadobná móda z časopisov.

Svadobné ozámenia.

Kolorovaná svadobná fotografia. Nevesta je v ešte v kroji.

Svadobné fotografie z rôznych období.

Predmety vhodné ako dary mladomanželom.

Aktuálny svadobný model od študentky Kataríny Račkovej z Levíc. Korzetové „eko“ svadobné šaty sú ozdobené kvietkami z plastu.

Vernisáž výstavy bola spojená s módnou prehliadkou svadobných šiat. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť