Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Miloš Bubán: Som trochu Róm a trochu Kelt, nikde neobsedím

Okrem svojej práce a cestovania Miloš Bubán miluje aj umenie. Ako hosť kamarátky Evy Pavlíkovej nechýba na nitrianskych premiérach DAB. V jej Skoku z výšky si dokonca zahral opitého moderátora.

Miloša Bubána na besede v synagóge spovedali Oľga Csákayová a jeho dlhoročná priateľka, výtvarníčka Ivett Axamitová.(Zdroj: (ČE))

Okrem svojej práce a cestovania Miloš Bubán miluje aj umenie. Ako hosť kamarátky Evy Pavlíkovej nechýba na nitrianskych premiérach DAB. V jej Skoku z výšky si dokonca zahral opitého moderátora.

NITRA. Obľúbený moderátor Miloš Bubán bol hosťom dámskeho klubu humanitnej spoločnosti Homo nitriensis. Mladícky bezprostredný, usmiaty päťdesiatnik sa s návštevníkmi besedy v synagóge podelil so svojimi názormi na život, umenie a prácu, ale aj so zážitkami z ciest. Na záver premietol prezentáciu z Filipín, kde okrem iného videl aj krvavé rituály dobrovoľného bičovania a ukrižovania desiatok ľudí.

Dostal Oscara

Miloša Bubána, rodáka zo Smoleníc, spovedali spovedali Oľga Csákayová a jeho dlhoročná priateľka, výtvarníčka Ivett Axamitová. jeho dlhoročná priateľka – výtvarníčka Ivett Axamitová. Prezradila na neho, že je azda jediným lekárom, ktorý je na televíznej obrazovke už viac ako 30 rokov. Relaxuje na dobrodružných dovolenkách, pri dobrej knihe a zaujímavých dokumentoch. Miluje letiská a lietadlá – priatelia o ňom s úsmevom hovoria, že už pri vstupe na letisko zažíva prvý orgazmus, potom to pokračuje v lietadle. Netrpí depresiami - vďaka dovolenkám a nákupom, zaťažený je najmä na topánky. Svoju priateľku na nákupoch v Miláne vraj hneď v prvý deň zničil tak, že mala krvavé nohy a mohla chodiť len v papučiach.

Miluje divadlo a výtvarné umenie. Nechýba na výstavách svojich priateľov i na premiérach v DAB, na ktoré ho pozýva jeho kamarátka Eva Pavlíková. Dokonca sa ocitol aj v jej one woman show Skok z výšky – zahral si opitého moderátora. S Nitrou ho viažu aj rodinné vzťahy – z nášho mesta pochádzala jeho švagriná. Po prvýkrát bol v Nitre v roku 1980 na krste svojho synovca.

Energiu si moderátor nabíja sedením pri krbe alebo pálením sviečok. Ľudia ho vraj radi vyhľadávajú, lebo je pre druhých takou chodiacou nabíjačkou. „Miloš je úžasný lekár, moderátor aj cestovateľ, ale podľa mňa je to v prvom rade úžasný človek. Preto som jeho priateľkou už dlhé roky,“ zdôraznila Ivett Axamitová. V závere stretnutia mu ako prejav úprimného priateľstva darovala súkromného Oscara z vlastnej umeleckej dielne.

Každé tri mesiace cestuje

Vo svojom živote je Miloš Bubán na „striedačku“ lekárom, moderátorom i cestovateľom. Všetko sú to podľa neho spojené nádoby, ale v prvom rade sa cíti byť najviac doktorom. „Najdôležitejšie je pre mňa poslanie lekára, tomu venujem aj najviac zo svojho života. Cestovanie a moderovanie sú moje veľké koníčky, ktorými si kompenzujem stres z náročnej práce gastroenterológa v Železničnej nemocnici a poliklinike v Bratislave,“ hovorí Bubán, ktorý šesť rokov robí na plný úväzok aj v TA3. Každú nedeľu moderuje vlastnú reláciu Zdravie.

Ako na ne neho Ivett Axamitová prezradila, nemocnicu má blízko domu, takže okolo 7. h ráno je už v ordinácii. Tak skoro s ním však nie je reč, preto je pri vyšetrovaní prvých pacientov ticho. Neskôr práve naopak. Keby vraj nemal starostlivú sestričku, s pacientom by predebatil aj hodinu-dve. Je schopný každému podrobne vysvetľovať jeho zdravotný problém, dokonca ho aj graficky znázorniť.

Po príchode z práce si energiu, ktorú mu odčerpali pacienti, dopĺňa počúvaním hudby, relaxom pri sviečkach či návštevou divadla. A každé tri mesiace cestou do zahraničia, kde sa na rozdiel od Slovenska dokáže „odstrihnúť“ od mobilu aj internetu.

V ordinácii hral sám seba

Byť hlásateľom či moderátorom Milošovi Bubánovi paradoxne nikdy nenapadlo. Bola to skôr náhoda, ktorú stopercentne využil. Ako malý rád recitoval, hrával aj v ochotníckom divadle. „Páčilo sa mi to. Keď má človek v sebe kus exhibicionizmu, prečo by to nepredal? – spomína Bubán.

„Keď som raz na internáte našiel oznam, že hľadajú v televízii externého hlásateľa – moderátora, prihlásil som sa. Bolo to v roku 1981, konkurz sme vyhrali traja – ja a dve dievčatá. Potom sme chodili na hodiny špeciálnej prípravy, na starosti nás mala hlásateľka Elena Galanová. Teraz 26. novembra bolo presne 30 rokov, čo som sa začal hlásiť v Slovenskej televízii.“

Skalní televízni diváci mohli Bubána zažiť aj ako herca – v dvoch častiach seriálu Ordinácie v ružovej záhrade si zahral sám seba.

Bol v 86 krajinách

Veľkou vášňou Miloša Bubána je cestovanie – doposiaľ navštívil už 86 krajín, ale krížom-krážom prešiel aj Slovensko. „Zistil som, že som asi trochu Róm a trochu Kelt, tá krv je nejaká pomiešaná, neobsedím na jednom mieste, stále musím niekde chodiť,“ žartuje Miloš Bubán. Zážitky z ciest mu okrem iného pripomínajú desiatky magnetiek na chladničke. Cestovať začal po skončení vysokej školy, intenzívnejšie po revolúcii. Dohovorí sa česky, rusky, anglicky, francúzsky, a keď treba, aj rukami-nohami.

„Moja prvá cesta ako malého chlapca smerovala do Drážďan, potom som bol v Budapešti. Ako gymnazista v Trnave som so zborom Cantica nova pochodil po Juhoslávii aj Poľsku. A potom som sa rozcestoval, už som bral rad-radom krajiny, v ktorých som nebol.“

Za svoju najväčšiu exotiku ráta cestovateľ ostrov Vanuatu a Novú Kaledóniu, kde sa bežne nechodí na dovolenky. Keďže bol vtedy v Austrálii, loďou si „odskočil“ aj tam. Navštívil tiež Patagóniu, Namíbiu, Keňu, Tanzániu, Island, Nepál, Austráliu, Kambodžu, Vietnam, Thajsko, Indiu, Srí Lanku, Indonéziu, krajiny Strednej i Južnej Ameriky...

„Štáty v Európe navštevujem viac-menej na vlastnú päsť, ale do krajín, v ktorých až tak nie sú rozvinuté služby, idem radšej s cestovkou – či už sám alebo s partiou,“ povedal Bubán. Na otázku, ku ktorej krajine sa viažu jeho najsilnejšie zážitky, nevedel jednoznačne odpovedať.

„Pre mňa je silný zážitok každý deň v každej krajine. Ale možno najintenzívnejšie pocity prežívam, keď už idem domov,“ smeje sa moderátor. „Keď sa napríklad vraciam z Ameriky, z New Yorku je to posun nejakých šesť hodín, no ja mám dojem, že je to 60 rokov. Rád sa domov vraciam, pretože tu žijem, mám tu, rodinu, priateľov, ale nie vždy som šťastný, že je to tu také aké je, lebo viem, že by to mohlo byť oveľa lepšie. A to ma na tom najviac trápi. To je však dávny problém Slovenska a myslím, že ešte aj dlho zostane. Spolieham sa však, že to mladé generácie zmenia.“

Chrobáky nezjedol

Pri cestách Miloš Bubán, samozrejme, ochutnáva aj kuchyňu tej-ktorej krajiny. On je skôr však európsky typ, dáva prednosť mediteránnej – talianskej a francúzskej strave. „Ostatné „koštujem“ len preto, aby som mal dotyčnú krajinu aj na jazyku. Zrejme najexotickejšie, čo som doposiaľ ochutnal, bolo pečené morské prasiatko v Peru a jedovatá ryba fuga v Japonsku. Bol to adrenalín, ale, našťastie, prežil som to,“ spomína na kulinárske zážitky.

„V Kambodži priamo na ulici predávali rôzne druhy veľkých chrobákov. Aby ma predavačka navnadila, elegantne olúpala krovky, odtrhla nožičky a pochrúmala ho. Mňa však nepresvedčila, hoci hmyz má byť kvôli bielkovinám jedlom budúcnosti. Pane bože, len aby som sa toho nedožil...!“

Vianoce na Novom Zélande

Za najväčšia životné bohatstvo považuje Bubán duchovné vzdelanie. Je podľa neho obohacujúce, inšpirujúce, vzrušujúce. „Asi aj preto tak rád cestujem, je to také pohodlnejšie vzdelávanie, lebo keď niečo vidíte na vlastné oči, je to úplne iné, ako keď o tom len čítate alebo vidíte na fotkách. To, že to človek autenticky prežíva, vidí, ohmatá si, ovonia, je skutočný zážitok,“ konštatuje cestovateľ.

Rád číta cestopisy a pozerá dokumentárne filmy, ktoré ho inšpirujú, kam by mohol ísť nabudúce. Najbližšie odchádza na Nový Zéland, kde strávi Vianoce, a odtiaľ odletí na Cookove ostrovy. „Nebudú to moje prvé sviatky mimo domova - prvý raz som Vianoce oslávil vlani v Sydney u priateľky – výtvarníčky slovenského pôvodu. Keď ešte žila mama, sviatkoval som ňou, alebo som mával služby v nemocnici,“ dodal cestovateľ, ktorý k tejto vášni zlákal už mnohých priateľov.

Lekár, moderátor a cestovateľ dostal od dlhoročnej priateľky Ivett Axamitovej súkromného Ocsara z jej dielne.

Miloš Bubán v Namíbii s dievčatami kmeňa Himba.

V Peru v známom Machu Picchu.

Fotka z jednej z početných plavieb po ostrovoch Karibiku.

Pri monolite Uluru v strede Austrálie.

V Patagónii. FOTKY: ARCHÍV M. B.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť