Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstavbu projektov brzdia nezrovnalosti

Práce na centrálnej mestskej zóne firma neobnoví dovtedy, kým sa nevysvetlia všetky kontroverzné položky.

(Zdroj: ILDIKÓ SZÁZ)

ŠAĽA. Projekt revitalizácie centrálnej mestskej zóny a domova dôchodcov sprevádzajú počas ich výstavby komplikácie. V oboch sa zistili práce navyše. Tie sú už dlhšiu dobu top témou rokovania všetkých zainteresovaných. Bude ich totiž musieť hradiť ten, komu budú pripísané.

Skladové priestory

Na oba projekty získalo mesto peniaze z eurofondov vo výške zhruba tri milióny 200-tisíc eur. Domov dôchodcov, ktorý vznikne v bývalej materskej škole na Nešporovej ulici, buduje bratislavská firma. Nový objekt bude mať kapacitu 80 lôžok. Okrem ubytovacej časti v ňom vznikne aj kuchyňa s jedálňou, spoločenská miestnosť, rehabilitačný pavilón, ošetrovňa, práčovňa, sušiareň, prevádzkové zázemie a skladové priestory.

Firma má dokončiť domov dôchodcov do januára 2014. Pri rekonštrukcii však „vyskakujú veci, s ktorými sa pri projektovaní nerátalo a brzdia výstavbu“. Znamenajú práce navyše, ktoré musia byť aj extra zaplatené. Či tieto práce vyplývajú z nedostatkov projektovej dokumentácie, alebo z nepredvídaných okolností, mesto spolu s projektantom zisťuje. Projektová kancelária predložila sumu 122-tisíc eur, priznáva sa k 25-tisícom eur. Ostatné sú podľa nej nepredvídané okolnosti.
„U projektanta sme už reklamovali nejaké chyby projektu, rokujeme ďalej,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Posudzovanie dlažby

Mesto sa obrátilo o pomoc aj na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, možné práce navyše s ním konzultovalo aj pri projekte revitalizácie centra mesta. Dodávateľská firma na ňom zastavila práce pred vyše mesiacom. Namieta nezrovnalosti medzi projektovou dokumentáciou a výkazom-výmerom, teda cenou.

Kameň úrazu nastal už pri posudzovaní dlažby koncom augusta, zhruba mesiac po odovzdaní staveniska. Mesto žiadalo, aby bola dodržaná projektová dokumentácia, v ktorej síce nie je podľa nich písaný presný typ výrobku, ale je v nej jednoznačne odkaz na tvarové a materiálové zosúladenie s pešou zónou, prvou etapou. Podľa toho by tam mala byť obdĺžniková respektíve štvorcová dlažba. Firma navrhovala použiť dlažbu v tvare H, s čím mesto nesúhlasilo. Firma argumentuje, že v technickej správe, ktorú dostala do súťaže od mesta, aby ju nacenila, tento údaj nebol.

„Vo výkaze - výmere som mal jednu položku a to zámkovú dlažbu šestku šedú napríklad 5-tisíc m2, keď sa to rozpočíta, všade mali ísť metrové chodníky. Podľa projektovej dokumentácie, ktorú som obdržal až po podpise zmluvy, tam majú ísť 1,5 metra široké chodníky a už nielen šedé, ale aj červené, fialové, modré a to je totálne iná cena. Keby boli povedali: chceme 30 x 25 x 75 tak, viem, že m2 stojí 500 alebo tisíc eur. Ale technická správa to nehovorila a nakoľko to muselo byť pre mňa o cene, tak som si zobral tú najlacnejšiu, aby som bol víťazom, nie?“ povedal Alexander Gyurkovics, konateľ Avastav-u.

Dodatky k zmluve

Rozdiely medzi výkazom-výmerom a projektovou dokumentáciou boli vyčíslené na 369-tisíc eur bez DPH. Kontrolný rozpočet robila Avastav-u externá firma. Trvalo to mesiac. Vybrali si ju zámerne ako „nezávislú“ stranu, aby sa podľa Gyurkovicsa vyhli prípadným obvineniam zo zaujatosti.

Mesto po pripomienkovaní dokumentu znížilo ich sumu na 88-tisíc eur. O opodstatnenosti námietok má s dodávateľom respektíve projektantom a stavebným dozorom ďalej rokovať.
„Keď to bude chyba projektanta, budeme si to uplatňovať v rámci reklamácie. Pokiaľ to bude navyše práca takzvaná vis major, že nebolo možné o nej vedieť pri spracovávaní projektu, ale ukázala sa počas realizácie, bude to musieť byť zakomponované do rozpočtu,“ upresnil primátor.

Na vynovenie centra má Avastav 12 mesiacov. Pokiaľ sa však podľa Gyurkovicsa nevysvetlia všetky položky do detailov, práce firma neobnoví. Nedodržanie termínu môže ohroziť financovanie europrojektu. Mesto preto priebežne informuje kompetentných o vzniknutých problémoch a žiada o radu, ako postupovať ďalej. Ale ani kompetentní podľa mesta nemajú jasno napríklad v tom, či uzatvoriť dodatky k zmluve v prípade uznania prác navyše, alebo nie. Mesto požiadalo ministerstvo aj o metodické usmernenie pre prípadné vyhlásenie novej súťaže.

„Uvažujeme nad všetkým, to, že by sme odstupovali od zmluvy a vypisovali sme nové verejné obstarávanie na dodávateľa, je to posledné riešenie. Naším cieľom je v súčasnosti dospieť s dodávateľom k dohode,“ dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť