Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V nitrianskom centre voľného času mali len tri deti

Zajtra bude štrajkujúcich základných škôl v Nitre menej. Kontaktné centrá zostanú otvorené.

Do CVČ Domino prišli počas dnešného štrajku len tri deti, na snímke s pracovníčkou Domina Máriou Harmatovou.(Zdroj: (mh))

NITRA. Do štrajku sa dnes v Nitre zapojilo deväť zo štrnástich základných škôl. Materské školy sa nezapojili, hoci pôvodne ich chcelo štrajkovať päť.

Pre školákov, ktorých rodičia nemajú kde dať počas štrajku, zriadilo mesto dve kontaktné centrá. Do CVČ Domino na Štefánikovej triede prišli len tri deti, z toho sú dvaja súrodenci. V kontaktnom centre na ZŠ Škultétyho, ktoré je určené pre sídlisko Klokočina, bolo štrnásť detí. Až trinásti sú žiakmi ZŠ Škultétyho.

O vlastných školákov sa v čase štrajku postarali na Základnej škole Tulipánová, prišlo vyše dvadsať detí. Rovnakú možnosť ponúkala aj ZŠ kráľa Svätopluka, nik ju však nevyužil.

Na školách viseli rôzne oznamy, ktoré poukazujú na zlú situáciu v školstve. Foto: (mh)

V Domine čakali tridsať detí, prišli tri

„Tipovali sme, že príde okolo tridsať detí,“ povedala Mária Harmatová z Centra voľného času Domino. Spolu s ňou boli deťom k dispozícii aj štyri pedagogičky zo štrajkujúcich škôl, ktoré sa nezapojili do štrajku. Nakoniec boli v presile, keďže prišli len traja žiaci.

Súrodenci Marek a Martin navštevujú prvý a druhý ročník na ZŠ Nábrežie mládeže. Paťko je prvákom na ZŠ Topoľová. Zastihli sme ich, keď sa učili spoznávať zvieratká. Predtým si zahrali stolové aj pohybové hry, k dispozícii mali televízor a počítače. Stravu si deti priniesli z domu.

Tak málo obedov ešte nevarili

Na Základnej škole Tulipánová bolo počas štrajku vyše dvadsať žiakov z prvého až štvrtého ročníka. Boli spolu v jednej triede a venovali sa výtvarným a ručným prácam, skupinka chlapcov hrala beyblade.

„Dnes majú školu hrou,“ povedal riaditeľ Jozef Uhlár. Kontaktné centrum zriadili, aby vyšli v ústrety rodičom, ktorí majú pracovné povinnosti.

„Štrajk u nás trvá len jeden deň, zapojilo sa 25 učiteľov, čo je viac ako 50 percent všetkých zamestnancov školy,“ dodal riaditeľ.

"Škola hrou" na ZŠ Tulipánová. Foto: (mh)

Do práce nastúpili všetci nepedagogickí zamestnanci. „Kuchyňa normálne funguje, akurát obedov bude menej,“ poznamenal riaditeľ.

V čase našej návštevy už mali kuchárky navarené: „Máme mliečnu fazuľovú polievku a langoše s kečupom. Bežne varíme 340 obedov, teraz ich je 84.“ V tomto počte sú zarátaní aj cudzí stravníci zo susednej fakulty SPU.

Kuchárky sa zhodli, že sa do štrajku nezapojili z finančných dôvodov: „Nám by to chýbalo, tie platy nie sú také, aby sme išli do štrajku...“

Kuchárky zo ZŠ Tulipánová Alena, Elena a Jana. Foto: (MH)

Centrá budú fungovať aj zajtra

Kontaktné centrá pre školákov v CVČ Domino a na ZŠ Škultétyho budú otvorené aj zajtra. Počet štrajkujúcich základných škôl v Nitre bude nižší. Viaceré totiž vopred avizovali, že zajtra obnovia výučbu.

Pracovníci školstva vstúpili do štrajku, pretože chcú dosiahnuť desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť