Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitrianskom kraji štrajkuje 66 percent škôl a škôlok

O centrá pre deti, ktoré zriadilo mesto Nitra, je veľmi malý záujem.

NITRA. V Nitrianskom kraji sa do štrajku zamestnancov školstva zapojilo 66 percent základných a materských škôl. Ako agentúru SITA informovala predsedníčka nitrianskej krajskej rady združenia základného školstva Eva Pavelková, z toho základných škôl sa zapája 70 až 75 percent a materských 50 percent. „V kraji je veľa materských škôl, ktoré fungujú pri základných školách. Tie zväčša štrajkujú, ale samostatné materské školy sa zapojili len vo veľmi malom počte,“ povedala Pavelková. Najviac škôl podporilo štrajk v okrese Nové Zámky, kde účasť dosiahla 75 percent, nasledujú okresy Topoľčany (72 percent), Komárno a Levice (po 71 percent), Zlaté Moravce (64 percent), Nitra (61 percent) a Šaľa (52 percent). Väčšina škôl plánuje zotrvať v štrajku viac dní. „Myslím si, že tie dva tri - dni dnešné počty škôl určite zostanú,“ dodala Pavelková. Do štrajku sa zapojilo aj 56 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja. „Zo strany rodičov sme nezaznamenali žiadne sťažnosti,“ povedala Dominika Matušková z odboru školstva, mládeže, športu a kultúry kraja. V stredných školách neboli vytvorené žiadne centrá, kde by boli združení študenti. Devätnásť stredných škôl sa plánuje do štrajku zapojiť iba jeden deň, sedem z nich časovo neobmedzene a zvyšné školy chcú v štrajku zotrvať dva až tri dni.

V meste Nitra sa do štrajku zapojilo deväť mestských základných škôl, vo zvyšných piatich sa učí. Z 25 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa nezapojila ani jedna. Niektorí zamestnanci škôl sa zišli na Svätoplukovom námestí na pokojnom protestom zhromaždení. Ako povedal nitriansky predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Miroslav Kováč, mnohí zamestnanci škôl z Nitry, Vrábeľ aj Zlatých Moraviec išli autobusmi na protestné zhromaždenie v Bratislave. Do štrajku sa podľa jeho slov zapojilo aj mnoho základných škôl v obciach, napríklad v Čakajovciach, Výčapoch – Opatovciach, Vinodole či Lapáši. Riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Čakajovciach Soňa Paulovičová pre agentúru SITA povedala, že zotrvanie v štrajku v nasledujúcich dňoch bude závisieť od toho, koľko učiteľov príde ráno do práce. Každé ráno o 7:30 zasadne štrajkový výbor a riaditeľka na základe počtu učiteľov rozhodne, či obnoví prevádzku školy so škôlkou. „Dnes je v štrajku všetkých 15 pedagógov vrátane riaditeľky aj oboch zástupcov,“ povedala Paulovičová. Centrum pre deti, ktoré rodičia nemajú kam počas štrajku dať, zatiaľ neotvorili. Ak by štrajk trval dlhšie, zvážia aj túto možnosť.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť