Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Energetická spoločnosť musela ľuďom vrátiť peniaze

Obyvatelia sa vzbúrili proti neprávom zaplateným financiám. Nespoľahlivý merač im siahol hlboko do peňaženiek.

Ľudia z bytovky dostali späť 1897 eur.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Obyvatelia sa vzbúrili proti neprávom zaplateným financiám. Nespoľahlivý merač im siahol hlboko do peňaženiek.

ZLATÉ MORAVCE. Prvá energetická a teplárenská spoločnosť, ktorej pred pár rokmi samospráva prenajala tepelné hospodárstvo v meste, musela vrátiť časť peňazí vybraných od obyvateľov šiestich bytov na Ulici 1. mája 45.

Nariadila jej to štátna energetická inšpekcia, ktorá potvrdila to, čo už dávnejšie skonštatoval Slovenský metrologický ústav – že merač tepla v bytovke bol nespoľahlivý a meral zle.

Prehnané nedoplatky

Do zúfalstva privádzali niektoré rodiny v bytovke nedoplatky za teplo. Tie sa v prípade väčších bytov vyšplhali až na 650 eur. Obyvatelia nemali z čoho splácať takéto pálky za teplo.

„Som na materskej dovolenke, muž nedávno prišiel o prácu. Máme malé dieťa a platiť nedoplatok 500 eur len za teplo je neúnosné,“ povedala pred časom Ľudmila Lužová, jedna z obyvateliek bytovky. Práve ona sa v mene obyvateľov obrátila na energetickú inšpekciu.

Nedoplatky vyskočili neúmerne aj podľa Bytového družstva v Zlatých Moravciach, ktoré spravuje spomínanú šesťbytovku na prvomájke. Bytové družstvo potvrdilo, že nikdy predtým neboli nedoplatky až v takejto výške. Dom so šiestimi bytmi odobral podľa zlého merača viac tepla ako podobný dom s dvojnásobkom bytov.

Dodávateľ tepla ustúpil

Prvá energetická nechcela najskôr o kompenzácii obyvateľov ani počuť. Jej konateľ Ján Vereský nespochybnil konštatovanie metrologického ústavu o nevyhovujúcich výsledkoch merača. Povedal ale, že výsledky boli v neprospech dodávateľa tepla a nie užívateľov bytového domu.

Bytové družstvo ale upozornilo, že merač bol nestabilný a mohol merať v rôzne dni rôzne. Preto družstvo žiadalo pre ľudí kompenzáciu.

„Prvá energetická si uznala chybu a poslala nám dobropis, v ktorom sa dostali k sume 1 897 eur. Obyvatelia s takouto kompenzáciou súhlasili,“ povedal Juraj Šabík, technik Bytového družstva.

Súd nebude

Bytové družstvo žiadalo za rok 2010 od prvej energetickej čiastku 3 300 eur. Keďže obyvatelia nakoniec súhlasili so sumou vypočítanou dodávateľom tepla, ľudia zo šiestich bytov si rozdelia spomínaných 1 897 eur. Všetky strany sa tak vyhli súdu, ktorý v spore hrozil.

„Obyvatelia súhlasili s takouto kompenzáciou, nakoľko súd by sa mohol ťahať veľmi dlho. Za ten čas by v tomto bytovom dome niektorí obyvatelia už ani nemuseli bývať. Nechceli čakať tak dlho, peniaze potrebujú, zídu sa im hlavne teraz pred Vianocami,“ povedal Šabík.

Necelých dvetisíc eur od prvej energetickej sa rozpočíta na šesť bytov podľa ich veľkosti. Splátky, ktorými podľa splátkového kalendára rodiny platili nedoplatky, ale budú musieť obyvatelia bytov dosplácať.

S novým meračom sa rodinám čiastočne znížili mesačné platby za teplo. O koľko im platby klesli, závisí od veľkosti ich bytu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť