Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Moravce zrejme už na jar spoplatnia parkovanie

Mesto chce najskôr upraviť parkovacie plochy. Peniaze na úver zatiaľ neprešli mestským parlamentom.

Parkovisko pred poštou. Nové úpravy vniesli poriadok do chaosu, ktorý tu doteraz panoval.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Mesto chce najskôr upraviť parkovacie plochy a až potom zaviesť parkovné. Peniaze na úver, ktorým by sa vykryli úpravy parkovísk, ale zatiaľ neprešli mestským parlamentom.

ZLATÉ MORAVCE. Úpravy doteraz neprehľadného a chaotického parkoviska pred hlavnou poštou svedčia o príprave samosprávy na spoplatnenie parkovania.

Radnica potvrdila, že platiť za parkovanie by sme mali od budúceho roku, presný termín ale nepovedala. Kuloárne sa hovorí o skorej jari.

Chaos pred poštou zmizol

Zlaté Moravce už začali riešiť problém s dopravou, ktorá je v centre mesta čoraz chaotickejšia.

Investície v súvislosti s parkovaním plánovala radnica na viacerých uliciach, stále ale čaká, či mestským parlamentom prejde úver vo výške jedného milióna eur. Z týchto peňazí by sa platili aj úpravy parkovacích plôch na uliciach v centre mesta.

Úpravu frekventovaného parkoviska na Námestí Andreja Hlinku spravilo mesto aj bez úveru. Primátor Peter Lednár tvrdí, že radnica len reagovala na množiace sa sťažnosti občanov a na podnety mestskej aj štátnej polície.

V úseku sa často stavali drobné nehody, vznikali škodové udalosti, či situácie, kedy zle parkujúce autá zablokovali iné vozidlá. Sťažovali sa aj chodci, ktorí mali problém bezpečne úsekom prejsť.

Pribudnúť majú parkoviská aj kruháč

Parkovisko pred hlavnou poštou prešlo výraznou úpravou. Pribudli deliace ostrovčeky, kruhový ostrovček, priechod pre chodcov a značky, ktoré jednoznačne usmerňujú vodičov. Na parkovacej ploche, kde doteraz každý stál tak, ako chcel, sú vyznačené parkovacie boxy.

Úprava priestranstva vyšla mesto na 6 850 eur a priniesla celkovo 51 parkovacích miest. Chaotický úsek navyše spriehľadnila.

Dopravná situácia v meste si vyžiada zrejme aj ďalšie zmeny. Najvýraznejšie sa prejavia vytvorením centrálneho parkoviska na časti, ktorú miestni nazývajú Mexikopľac.

Na rušnej križovatke pred mestským úradom by mal vzniknúť kruhový objazd, ktorý má pomôcť hlavne autám prichádzajúcim z mestskej časti Chyzerovce.

Veľké parkovisko má pribudnúť aj na mieste jednej z nemocničných budov, ktorá je v havarijnom stave a mesto ju chce zbúrať.

Cena za parkovné je neznáma

Žiadne ďalšie informácie o spoplatnení parkovania radnica ešte neposkytla. Zdôvodnila to tým, že nariadenie, ktoré spoplatnenie určí, musí prejsť mestským zastupiteľstvom.

Nie je tak jasné zatiaľ ani to, koľko bude parkovanie na hodinu stáť, či mesto uprednostní parkovacie automaty alebo bude výber parkovného na pracovníkoch.

Rovnako nie je známa ani kalkulácia, koľko peňazí by mestu mohlo spoplatnenie parkovania ročne priniesť. Primátor Lednár pred časom ale povedal, že by to malo stačiť na splácanie miliónového úveru.

PLATIŤ NECHCÚ

Ľudia, ktorých sme priamo na parkovisku pred hlavnou poštou oslovili, s parkovným nesúhlasili. Na bezplatné parkovanie sú zvyknutí.

„Roky je to tu zadarmo, nechápem, prečo by som mala teraz platiť. Nech peniaze vyťahujú z vlastných vreciek, nie z našich,“ povedala pani Beáta.

„To snáď nie, to je katastrofa. Teraz prídeme, nakúpime a ideme preč. Keď to spoplatnia, kde budeme parkovať – pri supermarketoch?“ pýta sa Juraj Kusý.

Povedal, že preňho nie je prijateľná žiadna suma za parkovanie a svoje vozidlo bude radšej nechávať na parkoviskách pred obchodnými reťazcami.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Škôlku pozná ako vlastnú dlaň

Od prvého januára nastúpila do funkcie riaditeľky Materskej školy MDŽ Erika Sekanová.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spieva si Marleyho, dá si pivo a fotí sa. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa na klasiky pripravoval inak ako súperi. "Keď som to navrhol, všetci si mysleli, že som zošalel," tvrdí športový riaditeľ jeho tímu.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kam vyraziť