Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre otvoria pre školákov počas štrajku dve centrá

Štrajk je vyhlásený ako neobmedzený, viaceré školy ale avizujú, že budú štrajkovať jeden až tri dni.

Štrajk je vyhlásený ako neobmedzený, viaceré nitrianske školy ale avizujú, že budú štrajkovať jeden až tri dni.

NITRA. Štrajk školských zamestnancov by mal zajtra v Nitre zatvoriť deväť zo štrnástich základných škôl a dve z 25 materských škôl.

Pre školákov, o ktorých sa nemá kto postarať, zriadi mesto dve kontaktné centrá – na ZŠ Škultétyho na Klokočine a v Centre voľného času Domino na Štefánikovej triede.

„Činnosť v oboch centrách bude prebiehať od 8. do 14. hodiny. Stravovanie z objektívnych dôvodov nie je možné zabezpečiť,“ povedal vedúci odboru školstva Vladimír Ďuga.

Dodal, že výnimočné prípady umiestnenia detí z materských škôl sú riešené podľa pokynov riaditeliek: „Dieťa má možnosť byť v inej materskej škole.“

Situáciu, aká nastala od pondelka, označil Ďuga za výnimočný stav: „Predbežne počítame s tromi dňami štrajku.“

O deti sa postarajú viacerí

Na stránke ZŠ Škultétyho, kde sa nachádza kontaktné centrum pre žiakov z Klokočiny, sme nenašli v nedeľu informáciu o štrajku. Siedmačka z tejto školy má v žiackej knižke napísané: „ZŠ zostáva v prevádzke, zároveň prosíme rodičov, aby zvážili účasť svojho dieťaťa dňa 26. 11. na vyučovaní z dôvodu vstúpenia niektorých našich pedagógov do 1-dňového štrajku.“

Kontaktné centrá, ale len pre vlastných žiakov, zriadia aj na ZŠ kráľa Svätopluka a ZŠ Tulipánová. ZŠ kráľa Svätopluka na svojej stránke oznámila, že prevádzka školy bude prerušená na tri dni, zabezpečí však nevyhnutnú starostlivosť o žiakov (od 8. do 15. h), ktorých rodičia nemajú iné možnosti.

ZŠ Tulipánová sa tiež chystá štrajkovať tri dni, počas ktorých však „v rámci ústretovosti k rodičom bude žiakom 1.-4. ročníka zabezpečená náhradná činnosť do 13. hodiny.“

V Nitre sa do štrajku nezapoja napríklad školy, ktoré navštevujú žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Na poslednú chvíľu v piatok odstúpili aj dve-tri materské školy. Podľa odborov to bolo pod nepriamym nátlakom mesta, ktoré to odmieta.

V Nitre bude štrajkovať aj Základná umelecká škola J. Rosinského, ktorá na webe oznámila, že činnosť obnoví vo štvrtok. Pedagógovia z CVČ Domino sa do štrajku zapoja tiež, niektoré krúžky však zrejme budú fungovať – vedú ich totiž externí pracovníci. Riaditeľka CVČ preto na webe píše, že činnosť zariadenia bude obmedzená: „O jednotlivých krúžkoch sa informujte priamo u vedúcich.“

V médiách sa často spomínalo, že cirkevné školy štrajkovať nebudú. „Nie je to pravda, štrajkovať ideme aj na našej škole,“ povedala učiteľka zo ZŠ sv. Marka v Nitre.

Zatvoria aj stredné školy

„V rámci okresov Nitra a Zlaté Moravce sa do štrajku zapojí vyše šesťdesiat percent základných a 20 percent materských škôl,“ povedal Miroslav Kováč, predseda organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v okresoch Nitra a Zlaté Moravce.

Nitriansky samosprávny kraj eviduje, že sa do štrajku zapojí 56 zo 67 stredných škôl, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Povedal nám to hovorca župana Stanislav Katrinec.

Pracovníci škôl sa u nás do ulíc nechystajú. Viacerí sa však zapoja do protestu v Bratislave. Podľa Kováča by mali zajtra ráno odbory vypraviť osem až desať autobusov. Odchod je z Nitry, Zlatých Moraviec a Vrábeľ.

Hoci je štrajk avizovaný ako neobmedzený, dlhšie ako päť dní by vraj trvať nemal. Niektoré školy plánujú štrajkovať len jeden až tri dni. „Možno budeme pokračovať inou formou,“ naznačil Kováč.

Pracovníci školstva vstúpili do štrajku, pretože chcú dosiahnuť desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť