Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podľa odborárov mesto zastrašuje riaditeľov škôl, primátor to poprel

Na riaditeľov základných a materských škôl údajne vyvíjali v súvislosti s avizovaným štrajkom nátlak.

Na riaditeľov základných a materských škôl na dnešnej porade s vedením mesta údajne vyvíjali v súvislosti s avizovaným pondelkovým štrajkom učiteľov nátlak. Potvrdil to aj predseda rady základných organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v okresoch Nitra a Zlaté Moravce Miroslav Kováč, ktorý sa na porade zúčastnil.

NITRA. Zo strany mesta bol na riaditeľov škôl vyvíjaný nátlak. Bolo to robené takou formou, že vlastne boli iba oboznámení s legislatívou, ale bol z toho badateľný jednoznačný zámer odhovoriť riaditeľov od účasti na štrajku. Bolo im naznačené, čo všetko sa im môže stať, za čo všetko môžu byť zodpovední. Hovorilo sa napríklad o tom, že keď nezabezpečia štrajkujúci riaditelia pre deti náhradné umiestnenie v inej škôlke, tak budú odvolaní a podobne, uviedol Kováč.

Jeho slová potvrdili aj viaceré učiteľky materských škôl, ktoré však nechceli byť menované. Áno, naša riaditeľka prišla z porady s takýmito informáciami. Na mestskom úrade im mali pripomenúť aj to, že môžu mať nepríjemnosti, ak sa nejaký rodič bude sťažovať, že sa mu napríklad zranilo počas štrajku dieťa, povedala jedna z učiteliek.

Po dnešnej porade riaditeľov škôl na mestskom úrade sa nakoniec zo všetkých nitrianskych materských škôl zapoja do štrajku učiteľov iba dve, aj tam však viacerí učitelia uvažovali o neúčasti na štrajku. Riaditelia základných škôl sa podľa Kováča nedali zastrašiť a väčšina škôl, ktoré štrajk nahlásili, aj zostane zatvorená.

Nitriansky primátor Jozef Dvonč jednoznačne poprel akýkoľvek nátlak zo strany mesta na riaditeľov škôl. Iba sme ich oboznámili so všeobecne platnými právnymi predpismi, pričom sme zdôraznili ich právo na štrajk. Ak niekoho upovedomím o jeho povinnostiach, tak to nepovažujem za vyhrážanie. Aj štrajk musí byť nejako organizovaný. Ak sa počas neho niečo stane dieťaťu, kto za to bude zodpovedný? Nikto sa nevyhrážal ani nespomínal rodičov, ani to, že štrajkujúci riaditelia sú povinní zabezpečiť deťom umiestnenie v iných škôlkach alebo školách. Aj keď ja si myslím, že riaditelia by štrajkovať nemali, nikomu z nich som to nepovedal a na porade bolo viackrát spomenuté, že učitelia majú ústavné právo na štrajk, uviedol Dvonč.

Mesto vo svojich odporúčaniach k štrajku vyzvalo riaditeľov škôl, aby vo vzťahu k zamestnancom školy dodržali všetky zákonom stanovené povinnosti. Uvádzajú sa v nich aj odporúčania, z ktorých vyplýva, že mzdy, o ktoré štrajkujúci prídu, by sa im podľa platnej legislatívy nemali vyplatiť formou odmien.

Kováč tvrdí, že celá porada vedenia mesta s riaditeľmi škôl bola vedená ako oboznamovanie so zákonmi, nátlak však bolo jasne cítiť. Všetko bolo vrcholne kryté legislatívou, ale bol tam cielený nátlak na riaditeľov škôl. Nikto to tak nepovedal, ale bolo z toho jasne cítiť hrozbu, že v štáte, kde dvaja právnici majú tri rozdielne názory na zákon, si ten, kto chce psa biť, veľmi ľahko nejakú palicu nájde, povedal Kováč.

Odborový zväz už k situácii v Nitre vydal na svojej webovej stránke aj stanovisko, v ktorom sa hovorí o nepriamom nátlaku predstaviteľa ZMOS v súvislosti s účasťou riaditeľov škôl a školských zariadení v štrajku. Odbory vo svojej reakcii okrem iného ponúkajú riaditeľom, ktorí by boli odvolaní, bezplatné poskytnutie právnych služieb.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 701
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 410
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 120
  4. Ivan Veľký 888
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 624
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 575
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 477
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 466
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 414
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 359

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť