Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podľa odborárov mesto zastrašuje riaditeľov škôl, primátor to poprel

Na riaditeľov základných a materských škôl údajne vyvíjali v súvislosti s avizovaným štrajkom nátlak.

Na riaditeľov základných a materských škôl na dnešnej porade s vedením mesta údajne vyvíjali v súvislosti s avizovaným pondelkovým štrajkom učiteľov nátlak. Potvrdil to aj predseda rady základných organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v okresoch Nitra a Zlaté Moravce Miroslav Kováč, ktorý sa na porade zúčastnil.

NITRA. Zo strany mesta bol na riaditeľov škôl vyvíjaný nátlak. Bolo to robené takou formou, že vlastne boli iba oboznámení s legislatívou, ale bol z toho badateľný jednoznačný zámer odhovoriť riaditeľov od účasti na štrajku. Bolo im naznačené, čo všetko sa im môže stať, za čo všetko môžu byť zodpovední. Hovorilo sa napríklad o tom, že keď nezabezpečia štrajkujúci riaditelia pre deti náhradné umiestnenie v inej škôlke, tak budú odvolaní a podobne, uviedol Kováč.

Jeho slová potvrdili aj viaceré učiteľky materských škôl, ktoré však nechceli byť menované. Áno, naša riaditeľka prišla z porady s takýmito informáciami. Na mestskom úrade im mali pripomenúť aj to, že môžu mať nepríjemnosti, ak sa nejaký rodič bude sťažovať, že sa mu napríklad zranilo počas štrajku dieťa, povedala jedna z učiteliek.

Po dnešnej porade riaditeľov škôl na mestskom úrade sa nakoniec zo všetkých nitrianskych materských škôl zapoja do štrajku učiteľov iba dve, aj tam však viacerí učitelia uvažovali o neúčasti na štrajku. Riaditelia základných škôl sa podľa Kováča nedali zastrašiť a väčšina škôl, ktoré štrajk nahlásili, aj zostane zatvorená.

Nitriansky primátor Jozef Dvonč jednoznačne poprel akýkoľvek nátlak zo strany mesta na riaditeľov škôl. Iba sme ich oboznámili so všeobecne platnými právnymi predpismi, pričom sme zdôraznili ich právo na štrajk. Ak niekoho upovedomím o jeho povinnostiach, tak to nepovažujem za vyhrážanie. Aj štrajk musí byť nejako organizovaný. Ak sa počas neho niečo stane dieťaťu, kto za to bude zodpovedný? Nikto sa nevyhrážal ani nespomínal rodičov, ani to, že štrajkujúci riaditelia sú povinní zabezpečiť deťom umiestnenie v iných škôlkach alebo školách. Aj keď ja si myslím, že riaditelia by štrajkovať nemali, nikomu z nich som to nepovedal a na porade bolo viackrát spomenuté, že učitelia majú ústavné právo na štrajk, uviedol Dvonč.

Mesto vo svojich odporúčaniach k štrajku vyzvalo riaditeľov škôl, aby vo vzťahu k zamestnancom školy dodržali všetky zákonom stanovené povinnosti. Uvádzajú sa v nich aj odporúčania, z ktorých vyplýva, že mzdy, o ktoré štrajkujúci prídu, by sa im podľa platnej legislatívy nemali vyplatiť formou odmien.

Kováč tvrdí, že celá porada vedenia mesta s riaditeľmi škôl bola vedená ako oboznamovanie so zákonmi, nátlak však bolo jasne cítiť. Všetko bolo vrcholne kryté legislatívou, ale bol tam cielený nátlak na riaditeľov škôl. Nikto to tak nepovedal, ale bolo z toho jasne cítiť hrozbu, že v štáte, kde dvaja právnici majú tri rozdielne názory na zákon, si ten, kto chce psa biť, veľmi ľahko nejakú palicu nájde, povedal Kováč.

Odborový zväz už k situácii v Nitre vydal na svojej webovej stránke aj stanovisko, v ktorom sa hovorí o nepriamom nátlaku predstaviteľa ZMOS v súvislosti s účasťou riaditeľov škôl a školských zariadení v štrajku. Odbory vo svojej reakcii okrem iného ponúkajú riaditeľom, ktorí by boli odvolaní, bezplatné poskytnutie právnych služieb.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť