Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Striebro s cenou zlata

Kulturista Rastislav Solár dnes patrí medzi najúspešnejších Nitranov v histórii športu. Potvrdil to aj na svetovom šampionáte, kde si skompletizoval medailovú zbierku z MS.

Spokojný Rasťo Solár s trofejami z Guayaquilu.(Zdroj: (DT))

K posilňovaniu ho priviedol brat v štrnástich. Vážnejšie sa ale kulturistike začal venovať, až keď mal 22 rokov. Počas viac ako desaťročnej kariéry sa Rasťo Solár zaradil medzi naj- úspešnejších slovenských kulturistov, ktorému sa na amatérskej úrovni podarilo získať medailu prakticky na každom významnejšom národnom, ale aj medzinárodnom podujatí. Pred desiatimi dňami si Nitran obohatil svoju zbierku cenných kovov z majstrovstiev sveta, keď na svetovom šampionáte v Ekvádore skončil na druhom mieste. S Rasťom Solárom sme sa rozprávali krátko po jeho návrate domov.

Skompletizovali ste si svoju zbierku medailí z majstrovstiev sveta. Aké pocity u vás momentálne prevládajú? Nie je pre vás striebro sklamaním?
- Toto striebro má pre mňa cenu zlata. Je to na tej istej úrovni. Samotný postup do finále na majstrovstvách sveta je pre kulturistu obrovský úspech, že sa tam vôbec pretekár dokáže prebojovať. Či už je to potom zlatá, strieborná alebo bronzová medaila, je u mňa v podstate jedno. Každá jedna medaila je pre mňa veľmi cenná. Preto to vnímam, že je na tej istej úrovni ako zlatá. Jasné, že človek má väčšiu radosť z prvého miesta, ale keby pretekárovi pred súťažou povedali, že bude mať medailu, bolo by mu jedno akú a zobral by to so všetkými desiatimi.

Tento rok sa tiež konali majstrovstvá Európy v kulturistike v Španielsku, ktoré ste vynechali. Prečo?
- Na európskom šampionáte som už zlato získal a svetové podujatia sú pre mňa omnoho lákavejšie. Motivácia v súvislosti s Európou už u mňa nie je taká, ako bola kedysi.

Vlani po vašom triumfe v Bombaji ste sa o svojej ďalšej športovej budúcnosti vyjadrovali dosť zdržanlivo, predsa ste sa ale nakoniec zúčastnili svetového šampionátu v Ekvádore. Prečo takéto rozhodnutie?
- Uvažoval som o tom, ako to so mnou bude ďalej. Môj tréner a terajší prezident Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKFST) Milan Čížek ma presviedčal, aby som v športovej kariére ešte pokračoval. Bolo to ešte v dobe, keď nebol v čele tejto organizácie a krátko pred voľbami na post prezidenta. Vtedy som mu dal slovo, že ak v kandidatúre uspeje, ja pôjdem na tohtoročné majstrovstvá sveta. Chlapi majú slovo dodržať, jemu sa to podarilo, tak som aj ja svoj sľub splnil.

S trénerom Čížkom na ekvádorskej pláži.

Aj pred tohtoročnými majstrovstvami ste za sebou mali množstvo úspechov doma, aj na medzinárodnom fóre. Nemali ste problém s motiváciou, nejako sa na súťaž nabudiť?
- Ide o to, že človek musí na sebe vidieť, že sa zlepšuje. Každý športovec chce neustále napredovať. Ak by bola situácia taká, že by som videl nejakú stagnáciu, aj mňa by to odradilo. Pokiaľ však vidím, že stále sa môžem posúvať, ísť dopredu a svalová hmota je kvalitnejšia, tak stále mám motiváciu. Svojím spôsobom sa tak motivujem svojím pokrokom, ani nie tak medailami. Podobne to bolo aj na týchto majstrovstvách sveta, formu som mal lepšiu ako minulý rok.

Aký triumf vám ešte v zbierke chýba? Je vôbec ešte vôbec nejaké podujatie, kde ste nezískali cenný kov?
- Samozrejme, že také súťaže existujú. Sú to už profesionálne podujatia. Či sa niekedy objavím aj na takejto súťaži, je ale vo hviezdach. Ako bude, sa uvidí.

Ako vždy, aj teraz sa spýtame na vašu športovú budúcnosť. Čo máte v pláne ďalej, na čo sa budete pripravovať?
- Určite si dám na chvíľu pauzu. Ďalej teraz veci neriešim, rovnako ako som veľmi neriešil ani tohtoročné majstrovstvá. Čo prinesie budúcnosť, to bude. Žiadne konkrétne vízie však nemám.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť